نقاط نا‌امن ساختمان در زلزله : در زمان وقوع زمین لرزه خیلی سریع از این نقاط دور شوید_659d63ebb94f5.webp
نقاط نا‌امن ساختمان در زلزله : در زمان وقوع زمین لرزه خیلی سریع از این نقاط دور شوید_659d63ebb94f5.webp

نقاط نا‌امن ساختمان در زلزله : در زمان وقوع زمین لرزه خیلی سریع از این نقاط دور شوید

سرفصل های این مقاله

نقاط ناامن ساختمان هنگام وقوع زلزله

زلزله یکی از حوادث طبیعی است که نمی‌توان زمان و مکان وقوع زلزله آن را بصورت دقیق پیش‌بینی کرد. به همین دلیل اکثر افراد در هنگام زلزله نمی‌دانند که باید چه واکنشی از خود نشان دهند؛ حتی بسیاری از افراد تا چند دقیقه پس از وقوع زلزله هنوز نمی‌دانند که زلزله رخ داده است. زلزله در آپارتمان خطر بیشتری نسبت به خانه‌های غیر آپارتمانی دارد.

زیرا در یک مجتمع آپارتمانی تراکم جمعیت بالا است و با خراب شدن یک سقف یا دیوار، مقاومت کل مجتمع آپارتمانی مورد تهدید قرار می‌گیرد. دانستن نکات ایمنی هنگام وقوع زلزله یکی از مواردی است که می‌تواند در کاهش آسیب‌های جانی تأثیر بسزایی داشته باشد. در این مقاله با بعضی از نقاط نا‌امن ساختمان در هنگام زلزله آشنا خواهیم شد.

قسمت‌های بیرونی ساختمان

منظور از قسمت‌های بیرونی ساختمان نقاطی است که بالکن و نمای بیرونی قرار دارند. نماهای ساختمان و دیواره مربوط به بالکن جزو اولین قسمت‌هایی هستند که در هنگام زلزله خراب می‌شوند و فرو می‌ریزند. به همین دلیل تا حد امکان در هنگام خواب از این قسمت‌ها فاصله بگیرید و در هنگام وقوع زلزله نیز سریعاً از آنجا دوری کنید.

نقاط ناامن ساختمان

درها، پنجره‌ها و قفسه‌ها

درها و پنجره‌ها جزو نقاط نا‌امن ساختمان هنگام وقوع زلزله محسوب می‌شوند. حرکت درها و شکستن شیشه‌ی پنجره‌ها ممکن است به شما آسیب برساند و تعادل شما را نیز برهم بزند. یکی از نکات ایمنی هنگام زلزله این است که از قبل بر روی شیشه‌ی پنجره‌ها چسب بزنید تا در هنگام هرگونه اتفاقی که منجر به شکستن آن‌ها شود، خطر به کمترین میزان ممکن کاهش پیدا کند. همچنین نقاط نزدیک به کمدها و کتابخانه‌ها به هیچ وجه نقاط امنی محسوب نمی‌شوند و ممکن است سقوط آن‌ها بر روی فرد باعث آسیب‌های شدید و گاه حتی مرگ شود.

نقاط نا‌امن ساختمان ؛ آشپزخانه

آشپزخانه یکی از نقاط نا‌امن ساختمان در هنگام زلزله است که اگر در هنگام حادثه در آن هستید، باید سریعاً خارج شوید و بیش‌ترین فاصله را از آن بگیرید. این نا امنی بدلیل وجود شیر گاز و تعداد زیاد وسایل برقی است که قرار گرفتن آن‌ها در کنار هم می‌تواند منجر به اتفاق بسیار خطرناکی شود. این مسئله درباره‌ی موتورخانه هم صدق می‌کند. اگر در نزدیکی موتورخانه یا داخل آن هستید، بهتر است سریعاً از آن فاصله بگیرید؛ زیرا احتمال ایجاد انفجار در آن بسیار بالا است.

حتماً بخوانید:

میزهای غیر مقاوم

بارها گفته شده که در هنگام زلزله پناه گرفتن در زیر میز یکی از ایمن‌ترین راه‌ها است. این نکته اگرچه در حالت کلی درست است، اما باید میزان مقاومت میز را نیز در نظر گرفت. میزهای فلزی نسبت به میزهای چوبی مقاومت بالاتری دارند و به همین خاطر زیر آن‌ها نقاط امن‌تری به شمار می‌رود.

زلزله

اگر می‌خواهید زیر میز چوبی پناه بگیرید، ابتدا مطمئن شوید که میز در مقابل حجم آوار و مصالحی که در هنگام زلزله بر روی آن فرو خواهد ریخت، از خود مقاومت خوبی نشان خواهد داد؛ چون در غیر اینصورت یکی از نقاط نا‌امن ساختمان شما خواهد بود. یکی دیگر از روش‌های پناه گرفتن در کنار میزها و مبل‌ها توجه به مثلث امن است. البته امنیت این نقطه به چگونگی ریزش آوار بستگی دارد و بیشتر برای زمان‌هایی که کل سقف به یکباره فرو می‌ریزد، امنیت دارد.

به طور کلی در یک خانه در قسمت‌های میانی اتاق‌ها و سالن جز نقاط نا‌ایمن ساختمان به حساب می‌آید؛ بنابراین به هیچ عنوان در قسمت میانی اتاق‌ها قرار نگیرید و اگر در آنجا هستید، سریعاً به گوشه‌ها پناه ببرید.

نقاط نا‌امن ساختمان ؛ آسانسور

عملکرد آسانسورها از طریق حرکت یک کابل بر روی یک قرقره انجام می‌شود و در هنگام زلزله ممکن است این کابل پاره شود و آسانسور سقوط کند. همچنین دیوارهای اطراف آسانسور ممکن است تخریب شوند و باعث سقوط آسانسور شوند. از آنجایی که در هنگام زلزله در آپارتمان برق ساختمان به احتمال زیاد قطع می‌شود، اگر در آسانسور باشید، برای مدتی نامعلوم در آن زندانی خواهید شد. به همین دلیل؛ یکی از نکات ایمنی هنگام زلزله این است که به هیچ عنوان در آسانسور پناه نگیرید و اگر در هنگام زلزله در آن هستید، در نزدیک‌ترین طبقه توقف نموده و از آن خارج شوید.

آیا می دانید هنگام زلزله نقاط نا امن ساختمان کجاست؟

دیوارهای میانی

به طور کلی در یک خانه دیوارها فاصله‌ی بین دو ستون را می‌پوشانند و از آنجایی که در زمان زلزله ستون‌ها به لرزش در می‌آیند، احتمال بالایی وجود دارد که فشارهای وارده به دیوار آن را تخریب کند. بهترین نقاط پناه گیری هنگام زلزله گوشه‌ی دیوارهای داخلی منتهی به ستون‌ها است که معمولاً در زلزله سالم می‌ماند.

راه پله‌ها

زلزله در آپارتمان خسارات بیشتری را بر جای می‌گذارد. ایستادن روی پله‌ها و یا حرکت کردن از طریق آن‌ها یکی از کارهایی است که باعث عدم تعادل شده و باعث سقوط فرد شود. به همین خاطر اگر در هنگام وقوع زلزله در راه پله هستید و امکان خروج ندارید، سریعاً خود را به پاگرد برسانید و در گوشه‌ای امن پناه بگیرید.

وسط اتاق

به طور کلی در یک خانه در قسمت‌های میانی اتاق‌ها و سالن جز نقاط نا‌امن ساختمان به حساب می‌آید؛ بنابراین به هیچ عنوان در قسمت میانی اتاق‌ها قرار نگیرید و اگر در آنجا هستید، سریعاً به گوشه‌ها پناه ببرید. همچنین در زیر قسمت‌هایی از سقف که لوستر یا پنکه سقفی نصب شده، قرار نگیرید؛ زیرا این وسایل احتمال سقوط دارند که در این صورت سبب ایجاد آسیب‌های جدی خواهند شد.

زلزله در آپارتمان خسارات بیشتری را بر جای می‌گذارد. ایستادن روی پله‌ها و یا حرکت کردن از طریق آن‌ها یکی از کارهایی است که باعث عدم تعادل شده و باعث سقوط فرد شود.

در هنگام وقوع زلزله چه کنیم؟

به طور کلی حفظ آرامش و خونسردی در هنگام زلزله مهم‌ترین کاری است که باید از عهده‌ی انجام آن به‌ خوبی برآیید. بسیاری از افراد به ‌محض وقوع زلزله سعی می‌کنند به هر قیمتی خود را از ساختمان خارج کنند؛ اما باید توجه داشت که مدیریت زمان در هنگام زلزله بسیار اهمیت دارد و معمولاً فرار از ساختمان خود باعث آسیب‌های دیگری خواهد شد.

به همین خاطر با شناخت نقاط نا امن ساختمان و پناه گیری هنگام زلزله می‌توان از وقوع بسیاری از حوادث ناگوار جلوگیری کرد. نکات بالا شاید در ظاهر نکات ساده‌ای به نظر برسند، اما رعایت آن‌ها در هنگام وقوع زلزله می‌تواند تا ۷۰ درصد پیامدهای منفی زلزله را خنثی کند؛ بنابراین آن‌ها را به‌ خوبی به خاطر بسپارید و خانواده، دوستان و اطرافیانتان را نیز از آن‌ها آگاه کنید.

منبع : کیلید

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: