دسته‌بندی نشده

نسخه وزارت بهداشت برای حل مشکل تجهیزات بیمارستانی

رییس سازمان غذا و دارو از طرح جدید و عزم وزارت بهداشت برای به روز کردن تجهیزات بیمارستانی خبر داد.

نسخه وزارت بهداشت برای حل مشکل تجهیزات بیمارستانی

دکتر رسول دیناروند در گفت‌وگو باایسنا، در این باره افزود: در این راستا، مطالعات در معاونت درمان در حال انجام است. سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی نیز در این زمینه کمک خواهند کرد. هیات امنای ارزی و معاونت توسعه وزارتخانه هم به این موضوع ورود کرده‌اند تا بتوانیم به یک جمع‌بندی مناسب دست یابیم.

وی تاکید کرد: نظر وزارت بهداشت درباره چگونگی تامین تجهیزات سرمایه‌ای بیمارستان‌ها هنوز نهایی نشده است. اما روش‌های جدید در حال بررسی است تا بدون سرمایه‌گذاری دولت، تجهیزات جدید در بیمارستان‌ها مستقر شود.
دیناروند گفت: چنین طرح‌هایی در دیگر کشورها نیز به کار گرفته شده است و بر همین اساس از تجربیات کشورهای دیگر هم استفاده خواهد شد. با نهایی شدن جمع‌بندی‌ها، نتایج اعلام خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره کاهش قیمت تجهیزات پزشکی نیز گفت: با توجه به قدرت خرید بیمارستان‌های دولتی، در جاهایی که برندهای متعدد از یک وسیله پزشکی وجود دارد، جهت خرید بیمارستان‌ها آن دسته از برندهایی را تایید می‌کنیم که قیمت‌شان منطقی باشد و معمولا نیز جهت کشف این قیمت واقعی فراخوان گذاشته می‌شود.

دیناروند ادامه داد: به این ترتیب در یک فضای رقابتی، شرکت‌هایی که قیمت پایین‌تری ارایه دهند، تایید شده و در سایت سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات اعلام می‌شوند تا بیمارستان‌ها از آنها تجهیزات خریداری کنند.

با استفاده از همین مسیر در تجهیزات قلبی – عروقی، ارتوپدی، چشم پزشکی، مغز و اعصاب و دیگر رشته‌هایی که مصرف وسایل پزشکی در آن‌ها زیاد است، کاهش قیمت جدی داشته‌ایم.

نسخه وزارت بهداشت برای حل مشکل تجهیزات بیمارستانی

نسخه وزارت بهداشت برای حل مشکل تجهیزات بیمارستانی

در مورد داروهای ضد سرطان به جز دو قلم کمبود نداریم

معاون وزیر بهداشت، همچنین درباره وضعیت بازار دارویی کشور نیز گفت:‌ بسیاری از داروهایی که مردم فکر می کنند بیمه ندارند و وجود ندارند اساساً دارو نیستند، متاسفانه اینها مکمل هایی هستند که پزشکان تجویز می کنند و ممکن است سخت گیری های وارداتی ما باعث شود که در بازار موجود نباشند و بیمه هم حمایت نکنند چرا که این داروها کارکرد درمانی ندارند.

رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص داروهای خاص هم گفت : با قاطعیت می گویم که در مورد داروهای ضد سرطان به جز دو قلم کمبود نداریم و همه در بازار موجود است. حتی داروهای ضد سرطان بسیاری داریم که واردات به اندازه کافی داشته ایم اما در یک سال گذشته نتوانسته ایم آنها را مصرف کنیم.

دیناورند در خصوص آمارهای مصرف دارو در ایران خاطرنشان کرد : آماری که متاسفانه درمورد مصرف دارو ارئه می شود هیچ کدام مبتنی بر شواهد نیست و افراد مسئول و غیر مسئول آمارهایی می دهند که درست نیست.

وی ادامه داد: مطالعه‌ای پنج سال پیش انجام دادیم که مشخص شد میانگین مصرف دارو در ایران در مقایسه با 50 کشور اروپای پایین تر بود و نمی توان ادعا کرد ایران در مصرف دارو در رتبه دوم جهان قرار دارد.

دیناروند درباره اینکه گفته می شود ایران در مصرف دارو در رتبه بیستم جهان قرار دارد تاکید کرد : اگر ایران جز 20 کشور جهان در مصرف دارو باشد خارج از چارچوب نیست چرا که ما در تولید ناخالص ملی جز 20 کشور جهان هستیم و این بد نیست.

دیناروند با تایید این مطلب که در برخی داروخانه ها در فروش آنتی بیوکها تخلف صورت می گیرد گفت : حدود 15 درصد داروخانه‌ها تخلف‌شان ثبت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا