دسته‌بندی نشده

نیازهای اولیه و روش نگهداری از گیاه علف جاروب

گل علف جارو، گیاهی زیبا و نمادین با کاربردهای بسیار در طب سنتی

گل جارو، گیاهی باستانی است، این گیاه ظاهر بسیار زیبایی دارد که توجه افراد را به سمت خود جلب می‌کند. داستان‌های افسانه ای بسیار زیادی نیز در مورد این گیاه وجود دارد؛ همچنین خواص و نحوه نگهداری آسانی که دارد علاقه مندان را ترغیب به نگهداری از این گیاه می‌کند. در ادامه این مقاله در مورد، نحوه نگهداری، تکثیر، خواص و دیگر مشخصات این گیاه اطلاعاتی را درج کردیم.

  • گل علف جارو؛ گیاهی محبوب در کشور اسکاتلند
  • نام انگلیسی گل جارو: Calluna vulgaris
  • نام‌های دیگر گل علف جارو: اریکا + کالونا + علف جاروب + خلنگ
  • ارتفاع گل جارو : ۶۰ سانتی متر
  • رنگ برگ ها: قهوه‌ای+ نارنجی+زرد

گل علف جارو بومی کشورهای واقع در قاره‌های اروپا، آسیا و آمریکای شمالی است. این گیاه در کشور اسکاتلند نیز از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. گل علف جارو از گیاهان زینتی و همیشه سبز با رشدی کم است که حالتی بوته‌ای دارد.

تکثیر و نگهداری از گل علف جارو

به باور کارشناسان بسیاری از واریته‌های خلنگ، جذاب‌ترین رنگ‌های خود را در فصل زمستان به نمایش می‌گذارند. گل‌های آن کوچک سنبله‌ای است که در نوک شاخه‌های فرعی مشاهده می‌شود. برگ‌ها، از نظر رنگ متفاوت هستند و به رنگ‌های نیمه سبز یا خاکستری تا زرد و نارنجی و قهوه‌ای متمایل به قرمز روشن دیده می‌شوند.

گل علف گیاهی شگفت‌ انگیز به قدمت تاریخ

طبق یک افسانه از سرزمین اسکاتلند، مالوینا، دختر یک سلتیک، با جنگجویی به نام اسکار نامزد شده بود. اسکار در جنگ کشته می‌شود و نامه‌رسان جنگ نیز بعد از بازگشت از نبرد این گل را از طرف اسکار به دختر هدیه می‌کند.

قطرات اشک دختر از شدت ناراحتی و عشقی که نسبت به اسکار داشت بر روی گل می‌ریزد. دختر در آن لحظات با وجود آنکه غمگین بود، اما برای دیگران آرزوی خوشبختی می‌کند و می‌گوید امیدوارم هر کسی این گل را پیدا می‌کند، خوشبخت شود.

شرایط مورد نیاز برای کاشت گل علف جارو

بهترین زمان برای کاشت گل علف جارو، اواخر تابستان یا پاییز است. این گیاهان را در فاصله ۲۰ سانتی‌متری از یکدیگر بکارید. برای کاشت گیاه به سراغ یک منطقه آفتابی به همراه کمی نیم‌سایه بروید. گل خلنگ، خاک شنی سرشار از هوموس را ترجیح می‌دهد. گل کالونا، خاک غرقابی و متراکم را نمی‌تواند تحمل کند. علاوه بر این خاک محل کشت باید اسیدی باشد.

۱- قالب کشت

گل‌های علف جارو مخصوصا زمانی که در کنار یکیدگر و به شکل گروهی رشد می‌کنند، رشد بسیار خوبی دارند. به هیج عنوان کاشت گل کالونا را به صورت جداگانه به شما توصیه نمی‌کنیم؛ زیرا این گیاهان دیگر نمی‌توانند به عنوان پوشش زمین عمل کنند و جلوه زیبای خود را از دست می‌دهند.

ویژگی ها و نیازهای گل علف جارو

قابل ذکر است این گیاهان زمانی که به صورت جداگانه کاشته شوند، در برابر سرما حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند.

نکته مهمی که باید پیش از آغاز کاشت گل علف جاروب به یاد داشته باشید؛ این است که گلوله ریشه گیاه را ابتدا با دستان خود شل کنید تا ریشه‌ها بتوانند به راحتی در خاک جدید رشد کنند. تا جایی که می‌توانید خاک را نسبتا خشک و مرطوب نگه دارید. کاشت این گیاه کار بسیار پیچیده ای نیست.

۲- انتخاب یک محل مناسب برای کاشت گل علف جاروب

گل علف جارو را می‌توانیم در تراس، پاسیو و بالکن نیز به راحتی پرورش بدهیم. در ادامه می‌توانید نکاتی که در مورد محل کاشت گل جارو وجود دارد را مطالعه کنید.

برای انجام این کار، حتما یک نقطه آفتابی را در نظر بگیرید.
دو سوم خاک اسیدی را با حدود یک سوم خاک رس منبسط و خرد شده به همراه مقداری پرلیت مخلوط کنید تا زهکشی مناسبی را برای محل کاشت فراهم کنید.
در صورتی که خاک گلدان خشک است، یک حمام آب سریع به اصطلاح می‌تواند مفید باشد.
گلدان را طوری در آب فرو کنید تا هیچ حباب هوایی بلند نشود. به یاد داشته باشید که محل کشت گل علف جارو، باید همواره مرطوب باشد.

نیازهای گل جارو زینتی برای نگهداری

گل علف جارو یا همان جارو زینتی به صورت ذاتی، گیاهی با مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف محیطی است و جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم است. به منظور اطمینان از مراقبت و نگهداری صحیح و اصولی از این گیاه لازم است به نکاتی که در ادامه گفته می‌شود، به خوبی توجه داشته باشید.

۱- آبیاری گل علف جارو

گل علف جارو به طور طبیعی تمایل زیادی به خاک‌های مرطوب دارد. همین مساله نیز موجب شده تا گل اریکا، نیاز به آبیاری منظم داشته باشد. سعی کنید برای آبیاری این گیاه از آبی استفاده کنید که حداقل میزان املاح را داشته باشد. آبیاری گل علف جارو بسیار مهم است.

۲- کوددهی مناسب گل جارو علفی

در زمینه کوددهی و تزریق مواد مغذی به خاک محل رشد این گیاه باید بگوییم که کوددهی گیاه را مخصوصا در فصل بهار به شما پیشنهاد می‌کنیم. از طرفی به دلیل اینکه گل علف جارو اصولا خاک‌هایی اسیدی را ترجیح می‌دهد، پیشنهاد ما برای کوددهی، کودهای مخصوص سازگار شده است. کوددهی مناسب گل جارو علفی در فصل مناسب باید اتفاق بیوفتد.

روش نگهداری از گیاه علف جاروب

۳- چگونگی هرس کردن گل علف جارو

هرس کردن مداوم گیاهان علف جاروب، برای حفظ روند رشد سالم و همچنین گلدهی فراوان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است هرس کردن گل علف جاروب را در فصل بهار و زمانی که هوا ابری است، انجام دهید. به صورت کلی این گیاهان حساسیت خاصی به هرس شدن ندارند و برای هرس کردن آن‌ها می‌توان از قیچی پرچین و یا برس برش استفاده کرد.

۴- گل علف جارو چه واکنشی در برابر تغییرات دمایی از خود نشان می‌دهد

به صورت کلی گل کالونا، جزء گیاهان مقاوم به سرما است. با این وجود شما باید این گیاهان را پیش از شروع اولین موج سرمای فصل زمستان مالچ کنید. زیرا در این دوران هنوز گیاه چندان مقاوم نیست.

بعد از گذشت یک سال از کاشت گل علف جاروب، موج سرما دیگر به گیاه آسیبی را وارد نمی‌کند. در طول فصل زمستان حتما مطمئن شوید که خاک محل نگهداری گل جارو زینتی از رطوبت کافی برخوردار باشد؛ زیرا خشکسالی‌های زمستانی می‌توانند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به گیاه شما وارد کنند. این گیاه به تغییرات دمایی حساس است.

۵- انتخاب یک گلدان مناسب برای گل علف جارو

یک گلدان زیبا می‌تواند زیبایی گل علف جارو را دو چندان کند و از طرفی هم جذابیت بیشتری را به دکوراسیون منزل شما بدهد. اما به غیر از ظاهر زیبا، باید نکات دیگری را هم در زمان خرید گلدان این گیاه مد نظر داشته باشید. بهتر است به سراغ گلدانی بروید که دارای شرایط زیر باشد:

  1. متناسب با نیازهای گیاه و همچنین میزان رشد آن باشد.
  2. با شرایط محیطی هماهنگی داشته باشد.
  3. زهکشی مناسب
  4. وزن مناسب
  5. حمل و نقل آسان

ساده ترین روش تکثیر گل علف جارو

ساده‌ترین روش برای تکثیر گل علف جارو یا همان خلنگ، به‌کارگیری تکنیکی موسوم به لایه‌بندی است. در ادامه روش انجام آن را آموزش می‌دهیم:

شاخه را که هنوز به گیاه مادری چسبیده است را در فصل پاییز به زمین فشار دهید.
سپس روی آن را با مقدار کمی خاک بپوشانید و آن را وزن کنید تا زیر خاک باقی بماند.
وجود رطوبت کافی و همچنین تماس با خاک، ریشه‌های جدید شکل می‌گیرند.

تا فصل پاییز یا و ابتدای فصل بهار سال آینده می‌توان شاهد رشد گیاهی جدید و مستقل بود. بعد از اینکه گل علف جارو به خوبی ریشه داد آن را از گیاه اصلی جدا کنید و در محل جدید آن در باغ خود بکارید.

خواص طبی گل جارو زینتی

برخی از خواص طبی گل جارو زینتی

حمام گیاه علف جارو، در درمان و تخفیف بیماری رماتسیم نقش موثری را ایفا می‌‌کند. گل علف جارو اسید اوریک را از بدن دفع می‌کند. بنابراین کسانی که به بیماری نقرس مبتلا هستند و یا کلیه‌هایشان به خوبی کار نمی‌کند، می‌توانند از جوشانده گل علف جارو زینتی استفاده کنند.

از دیگر خواص طبی این گیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه خون
درمان ورم پروستات
از بین بردن عفونت‌های ادراری
دفع سنگ کلیه
ادرارآور

جمع‌بندی در خصوص گل جارو علفی

گل جارو علفی، گیاهی بسیار خوش چهره است، و به راحتی می‌توانید این گیاه را در تراس، بالکن و پاسیو نگهداری کنید. مقاومت گل جارو بسیار زیاد است اما سرعت رشد این گیاه بسیار کم است به همین دلیل نگهداری از این گیاه کار سخت و دشواری نیست.

separator line

گل وی آی پی شاپ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا