دسته‌بندی نشده

نحوه تمیز کردن عروسک و شستن اسباب‌ بازی کودک

شستن اسباب‌بازی کودکان و ضدعفونی آن‌ها

کودکان با اسباب بازی هایشان بازی می‌کنند، می‌خوابند و اسباب‌بازی محبوبشان را با خود به هر جایی می‌برند. در واقع بچه‌ها معمولا این وسایل دوست‌داشتنی‌شان را هم به عنوان عضو جدیدی به خانواده اضافه می‌کنند. به همین دلیل گفته می‌شود شستن اسباب‌بازی و ضدعفونی آن برای حفظ سلامت کودکان بسیار مهم است. در ادامه مقاله به ضرورت پاکیزگی اسباب‌بازی‌ها می‌پردازیم.

چرا شستن اسباب‌بازی کودک ضرورت دارد؟

کودکان معمولا برای شناخت هر چیزی آن را مزه می‌کنند و چون اسباب‌بازی‌ها همیشه همراهشان است؛ بی‌شک تمامشان را می‌ چشند. سطح اسباب‌‌بازی‌ کودکان می‌تواند منبعی از میکروب‌هایی باشد که بین نوزادان، کودکان نوپا و بزرگسالان جابجا می‌شود.

انتقال ویروس از این طریق اغلب منجر به انتقال بیماری نیز می‌گردد. بنابراین برای حفظ سلامت کودکان لازم است هر از چندگاهی این وسایل شسته و ضدعفونی شوند.

نکات مهم شستشو و تمیز کردن انواع اسباب بازی بچه‌ها

نکات مهم شستشو و تمیز کردن انواع اسباب بازی بچه‌ها

هر کدام از اسباب‌بازی‌ها از جنس و مواد خاصی ساخته شده‌اند که هنگام شستن باید به آن توجه کرد. زیرا نادیده گرفتن جنس آن‌ها باعث خرابی و یا از بین رفتن کیفیتشان می‌شود. در ادامه به نحوه شستن اسباب‌بازی‌ها با توجه به جنس آنها می‌پردازیم.

شستن اسباب‌بازی‌ پلاستیکی

برای شستن اسباب‌بازی پلاستیکی می‌توانید آن‌ را برای چند دقیقه در محلول آب گرم و صابون قرار دهید. سپس با یک مسواک تمیز، تمام قسمت‌های وسیله را با دقت بشویید و بعد با آب سرد آب‌کشی کنید. بعد از شست‌وشو اجازه دهید اسباب‌بازی در مجاورت هوا کاملا خشک شود. البته برای شستن مدل‌های پلاستیکی می‌توانید از ماشین ظرفشویی نیز کمک بگیرید. برای این کار حتما اسباب‌بازی‌ها را در طبقه بالای ظرفشویی بچینید.

شستن اسباب‌بازی‌ چوبی

بعضی از اسباب‌بازی‌ها به‌خصوص لگو‌، از جنس چوب ساخته شده‌اند که شستن و ضدعفونی آن‌ها با جنس پلاستیک متفاوت است. می‌توانید اسباب‌بازی‌های چوبی را درون محلول سرکه و آب قرار دهید و بعد از ده دقیقه آن‌ها را آب‌کشی کنید. اسباب‌بازی‌ها را بعد از شست‌وشو در فضای آزاد قرار دهید تا کودک دلبند شما از بوی سرکه آزرده نشود.

اسباب‌بازی‌ فلزی

علاوه‌بر اینکه اسباب‌بازی‌های فلزی باید هر از گاهی شسته شوند، نیاز به ضدعفونی نیز دارند. برای ضدعفونی کردن آن‌ها می‌توانید محلولی از آب و سرکه سفید بسازید، یک پیمانه سرکه سفید و چهار پیمانه آب را ترکیب کرده و اسباب‌باز‌ی‌ها را به مدت ده دقیقه در محلول قرار دهید. سپس آن‌ها را آب‌کشی کنید و اجازه دهید در هوای آزاد کاملا خشک شود.

بهترین روش ضدعفونی اسباب‌بازی کودکان

بهترین روش ضدعفونی اسباب‌بازی کودکان

دستمال مرطوب‌های ویژه کودکان هم انتخاب مناسبی برای ضدعفونی اسباب‌باز‌ی است.

شستن اسباب‌بازی‌ حمام

تمیز کردن اسباب‌بازی‌های حمام بسیار مهم است، چون این وسایل در معرض رطوبت قرار دارند و اگر با دقت تمیز و البته خشک نشوند، ممکن است آلوده به قارچ شده و باعث دردسر شوند. بهتر است پس از هر بار حمام کردن کودک، این اسباب‌بازی‌های سرگرم‌کننده و البته حساس را در ماشین ظرفشویی قرار دهید یا آن‌ها را با آب گرم و صابون بشویید.

در هر دو حالت اجازه دهید پس از شست‌وشو در هوای آزاد کاملا خشک شوند تا از رشد قارچ جلوگیری شود. بعد از خشک کردن اسباب‌بازی‌ حمام دقت کنید که آب در داخلش باقی نماند. زیرا این آب می‌تواند محل تجمع میکروب و باکتری باشد.

حتماً بخوانید:

عروسک‌های پارچه‌ای، مخملی و پولیشی

در مرحله اول تمیز کردن عروسک‌های پارچه‌ای و تدی، باید گردوغبارشان را با کمک جاروبرقی بگیرید. سپس آن‌ها را در سینک ظرفشویی و با آب سرد و مایع ظرفشویی بشویید. اگر برای شستن اسباب‌بازی‌ها زمان کمی دارید، می‌توانید عروسک‌ها را در ماشین لباسشویی نیز قرار دهید.

دقت کنید در این شرایط درجه آب را روی آب سرد تنظیم کنید و از مایع ظرفشویی برای شستن استفاده کنید. برای خشک کردن عروسک‌های پارچه‌ای آن‌ها را زیر نور آفتاب قرار دهید زیرا نور خورشید بهترین ضدعفونی‌کننده است. مقاله وسایلی که نمی‌دانستید می‌توانید در ماشین لباسشویی بشویید در این‌باره به شما کمک خواهد کرد.

نکته: برای جلوگیری از آسیب دیدن اسباب‌بازی‌ها، آن‌ها را در یک کیسه پارچه‌ای قرار داده و سپس به وسیله ماشین لباس‌شویی بشویید.

نکات مهم شستن اسباب‌بازی در ماشین لباسشویی

نکات مهم شستن اسباب‌بازی در ماشین لباسشویی

برای شستن عروسک‌ها با ماشین لباسشویی دما را روی آب سرد تنظیم کنید.

کدام شوینده برای شستن اسباب‌‌بازی مناسب است؟

کودکان شب و روز را در کنار اسباب‌بازی‌هایشان می‌گذرانند. بنابراین شوینده‌ای که برای شستن و ضدعفونی این وسایل به کار می‌برید، بسیار مهم است. توصیه می‌شود تا حد امکان از شوینده‌های بدون رایحه مانند شامپو بچه استفاده کنید. زیرا هم رایحه ملایمی دارند و هم ضدحساسیت هستند.

اگر شما شوینده غیر‌شیمیایی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید برای برخی از اسباب‌بازی‌ها از محلول سرکه ‌سفید و آب استفاده کنید. همچنین می‌توانید ترکیب برخی از روغن‌های گیاهی و آب را مثل روغن درخت چای یا روغن زیتون در شستن اسباب‌بازی‌ به کار ببرید.

بهترین شوینده و ضدعفونی‌کننده اسباب‌بازی کودک چیست؟

شامپو بچه شوینده مناسبی برای شستن اسباب‌بازی به شمار می‌رود، زیرا رایحه ملایمی دارد و ضد حساسیت است.

شستن اسباب‌بازی در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی می‌تواند در شستن اسباب‌بازی‌های پلاستیکی مثل فرشته نجات عمل کند. اسباب‌بازی‌ها را به نحوی در ماشین ظرفشویی بچینید که در معرض آب کافی قرار بگیرند. ساعت شست‌و‌شوی ماشین را بیش از دو ساعت و دمای آب را در نقطه داغ تنظیم کنید تا اسباب‌بازی‌ها حین شست‌وشو ضد عفونی هم بشوند.

کدام اسباب‌بازی‌ها را نباید در ماشین ظرفشویی شست؟

اسباب‌بازی‌های چوبی، پارچه‌ای، الکتریکی و فلزی مناسب شست‌وشو در ماشین ظرفشویی نیستند، زیرا کیفیت خود را از دست می‌دهند. عروسک پلاستیکی، اسباب‌بازی‌های حمام، لگو، ماشین‌های ساده و وسایل بازی نوزادان برای شست‌وشو در ماشین ظرفشویی مناسب هستند.

چرا ضدعفونی‌کردن اسباب‌بازی اهمیت دارد؟

چرا ضدعفونی‌کردن اسباب‌بازی اهمیت دارد؟

بچه‌ها اسباب‌بازی‌هایشان را باهم شریک می‌شوند؛ آن‌ها را روی زمین رها می‌کنند و همانطور که گفته شد، ممکن است از هرجا که برشان دارند، وارد دهان‌ کنند. به همین دلیل است که ضدعفونی‌ اسباب‌بازی‌ کودک، او را از خطر بیماری‌‌ها حفظ می‌کند.

روش‌ها و نحوه ضدعفونی‌ اسباب‌بازی

ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌ها در وهله اول برای سلامتی فرزندتان توصیه می‌شود. بنابراین بهتر است دور از دسترس کودکان انجام گردد. برای ضدعفونی‌کردن اسباب‌بازی‌ها از محلول آب، مایع ظرفشویی و کمی الکل استفاده کنید.

اگر تمایل به استفاده از شوینده‌های شیمیایی ندارید، کمی جوش شیرین را روی اسفنج نم‌دار بریزید و آن را روی سطح اسباب‌بازی بکشید تا سطح اسباب‌بازی با ضدعفونی شود. پس از انجام هر یک از مراحل ضدعفونی اسباب‌بازی‌، آب‌کشی را فراموش نکنید و اجازه دهید در هوای آزاد و ترجیحا مقابل نور آفتاب خشک شوند.

نگران نباشید نیازی به ضدعفونی‌کردن مداوم اسباب‌بازی‌ها نیست. تنها لازم است در موارد زیر ‌آن‌ها را ضدعفونی کنید:

  • پس از بهبودی فرزندتان از بیماری‌های عفونی مثل اسهال
  • پس از به اشتراک گذاشتن اسباب‌بازی‌ها با هم‌بازی‌های دیگر
  • در صورتی‌که اسباب‌بازی دست‌دوم تهیه کرده‌اید.

فراموش نکنید که در اغلب مواقع شست‌وشو با آب داغ برای ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌هایی که در گوشه‌های خانه رها شده می‌شوند، کفایت می‌کند.

اسباب‌بازی‌ها را در هوای آزاد و ترجیحا مقابل نور آفتاب قرار دهید تا هم بوی مواد شوینده از بین برود و هم نور آفتاب به صورت طبیعی آن‌ها را ضدعفونی و خشک کند.

هنگام شستن اسباب‌بازی نکات زیر را حتما در نظر بگیرید:

بهتر است شستن اسباب‌بازی‌های الکترونیکی مانند ماشین کنترلی یا عروسک‌های موزیکال، به شکل دستی و با دستمال مرطوب انجام شود. زیرا ممکن است شست‌وشوی مستقیم با آب به باتری یا سایر قطعات آن آسیب بزند.
پس از شستن اسباب‌بازی‌ پارچه‌ای حتما بررسی کنید که نخ‌ها یا سایر تزیینات، محکم سر جای خود حضور داشته باشند تا موجب آسیب پوست کودکان نشوند.
اسباب‌بازی‌های محبوب‌تر نیاز بیشتری به شست‌وشو و ضدعفونی دارند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم نحوه شستن و ضدعفونی اسباب‌بازی‌ را به صورت مجزا توضیح دهیم و یادآوری کنیم که هرچه اسباب‌بازی محبوب‌تر باشد، باید شست‌وشو و ضدعفونی در فواصل منظم‌تری انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا