دسته‌بندی نشده

نیازهای اولیه گیاه تفرو الکساندری را بشناسید !

راهنمای جامع نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس

تفروکاکتوس جئومتریکوس (TeGeometricusphrocactus ) ، اپونتیا جئومتریکس یا تفرو الکساندری یک کاکتوس کوچک، گرد و بخش بخش است. تا ۱۵ سانتی‌متر در ارتفاع و به صورت بوته‌ای و به هم پیوسته رشد می‌کند. هر یک از این قسمت‌ها در نور خورشید و نور کامل به رنگ بنفش درمی‌آید و قطر هر یک به ۵ سانتی‌متر می‌رسد. این کاکتوس عموماً بدون خار می‌باشد یا خارهایی به صورت تک در قسمت‌های بالایی گیاه ظاهر می‌شوند.

نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس در صورتی که شرایط مناسب آن را در خانه فراهم کنید کار سختی نیست و فقط نیاز به کمی دقت دارد. زادگاه اصلی این کاکتوس آرژانتین و مرز بولیوی است و گل های آن به رنگ سفید تا صورتی و دارای خطوط و رگه‌های پر رنگ‌تری هستند. گل‌ها در تابستان بیرون می‌آیند و معمولاً یک روز بیشتر عمر نمی‌کنند.

نور مناسب نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس

برای نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس همانند دیگر گیاهان از خانواده اپونتیا‌ها نیاز به نور زیاد و مستقیم و آبیاری اندک است. اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دارای دمای محیطی گرم و خشک است به راحتی می‌توانید این گیاه را در محیط بیرونی از منزل خود نگهداری کنید. نور مناسب و مستقیم خورشید می‌تواند به رشد و سلامت کاکتوس تفرو شما کمک کند.

راهنمای جامع نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس

اگر از گیاه خود در داخل منزل نگهداری می‌نمایید، کاکتوس را در پر نور ترین قسمت منزل خود قرار دهید تا بتواند در طول روز بیشترین نور را دریافت نماید. حتماً گردش هوای مناسبی را در محیط نگهداری گیاه خود فراهم کنید.

دقت فرمایید اگر چه این گیاه به نور زیاد و مستقیم نیاز دارد ولی در هنگام فصل تابستان و گرمای شدید و سوزان در مقابل نور مستقیم آفتاب باید محافظت شود. برای این کار می‌توانید از یک پارچه برای فیلتر کردن نور خورشید استفاده نمایید.

دمای مناسب تفرو کاکتوس الکساندری

همانطور که گفته شد این کاکتوس در مکان‌ها و مناطق گرم و خشک بهترین رشد را دارد. بهترین دما برای نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس دمای بالای ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. این کاکتوس می‌تواند تا دمای ۶ درجه سانتی‌گراد را تحمل نماید. در زمستان با خنک کردن محیط به گیاه خود اجازه دهید بتواند وارد دوره رکود و استراحت خود شود. اینکار به تحریک گیاه به گلدهی نیز کمک خواهد کرد.

حتماً بخوانید:

آبیاری و تغذیه تفرو کاکتوس

کاکتوس جئومتریکوس خود را فقط وقتی آبیاری کنید که نیاز به آب دارد! یعنی در بهار، تابستان و پاییز فقط وقتی که خاک گیاه خشک شده است آبیاری را انجام دهید. در زمستان گیاه نیاز به آبیاری بسیار اندکی دارد. این میزان آبیاری می‌تواند به مقدار کمی آب در ماه باشد. آبیاری بیش از حد گیاه به خصوص در هوای سرد می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه و نهایتاً نابودی تفرو کاکتوس الکساندری شود.

برای کوددهی به تفرو کاکتوس جئومتریکوس خود می‌توانید از کود های رقیق مخصوص کاکتوس و ساکولنت یکبار در سال در اواسط فصل بهار گیاه را تغذیه نمایید.

آبیاری و تغذیه تفرو کاکتوس

خاک مناسب تفرو کاکتوس جئومتریکوس

بهترین خاک برای این کاکتوس خاک مخلوط کاکتوس و ساکولنت است که باید مقدار سنگ‌ ریزه‌های مخلوط در خاک بیشتر باشد. حتماً خاکی استفاده نمایید که دارای زه‌کشی بالایی باشد و هنگام آبیاری آب به سرعت از سوراخ‌های کف گلدان خارج شود. در صورت استفاده از خاک نامناسب و با زه‌کشی نامناسب گیاه شما دچار پوسیدگی خواهد شد.

تکثیر تفرو کاکتوس الکساندری

تکثیر و نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس از طریق بذر و قلمه امکان‌پذیر است. در هنگام استفاده از قلمه برای تکثیر دقت داشته باشید بعد از بریدن قسمت‌های کاکتوس، اجازه دهید چند روز قسمت بریده شده گیاه خشک شود و سپس آن را در خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت بکارید.

منبع : کاکتوس ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا