دسته‌بندی نشده

نحوه شستشو و آبکشی انواع پتو در خانه

نکات شستشوی پتو در خانه

آیا تاکنون به تاثیر پتو در سلامت خواب فکر کرده‌اید؟ پتوها لوازمی هستند که به طور روزانه با بدن در تماس هستند. انواع مختلف پتو و مواد به کار رفته در آن‌ها، باعث ایجاد تفاوت در نحوه شستشوی پتو و خشک کردن آن شده است.
اگر به دنبال این هستید که چگونه پتوها را بشویید، در این قسمت به شما کمک خواهیم کرد تا با نکات خانه‌داری و شستشوی صحیح پتو آشنا شوید.

در حالت عادی، ۱ عدد سطل را با آب سرد و کمی مواد شوینده پر کنید. سپس، پتو را داخل آن خیس کنید و به خوبی چنگ بزنید. هنگامی که پتو به اندازه کافی تمیز شد، آن را بیرون بیاورید تا آب و مواد شوینده اضافی از آن خارج شود. فشار دادن زیاد پتو برای خارج کردن آب اضافی باعث تغییر شکل دادن آن می‌شود. بعد از اتمام فرآیند شستشو، پتو را به خوبی آبکشی نمایید تا مواد شوینده و پاک‌کننده از آن خارج شود.

نحوه‌ی شستشوی پتو

نحوه‌ی شستشوی پتو به روش دستی

نحوه شستشوی پتوی ابریشمی

اگر یک یا چند پتوی ابریشمی در منزل دارید، حتما می‌دانید که کیفیت پتوهای ابریشمی در طول زمان افزایش پیدا می‌کند. پتوهای پشمی در طول زمان نرمی خود را از دست می‌دهند و پوسته پوسته می‌شوند.
در حالی که پتوهای ابریشمی به مدت طولانی باکیفیت باقی خواهند ماند. برای شستن این دسته از پتوها، تنها کافی است آن‌ها را در یک سطح صاف پهن کنید و طول پتو را در یک جهت برس بکشید. اینکار باعث می‌شود که الیاف پشمی، همه در یک راستا قرار بگیرند.

نحوه شستشوی پتوی پشمی نخی

قبل از شستن چنین پتوهایی، مطمئن شوید که تنها راه تمیز کردن این پتوها، خشکشویی نیست؛ زیرا، شستن پتو به روش غلط باعث بی‌کیفیت شدن آن خواهد شد. جهت شستشوی پتوی پشمی نخی، می‌توانید از روش شستشوی معمولی استفاده نمایید.

نکات شستشوی پتو در خانه

نحوه شستشوی پتوی برقی

شستن پتوهای برقی به دقت بالایی نیاز دارد؛ زیرا، سیم‌های موجود در این پتو، خطرناک هستند و باید با نحوه صحیح شستشوی آن آشنا باشید. بهتر است این پتوها را لکه‌گیری نمایید و تا حد امکان از شستشوی کامل آن‌ها دوری نمایید.

در صورتی که پتوی برقی‌تان ارزان قیمت است، می‌توانید در صورت کثیف شدن آن را تعویض کنید. اما، در حالتی که هزینه زیادی برای خرید پتوی برقی پرداخته‌اید، با در نظر گرفتن نکات زیر می‌توانید آن را بشویید. برای شستن پتو، ابتدا آن‌ها را از برق بکشید و اگر سیم‌ها از پتو جدا نمی‌شوند، مطمئن شوید که به برق متصل نیست. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه از جدا کردن پتو از برق، پتو را با آب سرد بشویید به گونه‌ای که قسمت اتصال به برق آن خیس نشود.

آبکشی پتو

پس از آنکه مطمئن شدید پتو به خوبی شسته شده است، زمان آبکشی آن فرا می‌رسد. در این مرحله، آب درون سطل را کاملا تخلیه نمایید و مجددا با آب تمیز و عاری از مواد شوینده پر کنید. در این مرحله، پتو را به خوبی و با دقت در آب چنگ بزنید تا کف و مواد شوینده به خوبی از آن خارج شود. بهتر است پتو را زیاد فشار ندهید. آن‌قدر مراحل بالا را تکرار کنید تا مواد شوینده و آلودگی کاملا از پتو خارج شود.

خشک کردن پتوی شسته شده

در حالت عادی، بعد از فشردن پتو با دست، آن را روی بند پهن کنید تا آب اضافی آن خارج شود و در هوای آزاد خشک شود. هنگام پهن کردن پتو بر روی بند، مقداری آن را مجددا فشار دهید و دقت فرمایید که پتو را به صورت صاف و بدون چین و چروک بر روی بند پهن می‌کنید.

اینکار کمک می‌کند تا پتو چروک نشود و نیازی به اتوکشی نداشته باشد. پهن کردن پتوهای پشمی به صورت خیس بر روی بند یا میله باعث تغییر شکل دادن آن می‌شود. برای خشک کردن این دسته از پتوها، آن‌ها را بعد از بیرون آوردن از آب، میان یک حوله بپیچانید و فشار دهید تا آب اضافی به حوله جذب شود.

نکات شستشوی پتو در خانه

سپس، پتو را بر روی بند پهن کنید. برای جذب بهتر آب، شئ سنگینی بر روی حوله قرار دهید تا آب پتو به خوبی جذب شود. برای خشک کردن پتو با دست، لازم است پتوها را به خوبی فشار دهید تا آب باقی‌مانده از آن خارج شود. در صورتی که پتو را به خوبی آبکشی کرده باشید، با پهن کردن آن‌ها بر روی بند و قرار دادن یک پنکه روبه‌روی آن، باعث می‌شود پتو کاملا خشک شود.

دستوالعمل مربوط به ساخت پتو را مطالعه کنید

قبل از شستشوی پتو از جنس و نوع پتو مطمئن شوید. برخی از پتوها برای شستشو با ماشین لباسشویی مناسب نیستند و برخی دیگر باید به روش خشکشویی تمیز شوند. تمام اطلاعات لازم در رابطه با نحوه‌ی شستشوی پتو بر روی برچسب راهنما ذکر می‌شود. اگر برچسب نحوه شستشوی پتو از روی آن کنده شده باشد، پتو را با کمترین دما و ملایم‌ترین شوینده بشویید.

از رنگ ندادن پتو مطمئن شوید

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید پتو را بشویید، گوشه‌ای از پتو را با یک پنبه خیس کمی مرطوب کنید. سپس، آن تیکه از پتو را بر روی یک پارچه سفید بمالید تا ببینید پارچه رنگ می‌گیرد یا خیر.ردر صورتی که پتو رنگ نمی‌دهد، با خیال راحت، برای شستن پتو اقدام نمایید.

نکات شستشوی پتو در خانه

از مواد شوینده مناسب استفاده کنید

استفاده از مواد شوینده مرغوب و باکیفیت، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که نباید آن را نادیده بگیرید. علاوه بر آن، دقت کنید که به هیچ عنوان از شوینده‌های پودری استفاده نکنید؛ زیرا، شوینده‌های پودری باعث باقی‌ماندن مواد شوینده در لابه‌لای پتو می‌شود.

قبل از شستن پتو، گردوغبار را از آن خارج نمایید

پتو‌ها می‌توانند گرد و غبار به خود بگیرند. بنابراین، قبل از شستن پتو، لازم است گردوغبار را از آن خارج کنید. برای اینکار می‌توانید پتو را در فضار باز بتکانید و یا از جاروبرقی استفاده کنید؛ زیرا، در صورت باقی ماندن گردوغبار در پتو، فرآیند شستن پتو سخت خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا