دسته‌بندی نشده

نحوه هواگیری گرمایش از کف و لوله های آب گرم

چگونه سیستم گرمایش از کف را هواگیری کنیم؟

هواگیری گرمایش از کف تاثیر بسیار زیادی در افزایش بازده سیستم گرمایش از کف دارد و شما می‌توانید سالانه یک بار بعد از اینکه مدار گرمایش خود را راه اندازی کردید، هواگیری گرمایش از کف را انجام دهید و به عیب یابی سیستم گرمایش از کف منزلتان بپردازید.
همانند مراحل طی شده در نصب پکیج، رادیاتور و دیگر وسایل گرمایشی و خدمات پس از نصب مثل تعمیر پکیج و عیب یابی نمونه‌های نامبرده هواگیری گرمایش از کف علاوه بر ضرورت یک امر کاملا تخصصی و موثر در مصرف بهینه از این سیستم است.

آثار مخرب رسوبات در لوله های آب گرم و مخازن

ایجاد پوسیدگی و خوردگی از طریق الکترولیز بین فلز بدنه و لایه رسوب در همه تجهیزاتی که با آب کار می کنند.
کند شدن حرکت آب گرم درلوله بر اثر تجمع رسوب در لوله ها که نهایتا منجر به خنک شدن دوباره آب گرم قبل از رسیدن به محل مصرف می شود.

افزایش ضخامت جداره داخلی مخازن حرارتی که باعث مصرف حرارت بیشتر جهت گرم کردن آب می شود و این به نوبه خود فرسوده شدن، سوختن و سوراخ شدن دیواره مخازن حرارتی و درنتیجه افزایش مصرف انرژی و صرف هزینه و زمان برای تعمیرات و خدمات را بدنبال دارد.
مسدود شدن شیرها و لوله ها که باعث کوتاه شدن عمرمفید آنها و کاهش جریان آب می شود.
افت راندمان کاری موتورخانه ها و مبدل ها و لوازم حرارتی.
سوراخ شدگی لوله ها بر اثر استفاده از جرم گیرها و مواد شیمیایی برای رفع گرفتگی.

 هواگیری گرمایش ازکف

رفع گرفتگی لوله های آب گرم

جلوگیری از گرفتگی لوله و تشکیل رسوب در لوله ها با بهره گیری از فناوری پالس الکتریکی (Impulse Technology) یکی از روش های جدید و کارآمد است که بدون استفاده از نمک و مواد شیمیایی، مانع رسوب گذاری و گرفتگی لوله های آب گرم می شود.
با استفاده از این روش، رسوب ها مانند پودری نرم با آب شسته می شوند. از ویژگی های این تکنولوژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به آسانی و بدون نیاز به برش لوله بر روی آن نصب می شود.
این سیستم قابلیت نصب بر روی همه لوله ها در جنس های مختلف مانند: مس، استیل، آهن، پلاستیک، PVC، PE-X، لوله های ترکیبی و … را داراست.
مکانیزم این سیستم بر پایه استفاده از پالس های الکتریکی ویژه ای است و از خاصیت مغناطیسی استفاده نمی کند.
نیاز به تمهیدات خاصی برای مراقبت و نگهداری ندارد.
این روش میدان های مغناطیسی را مورد استفاده قرار داده و دستگاه های مربوط به آن، مقادیر انرژی و فرکانس را تغییر می دهند.

این روش، بر پایه ایجاد میدان انرژی نوسانی با بهره گیری از امواج رادیویی با فرکانس پایین استوار است.
با عبور آب از بین میدان انرژی های متغیر، تغییراتی در ساختار بلوری منیزیم و کلسیم ایجاد می شود و کلسیت به آرگونیت مبدل می شود. آرگونیت حالتی از کلسیم کربنات است که در محلول باقی می ماند و به سطوح و جداره های لوله ها و مخازن نمی چسبد.

با این کار، عملا جلوی تشکیل رسوب گرفته می شود و همچنین به خاطر افزایش خاصیت حلالیت آب؛ به تدریج رسوبات قبلی نیز حل شده و از روی جداره ها و سطوح زدوده می شوند.
لازم به ذکر است که امواج تولید شده توسط دستگاه بی ضرر و بی صدا و بوده و در عین حال خواص فیزیکی و الکتریکی مولکول های کلسیم را به صورت مطلوبی تغییر می دهد.
نصب دستگاه بسیار آسان بوده و برای این کار هیچ نیازی به باز کردن اتصالات و بریدن لوله ها نیست و این دستگاه قابلیت نصب بر روی انواع مختلف لوله ها را داراست.
همچنین، این روش هزینه های نگهداری و اضافی ندارد و مصرف بسیار پایینی نیز دارد.

رفع رسوب لوله

بعد از راه اندازی گرمایش از کف، مهمترین اقدامی که باید انجام دهید؛ هواگیری گرمایش از کف می باشد. چون هم عملکرد سیستم گرمایشی تان بهتر خواهد شد و همچنین محیط هم گرم تر می‌شود. از طرفی ممکن است علت گرم نشدن گرمایش از کف با هواگیری گرمایش از کف کاملا برطرف شود و از سروصدای زیاد سیستم گرمایشی تان راحت شوید.

نکات مربوط به هواگیری گرمایش از کف

قبل از هواگیری گرمایش از کف به این دو نکته توجه داشته باشید:

1. همانطور که می‌دانید سیستم های گرمایشی مرکزی گاهی با افزایش و یا کاهش فشار مواجه می‌شوند، حتما توجه داشته باشید که فشار سیستم را چک کنید؛ چرا که گاهی اوقات کمبود فشار نشانه ای است از وجود هوا در سیستم و در صورت بروز مشکل باید به عیب یابی سیستم گرمایش از کف بپردازید. پس قبل از هواگیری گرمایش از کف، فشار سیستم را بررسی کنید اگر فشار آن کم است مقداری آب اضافه کنید و دوباره فشار سیستم را چک کنید.

2. بهتر است بدانید که اگر در سیستم هوا وجود داشته باشد، موجب کاهش دما در سیستم می‌شود. شما می‌توانید با چک کردن شیرهای هواگیری بررسی کنید که آیا در سیستم هوا وجود دارد یا خیر و با تنظیم شیر هواگیری کلکتور به عیب یابی سیستم گرمایش از کف بپردازید.

حتماً بخوانید:

شیر هواگیری کلکتور
بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید که فشار سیستم متعادل است و همه ی لوله ها از آب گرم پر می‌باشند، نوبت به شیر هواگیری کلکتور می‌رسد. شیرهای هواگیری کلکتور با توجه به اینکه از چه مدل لوله های چندگانه ای برای کف استفاده کرده اید، می‌توانند در جاهای مختلفی باشند. در لوله های استیل، شیرهای هواگیری کلکتور در قسمت بالای لوله ها قرار دارند. در لوله های استیل ضد زنگ، با توجه به جهت جریان آب، شیرهای هواگیری کلکتور در سمت راست لوله ها قرار دارند.

نحوه هواگیری گمایش از کف

هواگیری گرمایش از کف بسیار آسان است، ابتدا برای هواگیری گرمایش از کف باید مطمئن شوید که خود شیلنگ یا لوله های که برای پر کردن استفاده می‌کنید، کاملا پر هستند. سپس کافیست که شیر های هواگیری را باز کرده و جریان آب را نیز وصل کنید حدودا ده دقیقه صبر کنید تا تمام لوله های کف از آب پر شوند، البته بهتر است هواگیری را از لوله های که در قسمت های پایین تر هستند شروع کنید تا هنگامی که هواگیری تمام می‌شود، هیچگونه هوای در قسمت بالایی وجود نداشته باشد. در نهایت زمانی که همه ی لوله های چندگانه کف تمام سطوح هواگیری شدند، شیر هواگیری را ببندید و دوباره فشار سیستم را چک کنید.

اقدامات بعد از هواگیری گرمایش از کف

معمولا در یک هواگیری صحیح، به محض اینکه هواگیری گرمایش از کف را انجام دادید، با چک کردن دوباره فشار سیستم متوجه خواهید شد که فشار افزایش یافته و عملکرد سیستم نسبت به قبل بهبود یافته است. اما اگر متوجه شدید که فشار سیستم هنوز پایین است، احتمال دارد که نشانه ی یک مشکل بزرگ تر برای سیستم باشد که بهتر است با یک متخصص در این زمینه تماس بگیرید.
اغلب وجود هوا در سیستم های گرمایشی که با گردش آب کار می‌کنند، مشکل رایجی است و در سیستم گرمایش از کف ممکن است موجب شود که گرمای مطلوب ایجاد نشود و نیاز به هواگیری گرمایش از کف وجود داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا