دسته‌بندی نشده

همه آنچه باید درباره شستشوی بالش مبل (کوسن مبل) بدانید

شستن کوسن مبل و نکات مهم آن

کوسن مبل می‌تواند در هماهنگ کردن دکوراسیون داخلی خانه نقش مهمی داشته باشد و بین رنگ فرش، مبل و پرده‌ها، ارتباط خوبی برقرار کند. به همین دلیل، تمیز بودن آن اهمیت بسیاری دارد. شستن کوسن مبل با توجه به نوع مبل متفاوت است.
بالشتک مبل به دلیل استفاده زیاد دائما لک می‌شود و باید تمیز شود چون در زیبایی و طول عمر پارچه نقش بسزائی دارد. این کار به چند روش انجام می‌شود که در ادامه برای شما شرح می‌دهیم. تا پایان با ما همراه باشید تا نکات لازم را بیاموزید.

شستن کوسن مبل چه زمانی باید انجام شود؟

پاسخ این سؤال به نوع کوسن مبل بستگی دارد. قبل از هر‌ چیزی باید توجه کنید دو نوع کوسن در بازار موجود است. یک نوع فانتزی و دکوری؛ یک نوع ساده و کاربردی. باید توجه کنید کوسن مبل مورد نظر شما از کدام نوع است.

شستن کوسن مبل

کوسن مبل باید ماهی یک بار شسته شود. اگر بالشتک مبل کاور مخصوص دارد؛ می‌توانید آن را به صورت جداگانه ماهی یک بار بشوید. البته گفته می‌شود بهتر است خود بالشتک نیز ماهی یک بار شسته شود.

توجه کنید کثیف بودن لوازم مورد استفاده می‌تواند احتمال بیماری و بروز آلرژی را افزایش دهد. اگر معمولأ کوسن‌ها مورد استفاده هستند، باید حداقل ماهی یک بار شسته شوند.

شستشوی کوسن مبل

چطور کوسن مبل را بشوییم؟

توجه کنید کاور کوسن مبل از چه نوع است. برخی از کوسن‌ها باید حتما با دست شسته شوند. برخی دیگر قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. البته گاهی نیاز به شست و شو نیست و می‌توان با لکه گیری کوسن مبل را تمیز کرد.

برای شستن کوسن مبل باید به لیبل یا مارک دوخته شده روی کوسن توجه کنید. بر روی این لیبل توضیحات لازم برای شست و شو داده شده است. اگر این اطلاعات بر پشت مارک کوسن مبل داده نشده است، به جنس پارچه توجه کنید.

پارچه‌هایی مانند پشم و ابریشم کمی حساس هستند. بهتر است این نوع کوسن‌ها را با دست بشویید یا آنها را به خشکشویی بسپارید تا پارچه آسیب نبیند. اگر پارچه‌ی بالشتک مبل از جنس فوم یا پارچه‌های قابل شستشو است، می‌توانید از ماشین لباسشویی برای شستن کوسن مبل استفاده کنید.

چند نکته برای شستن کوسن مبل که باید به آن توجه کنید

روی پارچه‌ی مشابه امتحان کنید: گاهی مواد شوینده‌ای که به کار برده می‌شود، بافت پارچه را دچار مشکل می‌کنند. به این دلیل پارچه پوسیده می‌شود، آب می‌رود و رنگ آن تغییر می‌کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، ماده‌ی شوینده را بر روی پارچه‌ی مشابه امتحان کنید. یکی از روش‌های خوب برای جلوگیری از بروز این مشکل ساختن لکه بر مبل خانگی است.

حتماً بخوانید:

در مرحله اول یک حوله سفید را مرطوب کنید. سپس حوله را به ماده‌ی شوینده آغشته کنید. در مرحله بعد، حوله را به مدت ۳۰ ثانیه بر روی پارچه‌ی گفته شده فشار دهید. در نهایت حوله را از روی پارچه بردارید و کمی به پارچه زمان دهید. اجازه دهید تا پارچه خشک شود.

رنگ حوله را پس از این تست بررسی کنید. توجه کنید تا پارچه به حوله رنگ نداده باشد. بعد از خشک شدن پارچه، رنگ پارچه و بافت آن را بررسی کنید. اگر رنگ یا بافت پارچه دچار تغییر شده بود، باید ماده‌ی شوینده را تغییر دهید.

زمان شستن کوسن مبل

می‌توانید با استفاده از ابر، کوسن مبل را بشویید: اگر استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن کوسن مبل ممکن نیست، می‌توانید از ابر استفاده کنید. از یک ابر مناسب و شامپو فرش یا تمیزکننده لوازم خانگی کمک بگیرید.
توجه کنید باید با کف و ابر به صورت دایره‌ای بر روی لکه‌ها بکشید. سپس با یک حوله‌ی خشک و سفید، نم پارچه را بگیرید. در مرحله‌ی اخر، اجازه بدهید تا کاور کوسن در هوای آزاد خشک شود.

بخش فوم فشرده را جدا کنید: امروزه بسیاری از کوسن‌ها از فوم و پلاستیک فشرده ساخته میشوند. اگر می‌توانید این بخش را از بخش پارچه‌ای جدا کنید. سپس این بخش را در آب و مقدار کمی مواد شوینده قرار دهید. به آرامی آن را بشویید. توجه کنید هنگام آبکشی به آرامی آب آن را بگیرید. پس از شستن و ابکشی، آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

به علائم روی لیبل توجه کنید: با توجه به علامت‌‌های روی مارک کوسن می‌توانید به شستن کوسن مبل اقدام کنید. در این بخش به مواد غیر مجاز در شست‌وشوی کاور کوسن اشاره می‌شود. اگر این موارد را رعایت کنید، پارچه دچار آسیب نمی‌شود. کیفیت پارچه در صورتی از بین می‌رود که به این علائم توجهی نشود.

مراحل شست‌وشوی کوسن مبل

رو بالشتی‌ها را از کوسن جدا کنید. رو بالشتی‌ها، کاور کوسن مبل و بالشت‌ها جدا شسته می‌شوند. توصیه می‌کنیم تمام رو بالشتی‌ها با هم و با شوینده ملایم شسته شوند.

قبل از هر چیزی به خوبی لکه‌گیری مبل کنید. برخی لکه‌ها با شست و شو بزرگتر می‌شوند. همین‌طور با توجه به نوع لکه، شست‌ و شو می‌تواند متفاوت باشد. سعی کنید در مرحله‌ی اول به خوبی لکه‌های بزرگ را پاک کنید.

اگر کوسن قابلیت شست و شو در ماشین لباسشویی را دارد، آن را در ماشین لباسشویی بیندازید. اگر این کار برای شما ممکن نیست می‌توانید با کمک ابر و کف آن را بشویید. در مراحل قبل به این نوع شست و شو اشاره کردیم. اگر شست و شو با دست یا ماشین لباسشویی ممکن نیست، از خشکشویی کمک بخواهید.

سعی کنید از یک شوینده ملایم استفاده کنید. گاهی استفاده از شوینده قوی باعث تغییر رنگ در پارچه می‌شود. شوینده‌های ملایم باعث حفظ طول عمر پارچه می‌شوند و بافت آن را دچار مشکل نمی‌کنند. البته فراموش نکنید حتما شوینده را از قبل روی پارچه‌ی مشابه تست کنید.

مراحل نظافت کوسن مبل

پس از شست و شو، آن را در هوای آزاد آویزان کنید. اگر پارچه حساس است و یا سنگین است آن را آویزان نکنید. این کار باعث کشیده شدن پارچه می‌شود. می‌توانید آن را در بر روی چند طناب موازی آویزان کنید تا وزن آن پخش شود. این کار از کشیده شدن پارچه جلوگیری می‌کند.
وقتی ۷۵ درصد از رطوبت پارچه گرفته شد آن را بردارید. برای اتو کردن به لیبل پارچه توجه کنید. برخی از پارچه‌ها نیازی به اتو کردن ندارد.
اگر با دست برای شستن بالشتک مبل اقدام میکنید، به بافت فانتزی توجه کنید. اگر کوسن شما دارای پر و… است بهتر است آن را به خشکشویی ببرید. هنگام آبگیری، فشار زیادی به پارچه وارد نکنید.

شستن کوسن در ماشین لباسشویی

چطور کوسن مبل را تمیز نگه داریم؟

تمیز کردن بالشتک مبل یا کوسن مبل کار سختی نیست اما گاهی برای شما مشکل است و زمان بر است. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، بهتر است ماهی یک بار آنها را بشویید. اما برای این که نیاز به شستن کوسن مبل کمتر شود می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

از کاور کوسن استفاده کنید. این نوع کاور‌ها معمولا قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. همینطور در طرح‌ها و مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند. این نوع کاور‌ها، شستشو را راحت‌تر می‌کنند و نگرانی شما را در خصوص لکه‌ها، کم میکند.
با جاروبرقی آن ها را تمیز کنید. هر بار که مبل و لوازم خانه را گرد گیری می‌کنید، از جاروبرقی برای تمیز کردن کوسن‌ها استفاده کنید. این کار می‌تواند به تمیز بودن آنها کمک کند.
از رنگ‌های چرک تاب استفاده کنید. اگر شستن کوسن مبل برای شما دشوار است می‌توانید از رنگ‌هایی مانند رنگ مشکی، سبز ماشی و طوسی کمک بگیرید. این رنگ‌ها معمولا با بقیه رنگ‌ها به خوبی هماهنگ هستند. همین‌طور آلودگی را کمتر نشان می‌دهند. البته به سلامت خود توجه داشته باشید.

یکی از کارهایی که معمولاً به طور سالانه و به خصوص در زمان خانه تکانی انجام می‌دهند، شستشوی مبل‌ها است؛ اما شستشوی مبل‌ها به تنهایی کافی نیست. شستشوی کوسن مبل‌ها نیز از جمله کارهایی است که باید هر چند وقت یک‌بار انجام شود.

اهمیت شستشوی کوسن مبل

تمیز بودن کوسن‌ها، می‌تواند بر تمیز نشان دادن محیط تأثیر زیادی داشته باشد. کوسن‌ها در طرح‌ها و رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارند. نحوه شستشوی کوسن مبل با توجه به جنس و بافتشان ممکن است متفاوت باشد. کوسن‌ها در واقع نوعی لوازم دکوری محسوب می‌شوند و می‌تواند ظاهر متفاوتی به مبل‌ها ببخشند.

به همین دلیل تمیز بودن کوسن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معمولاً لک و کثیف شدن کوسن‌ها به دلایل مختلفی اتفاق میفتد و در خیلی مواقع کوسن‌ها از خود مبل بیشتر کثیف می‌شوند. روش شستشوی کوسن مبل، مانند شستشوی مبل نیست و باید روش‌های مختلف آن را بدانید.
برای اینکه بتوانید روش مناسبی را برای شستشوی کوسن مبل انتخاب کنید، باید جنس پارچه، درصد ظرافت و حساسیت پارچه کوسن‌ها را بشناسید تا در حین فرایند شستشو آسیبی به کوسن‌ها وارد نشود. در ادامه مراحل شستشوی کوسن مبل را توضیح خواهیم داد.

روش شستن کوسن و بالشتک مبل

مراحل شستشوی کوسن مبل در منزل

۱. سطح کوسن مبلمان را جارو و گردگیری کنید

با استفاده از سری مخصوص جاروبرقی، سطح کوسن‌ها را از گرد و خاک و کرک و موی حیوانات خانگی پاک کنید. این کار در شستشوی بهتر کوسن‌ها مؤثر است.

۲. جنس پارچه کوسن مبل خود را بشناسید

برای انتخاب یک شوینده مناسب که بیشترین تأثیر را در تمیزی کوسن مبل‌هایتان داشته باشد، باید جنس کوسن‌ها را بشناسید. به طور معمول از پارچه‌های ترکیبی پنبه، چرمی، وینیل و متان در دوخت کوسن‌ها استفاده می‌کنند. اگر کوسنی از جنس چرم دارید، از واکس مبل چرم مصنوعی برای تمیزی کوسن‌ها استفاده کنید.

۳. برچسب مربوط به اطلاعات نحوه شستشوی کوسن مبل را بخوانید.

خیلی از کوسن‌ها نیز مانند بسیاری از محصولات پارچه‌ای دیگر، دارای تگ اطلاعات پارچه و نحوه شستشوی آن هستند. در ادامه به برخی از این اطلاعات اشاره می‌کنیم.

S: این حرف نشان دهنده این است که پارچه باید بدون آب و به صورت خشک شوی شسته شود.
WS: این حروف نشان دهنده این است که می‌توانید کوسن‌ها را هم به صورت خشک و هم به صورت تر بشویید.
W: این حرف نشان دهنده این است که کوسن‌ها را باید با حلال بر پایه آب بشویید.
مواد شوینده را امتحان کنید.

قبل از شستشوی کوسن مبل، مواد شوینده‌ای که انتخاب کرده‌اید را روی بخشی از کوسن که دیده نمی‌شود، امتحان کنید. در این صورت اگر پارچه کوسن به شوینده عکس‌العمل نشان دهد، از ادامه شستشو با این شوینده خودداری کنید.

۴. قبل از شستشوی کوسن مبل لکه‌زدایی را انجام دهید

در صورتی که کوسن‌ها با مواد چرب، رنگ و یا هر چیز دیگری لک شده‌اند، قبل از شروع شستشوی کوسن مبل آن‌ها را لکه‌گیری کنید. برای از بین لکه‌ها می‌توانید از لکه برهای طبیعی و شیمیایی استفاده کنید؛ اما حتماً قبل از استفاده از هر نوع لکه بری، مواد را روی بخش کوچکی از پارچه کوسن امتحان کنید.

آشنایی با انواع روش‌های شستشوی کوسن مبل

به طور کلی کوسن‌ها در دو مدل تهیه می‌شوند. یک مدل از کوسن‌ها ترکیب بالش و کاور هستند و کاور کوسن جدا می‌شود و در مدل دیگر، کاور کوسن جدا شدنی نیست. اگر کوسن شما مدل اول باشد، برای شستشوی کوسن مبل می‌توانید به راحتی کاور کوسن را جدا کرده و با ماشین لباسشویی یا دست بشویید؛ اما اگر کوسن مبل شما از نوع دوم باشد باید از روش‌های دیگر استفاده کنید.

شستشوی بالشتک مبل

۱. استفاده از شامپو فرش برای شستشوی کوسن مبل

برای شستشوی کوسن مبل با استفاده از شامپو فرش، باید طبق دستورالعمل روی محصول شامپو فرش را با آب ترکیب کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج کوسن‌ها را بشویید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی نیز به این ترکیب اضافه کنید. بعد از شستشو، آب اضافی سطح کوسن‌ها را بگیرید و اجازه دهید کوسن‌ها به طور کامل خشک شوند.

۲. شستشوی کوسن مبل با استفاده از بخارشوی

یکی دیگر از روش‌های شستشوی کوسن مبل در منزل، استفاده از بخارشوی است. برای این کار نازل بخارشوی با سری اسپری را مستقیم و از فاصله نزدیک روی کوسن‌ها بگیرید تا جرم و آلودگی از روی سطح کوسن‌ها پاک شود. این روش بیشتر برای شستن کوسن‌هایی با پارچه‌های ضخیم مناسب است. بهتر است برای شستشوی کوسن‌های قدیمی یا ظریف از این روش استفاده نکنید.

۳. شستشوی کوسن با استفاده از حلال‌ها و مواد شوینده خشک

ممکن است در بعضی مواقع بخواهید کوسن‌ها را بدون استفاده از آب و یا روشی خشک تمیز کنید. در این صورت استفاده ز مواد شوینده خشک بهترین روش است. برای شستشوی کوسن مبل با استفاده از مواد خشک باید به این نکته دقت کنید که این مواد بوی قوی دارند و حتماً باید در مکانی با تهویه مناسب انجام شود. برای جلوگیری از آسیب زدن این مواد به کوسن، از یک پارچه بین مواد و کوسن استفاده کنید.

مراحل پاک کردن لکه از روی کوسن

با استفاده از لبه یک قاشق یا یک چاقوی کند، باقیمانده لکه‌ها را از کوسن خارج کنید.
یک دستمال پارچه‌ای را با آب سرد نم‌دار کنید و لکه را از بیرون به داخل تمیز کنید. با این کار دیگر لکه روی کوسن پخش نمی‌شود.
برای پاک کردن لکه‌های چربی باید از صابون جامد، کمی آب جوش و اسکاچ استفاده کنید.
۱۰ دقیقه صبر کنید تا لکه کاملاً از بین برود.
در پایان مجدداً با استفاده از یک قاشق، بقایای لکه و رطوبت را از پارچه کوسن خارج کنید.

 شستشوی کوسن مبل با دستگاه مبل شویی

در صورتی که کوسن شما قابل شستشو است و از کار نیروی مبل شویی اطمینان دارید، استفاده از دستگاه مبل شویی هم روش مناسبی برای تمیز کردن کوسن‌ها است. این کار علاوه بر تمیز کردن کوسن‌ها، باعث دوام و طول عمر کوسن‌ها نیز می‌شود.
یکی از ویژگی‌های مهم شستشوی کوسن مبل با دستگاه مبل شویی، خارج کردن کثیفی‌ها و آلودگی‌ها با استفاده از دستگاه وکیوم است. در نتیجه همه آلودگی‌ها از کوسن خارج می‌شود و هیچ رطوبتی در بافت کوسن باقی نمی‌ماند.

نحوه شستشوی بالش با لباسشویی

قبل از هر چیز برچسب‌های حاوی اطلاعات مربوط به بالش و پارچه را مطالعه کنید و مطمئن شوید که قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی را دارد.
با توجه به توضیحات مربوطه روی تگ، دما و نوع چرخه شستشو، نوع شوینده و سایر موارد را تنظیم کنید.
اگر هیچ نوع برچسبی روی بالش شما وجود ندارد، بهتر است دمای آب را روی سرد تنظیم کنید و دور شستشوی آرام را برای شستشو انتخاب کنید.
برای اینکه در زمان شستشو، تعادل دستگاه حفظ شود، یک جفت بالش را در ماشین قرار دهید و یا یک بالش را با یک پتوی کوچک بشویید.
شوینده را اضافه کرده و ماشین لباسشویی را روشن کنید.
برای اطمینان پیدا کردن از تمیز شدن بالش‌ها از مواد شوینده، بهتر است دوباره چرخه آبکشی را تکرار کنید.

نکاتی که باید هنگام شستن بالش در لباسشویی رعایت کنید

در زمان قرار دادن بالش‌ها در ماشین لباسشویی، آن‌ها را از وسط تا کنید.
به جای پودر لباسشویی از مایع لباسشویی استفاده کنید.
همه بالش‌ها به جز بالش‌هایی از جنس فوم و پنبه را می‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید.
بهتر است روکش بالش‌هایی از جنس فوم یا پنبه که امکان شستشو ندارند را زود به زود عوض کنید تا از نفوذ آلودگی به داخل بالش جلوگیری کنید.

خشک کردن بالش‌ها

بالش‌های خود را باید طبق برچسب مراقبت خشک کنید. اگر شما می‌توانید آن‌ها را در خشک کن قرار دهید، چند توپ تنیس را در بالش قرار دهید تا سرعت خشک شدن را تسریع کرده و الیاف داخل را از چسبندگی حفظ کنید. اگر قابلیت استفاده از خشک کن وجود ندارد، بهتر است آن‌ها را به صورت افقی و خوابیده در هوای باز قرار داده تا خشک شود.

نکاتی برای شستن بالش پر در لباسشویی

رویه یا روکش بالش را بررسی کنید و از سوراخ نبودن آن مطمئن شوید.
از آب سرد و شوینده ملایم استفاده کنید.
به هیچ عنوان از سفید کننده یا نرم کننده استفاده نکنید چون باعث خراب شدن پرها می‌شوند.
بعد از تمام شدن چرخه شستشو، بالش‌ها را خارج کنید و آبشان را بگیرید و اجازه دهید خشک شوند.
هر از گاهی به بالش ضربه بزنید تا پرهای به هم چسبیده از هم باز شوند.

بهتر است به طور مرتب برای شستشوی کوسن مبل اقدام کنید. تمیز بودن کوسن‌ها باعث تمیز نشان دادن فضای اطراف آن نیز می‌شود. روش‌های مختلفی مانند شستشو با دستگاه بخار شوی، خشک شویی و … برای شستن کوسن‌ها وجود دارد. اگر روکش کوسن‌ها جدا می‌شود، می‌توانید با ماشین لباسشویی نیز روکش‌ها را بشویید. برای شستشوی کوسن‌ها حتماً برچسب اطلاعات کوسن‌ها را با دقت بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا