دسته‌بندی نشده

نحوه ی اندازه گیری ، اندازه طبیعی و علت اندازه گیری دور سر نوزاد ؟!

اندازه دور سر نوزاد یکی از شاخص‌های مهمی است که متخصصان به کمک آن روند رشد کودک را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و به کمک آن اطلاعاتی در رابطه با سلامت نوزاد به دست می‌آورند. بسیاری از والدین دوست دارند در مورد این شاخص اطلاعات بیشتری داشته باشند و بدانند اندازه سر فرزندشان دقیقا باید چقدر باشد.

نحوه ی اندازه گیری دور سر نوزاد؛ دختر و پسر : برای اندازه گیری دور سر کودکان، نوارهای مدرج پلاستیکی و فلزی بین موهای سر و ابروی کودک قرار می‌دهند و دور سر را در مقطع پیشانی و برجستگی پس سر اندازه می‌گیرند. سپس اندازه به دست آمده را روی نمودار رشد و منحنی‌های اندازه‌ی دور سر برده و با خط رشد نرمال مقایسه می‌کنند.

اهمیت اندازه گیری دور سر نوزاد

چرا هنگام تولد و در طول رشد متخصصان به اندازه گیری دور سر کودک می‌پردازند؟ این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که اندازه جمجمه میزان رشد مغز را انعکاس می‌دهد. اندازه گیری دور سر در 6 ماه اول زندگی بیش از هر زمانی اهمیت دارد. اگر در این دوران مغز به اندازه کافی رشد نداشته باشد جمجمه نیز به اندازه مورد نظر دست نمی‌یابد. از طرف دیگر رشد بیش از اندازه دور سر نوزاد نیز می‌تواند هشدار دهنده باشد و وجود برخی بیماری‌ها نظیر هیدروسفالی را به ما نشان دهد.

اندازه گیری دور سر نوزاد

البته در نظر داشته باشید کوچک یا بزرگ‌تر بودن سر نسبت به همسالان تا حدی می‌تواند طبیعی باشد به خصوص زمانی که در یکی از والدین نیز این مسئله دیده شود. با این حال برای اطمینان یافتن در این مورد با پزشک اطفال مشورت کنید.

نحوه افزایش اندازه دور سر

هنگامی که مغز کودک رشد می‌کند، اندازه جمجمه نیز افزایش خواهد یافت. برای آنکه این اتفاق بیفتد نقاط نرمی روی مغز به نام ملاج تا 18 ماهگی باز می‌مانند. در واقع این نقاط به سر اجازه رشد و افزایش سایز می‌دهند.

اندازه دور سر نوزاد هنگام تولد

اگر شما زایمان زودرس نداشته باشید و فرزند خود را در موعد مقرر به دنیا بیاورید، باید انتظار داشته باشید که دور سر نوزاد چیزی در حدود 35 سانتی متر باشد. در حالی که این اندازه در نوزادان نارس تا حدی کوچک‌تر است و اندازه سر آن‌ها در هنگام تولد حدودا 32 سانتی متر است. درواقع فاکتور اولیه‌ای که روی اندازه سر فرزندتان تأثیر می‌گذارد، تولد به موقع است.

اندازه دور سر نوزاد

اندازه دور سر نوزاد در طی یک سال اول زندگی

در طی یک سال اول زندگی کودک در جنبه‌های مختلف رشد با سرعت بسیار زیادی تغییر می‌کند. این مسئله در مورد اندازه سر نیز صدق می‌کند. تا یک سالگی معمولاً اندازه سر نوزادتان تا 12 سانتی متر افزایش خواهد. بیشترین میزان این تغییر در 6 ماهه اول زندگی رخ می‌دهد. در حقیقت می‌توان گفت 9 سانتی متر از این مقدار در 6 ماه اول رخ می‌دهد و تنها 3 سانتی متر آن به 6 ماهه دوم ارتباط دارد.

حتماً بخوانید:

چه اختلالاتی می‌توانند در کوچک بودن اندازه دور سر نوزاد تأثیر داشته باشد؟

عوامل مختلفی می‌توانند در این زمینه تأثیر گذار باشند و برای تشخیص آن باید شرایط مادر در دوران بارداری نیز مورد بررسی قرار بگیرد. وراثت، مشکلات ژنتیکی، مصرف برخی داروها در دوران حاملگی و ضربه به سر در حین زایمان از جمله رایج‌ترین این عوامل هستند.

چه عواملی منجر به سر بزرگ و غیر طبیعی در نوزاد می‌شوند؟

بزرگی سر نوزاد نیز همانند کوچک بودن سر، می‌تواند از عوامل گوناگونی ناشی شود. عفونت مغز، تجمع مایع درون مغزی، وراثت، وجود تومور مغزی و مشکلات هورمونی نظیر ابتلا به تیروئید از جمله عواملی هستند که می‌توانند روی این مسئله تأثیر بگذارند.

سر بزرگ و غیر طبیعی در نوزاد

آیا اندازه دور سر نوزاد می‌تواند اطلاعاتی در مورد میزان هوش او به ما بدهد؟

ارتباط اندازه سر با هوش تنها در معدودی از پژوهش‌ها نشان داده شده است که بر اساس آن‌ها نمی‌توان به نتیجه‌گیری علمی دقیقی در این باره دست یافت. آنچه اهمیت دارد این است که اندازه سر در دوران رشد الگوی منظمی دارد و کودک برای رشد سالم باید حدودا به همان میزان رشد دست پیدا کند. بزرگ‌تر بودن سر نوزاد نسبت به همسالانش در حالت طبیعی نمی‌تواند به شما گواهی بدهد که فرزند باهوش‌تری نسبت به سایرین دارید.

منبع : هنر زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا