دسته‌بندی نشده

نحوه شست و شوی حوله استخری و حوله حمام

نحوه اصولی شست‌ و شوی حوله

حوله‌ها پارچه‌های پرزدار آبگیری هستند که کاربرد‌های زیادی در زندگی روزمره ما دارند. از خشک‌کردن دست و صورت تا تمیزکردن زمین و سقف و دیوار، این حوله‌ها هستند که با ظرفیت آبگیری بالا، کار ما را راحت می‌کنند.

حوله، در اصل یک واژه پارسی ترکی محسوب می‌شود که از دو بخش حو و لی تشکیل شده است و خواب‌دار معنی می‌دهد. واژه خواب‌دار به پرز‌های روی حوله اشاره می‌کند. گذشته از معنی و کاربرد، یکی از مسائل مهم در ارتباط با این ابزار‌های ضروری زندگی، نحوه اصولی شست‌ و شوی حوله است.

هرچند وقت یکبار باید حوله‌ها را شست؟

حوله‌ها بر اساس کاربرد، انواع مختلفی دارند: حوله حمام، تن‌پوش، استخری، آشپزخانه، دست و صورت و غیره. هر یک از این انواع حوله باید هرچند وقت یک‌بار شسته شوند تا به‌جای خشک‌کردن یا تمیزکردن، عامل انتقال بیماری و کثیفی نشوند.

شستن حوله حمام و تن‌پوش حمام، بعد از هر سه یا چهار بار استفاده، لازم است. اگر هر روز از این حوله‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است یک برنامه هفتگی برای شستن آن‌ها داشته باشید. مهم‌تر از شستن، خشک‌کردن این حوله‌ها در هوای آزاد و نور آفتاب بعد از هر بار استحمام است.

حوله ها هر چند وقت یک بار شسته شوند؟

درباره زمان شستن حوله استخری نظرات، مختلف و ضدو نقیض هستند. برخی اعتقاد دارند بعد از هر بار استفاده، این حوله‌ها باید شسته شوند. اما گروهی دیگر معتقد هستند خشک‌کردن آن‌ها در آفتاب و هوای آزاد کافی است. به‌هرحال، اگر از استخر‌های عمومی استفاده می‌کنید، مهم است که بعد از بازگشت به خانه، حوله خود را با آب گرم بشویید. سپس، آن را روی بند پهن کنید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

اهمیت انتخاب شوینده

یک نکته مهم در ارتباط با شستن حوله‌ها، نوع شوینده‌هایی است که مصرف می‌کنیم. حوله‌ها معمولا برای این‌که آبگیری بالایی داشته باشند، از نخ پنبه و به‌صورت پرزدار بافته می‌شوند. شوینده‌ای که مصرف می‌کنیم، هم باید به‌قدر کافی قوی باشد و هم باعث سفت و زبر شدن حوله نشود. اگر از ماشین لباسشویی برای شستن حوله‌های خود استفاده می‌کنید، باید با اصول شستن آن‌ها در ماشین لباسشویی نیز آشنا شوید.

شست‌وشوی حوله در ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما تمام اتوماتیک است، شستن حوله‌ها کار سختی نخواهد بود. اکثر ماشین‌های لباسشویی تمام اتوماتیک، یک برنامه پیش‌فرض برای شستن حوله دارند. کافی است مخزن شوینده را با پودر یا مایع لباسشویی و مخزن نرم‌کننده را با مایع نرم‌کننده پر کنید.

هرچه حوله کثیف‌تر باشد، به زمان بیشتری برای شست‌وشو نیاز دارد. دکمه شروع به کار ماشین لباسشویی را بزنید و اجازه دهید ماشین‌کار خود را انجام دهد. می‌توانید به‌جای مایع نرم‌کننده حوله، از توپ تنیس برای نرم ماندن حوله هنگام شستشو استفاده کنید.

نحوه شستشوی صحیح حوله ها

مراحل شست‌وشوی حوله در ماشین لباسشویی دوقلو یا غیراتوماتیک، کمی بیشتر است. برای این کار، ابتدا مخزن ماشین باید با آبگرم بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد پر شود. قبل از انداختن حوله داخل مخزن، پودر یا مایع لباس‌شویی را بریزید و اجازه دهید ماشین چند دور بزند تا مواد اضافه‌شده، در آب حل شوند. حالا حوله را درون مخزن انداخته و زمان را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید.

اگر شستن حوله حمام یا شستن حوله دستی را هفتگی انجام می‌دهید، به بیشتر از این مقدار زمان نیاز نخواهید داشت. بعد از اتمام مرحله شستشو، حوله را به طور کامل آب‌کشی کنید، بتکانید و روی بند پهن کنید تا خشک شود. بهتر است از خشک‌کن برای خشک‌کردن حوله‌های خود استفاده نکنید. زیرا هم باعث کنده شدن پرز‌های حوله می‌شود و هم پرز‌ها در مخزن خشک‌کن باقی می‌مانند و به بقیه لباس‌های شما می‌چسبند.

ضدعفونی کردن حوله

راهنمای شستن حوله با دست

برای شستن حوله با دست، ابتدا تشت را با آب گرم بالای ۴۰ درجه تا نیمه پر کنید. سپس بسته به میزان کثیفی حوله، مقدار کمی پودر دستی یا مایع لباسشویی در آن حل کنید. حوله را در تشت انداخته و اجازه دهید حداقل نیم ساعت خیس بخورد. نیازی به چنگ زدن و مشت‌ومال دادن زیاد نیست.

حالا حوله را کاملا آبکشی کنید. قبل از پهن کردن، حوله را بتکانید تا پرز‌ها به خواب اصلی خود برگردند، سپس آن را در هوای آزاد پهن کرده تا خشک شود.

اگر طرف‌دار استفاده از مواد طبیعی برای شست‌وشوی حوله‌های خود هستید، به‌جای شوینده‌های لباسی از مخلوط سرکه، نمک و جوش شیرین استفاده کنید. با اضافه‌کردن یک قاشق روغن کرچک، حوله شما تمیزتر شسته می‌شود و نرمی و لطافت خود را نیز از دست نمی‌دهد.

نحوه شستن حوله تن‌پوش برای اولین‌بار

بیشترین میزان رنگ‌دهی و پرزدهی حوله، در زمان شستن آن برای بار اول روی می‌دهد. بهتر است بعد از خرید و قبل از استفاده از حوله، به‌ویژه حوله تن‌پوش و دستی، آن‌ها را بشویید.

بهترین شوینده جهت شستن حوله نو برای بار اول، مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین یا سرکه و نمک است. این ترکیب‌های طبیعی، حوله شما را ضدعفونی و از آلودگی پاک می‌کنند و باعث تثبیت رنگ آن نیز می‌شوند.

شستشوی حوله و تن پوش

نحوه ضدعفونی‌کردن حوله‌ها

تقریبا همه انواع حوله‌ها در تماس مستقیم با پوست بدن انسان هستند. پس هیچ‌وقت از محلول‌های سفیدکننده برای ضدعفونی‌کردن حوله‌های خود استفاده نکنید. زیرا این مواد به پرز‌های حوله می‌چسبند و باعث ایجاد آلرژی‌های مختلف پوستی و تنفسی در انسان می‌شوند. بهترین ترکیب ضد‌عفونی‌کننده برای شستن حوله حمام، شستن حوله استخری، شستن حوله آشپزخانه و شستن حوله دستی، همان مخلوط سرکه، جوش شیرین و نمک است.

نکات مهم نگهداری از حوله

هیچ‌وقت حوله‌ها را با لباس‌های دیگر نشویید. به‌ مرور زمان و با کشیدن شدن یا تماس، پرز‌های حوله کنده می‌شوند. در این حالت می‌گوییم حوله پرز می‌دهد. این پرز‌ها به لباس‌های دیگر ما می‌چسبند و ظاهری ناخوشایند به آن‌ها می‌دهند.

هیچ‌وقت حوله‌های سفید را با حوله‌های رنگی نشویید. این اصل درباره حوله‌های با رنگ متفاوت نیز صادق است. محل نگهداری حوله‌های تمیز نباید با حوله‌های کثیف یکی باشد.

حوله‌های تمیز را در حمام یا مکان‌های مرطوب نگهداری نکنید. بهتر است شستن حوله آشپزخانه جدا از شستن حوله حمام و شستن حوله استخری انجام شود.

شستن حوله به‌تنهایی کافی نیست، حوله‌ها باید در هوای آزاد خشک شوند. حوله‌های نو معمولا قدرت جذب آب پائین‌تری دارند. شستن حوله نو قبل از استفاده، به ازبین‌بردن این مشکل کمک می‌کند.

حوله‌های نانو برخلاف حوله‌های مرسوم، هم جذب آب بالاتر و هم شست‌وشوی راحت‌تری دارند. به‌علاوه این نوع حوله‌ها پرز نمی‌دهند و عمر بالاتری دارند. توصیه می‌کنیم این حوله‌ها را جایگزین حوله‌های معمولی کنید.

شستشو و نگهداری از حوله ها

جمع‌بندی

شستن حوله حمام و شستن حوله استخری همچنین شستن انواع دیگر حوله، قاعد و اصول مربوط به خود را دارد. در این مقاله درباره نحوه اصولی شست‌ و شوی حوله صحبت کردیم. شستن حوله‌ها بهتر است با ترکیب‌های طبیعی انجام شود.

بااین‌حال، از شوینده‌های شیمیایی هم می‌توانید برای شستن حوله آشپزخانه، شستن حوله دستی و انواع دیگر حوله استفاده کنید. اما زیاده‌روی در مصرف این شوینده‌ها، توصیه نمی‌شود. همچنین هیچ‌گاه شستن حوله نو قبل از اولین استفاده را فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا