دسته‌بندی نشده

نحوه تشخیص نر یا ماده بودن عروس هلندی

مشخصات عروس هلندی نر :در اکثر مواقع گونه (لپ) پرنده نر پررنگتر از جنس ماده است که این علامت ۱۰۰ درصد نیست چون اگر تغذیه پرنده ماده خوب باشه میتونه رنگش پرنگ باشه ، در اکثر پرنده های جنس نر تاج بلند تر و رو به جلو می باشد ۷۰ در صد پرنده نر این علامت دارند ، دم پرنده نر صاف و بدونه علامت است . ۹۰ درصد پرنده نر این گونه هستند. صورت پرنده نر زرد پرنگ است

مشخصات عروس هلندی ماده : (پرنده ماده بر عکس پرنده نر است.) لازم به ذکر است که این موارد بیشتر در مورد نژاد خاکستری و یا معمولی است و تعیین جنسیت در نژاد آلبینو،لیتیون و صورت سفید صدق نمی کند . بهترین روش برای تعیین جنسیت انجام تست ژنتیک است (که در حال حاضر در ایران نیز انجام می شود)

نحوه تشخیص عروس هلندی نر از ماده

انواع عروس هلندی و نحوه تشخیص جنسیت


۱٫ تعیین جنسیت عروس هلندی خاکستری

هدف اصلی شناخت ما در این جوجه ها؛ تنها و فقط دم اصلی این جوجه هاست…زمانی که دم اصلی جوجه به نهایت رشد خود رسید؛ دم را بررسی کرده؛ همه می دانیم که نژاد های خاکستری و دارچینی دارای دم های خال خالی یا به اصطلاح عوامانه دون دون هستند.

و این یک وجه مشترک میان جنس های نر و ماده می باشد؛ ولی در جنس نر شاهد روشن بودن دم اصلی هستیم به طوری که این خال ها بر روی دم آنها تا حدودی محو هستند.

در حالی که در جنس ماده هر چند که دم اصلی دارای خال می باشد ولی خال ها همگی تیره و نمایان هستند و به عبارتی دیگر خال ها محو نیستند

۲٫ تعیین جنسیت عروس هلندی نژاد های لوتینو (لیمویی و معمولی)

لوتینو های لیمویی : به عروس هلندی هایی گفته می شود که به همراه وجود پرهای سفید ، شاهد پرهای زرد روشنی در ناحیه ی سینه زیر پرها و قسمتی از پرهای دم هستیم)

در این سری از عروس هلندی ها ، رنگ زرد یک عامل کمک کننده به تعیین جنسیت جوجه ها می باشد؛ به طوری که اگر دم هر دو جنس نر و ماده رو در نظر گرفته:

در جنس نر :میزان رنگ زرد به مقدار بسیار، ناحیه ی دم را فرا گرفته و خال های سفید رنگ به سختی قابل دید هستند و معمولا در جنس نر ، رنگ زرد ، روشن بوده و باعث ترکیب شدن آن با خال های سفید می شود و به همین دلیل خال ها به سختی دیده می شوند.

در حالی که در جنس ماده : در نور مناسب به سادگی شاهد خال های برجسته بر روی دم هستیم و حتی پس از ریزش…پرها به روال قبلی تولید می شوند.

و در جنس نر هم با ریزش پرهای دوران قبل از بلوغ ، پرهای جدیدی که جایگزین می شوند تقریبا همانند پرهای دوران قبل از بلوغ و تا حدودی روشن تر هستند.

در لوتینو های عادی ، تعیین جنسیت بر اساس دم و خال های آن با خطاهای فراوانی همراه هست و به همین دلیل روش جمجمه دقیق ترین روش تعیین جنسیت می باشد.

با این حال بد نیست که خلاصه توضیحاتی در مورد این روش داشته باشیم.

در جنس ماده ، شاهد خال های ریز و نمایان هستیم که حتی پس از ریزش ،پرهایی به شکل پرهای قبلی جایگزین می شوند.

در حالی که در جنس نر ِ، شاهد خال هایی محو و نیمه درشت هستیم و با ریزش آنها پرهایی روشن تر جایگزین سری قبلی خواهند شد.

نحوه تشخیص عروس هلندی نر از ماده

چگونه میتوان تشخیص داد عروس هلندی نر یا ماده


۱٫ روش تشخیص بر اساس رنگ پرها:

زمانی که عروس‌ها به سن بلوغ رسیده و بعد از اولین پر ریزی آنان به طور کامل (حداکثر تا دوسالگی)، جنسیت آنان از طریق پرها به سادگی قابل تشخیص است:

عروس نر دارای پرهای سفید ساده که معمولاً در انتهای آنها رنگ زرد قابل تشخیص است و رنگ دم لیمویی کم‌رنگ است و پرهای فاقد هرگونه لک و علامتی هستند.

عروس هلندی ماده دارای پر های زرد بر خلاف نر در قسمت شاه‌پرهای بال‌های خود از ابتدای بال‌ها تا آخرین پر لکه‌هایی به رنگ زرد رنگ و دایره‌ای یا خال خال بر روی بال‌هایس مشاهده خواهد شد.

همچنین در کنار دم لیمویی رنگ شاهد خط چین‌هایی در بین چهار دم پایین عروس ماده لوتینو خواهیم بود.

۲٫ روش تعیین جنسیت کوکاتیل بر اساس صدا:

به طور کلی زمانی که عروس نر به سن بلوغ می‌رسد آواز‌ها و صداهای جدید از خود تولید می‌کند به خصوص بلبلی خواندن و ضرب زدن با نوک خود از آشکارترین ویژگی عروس‌های نر است.

عروس هلندی ماده : عروس ماده زمانی که به سن بلوغ می‌رسد حنجره‌اش تغییری نکرده بلکه با صدای بلندتری جیغ می‌کشد.

نحوه تشخیص عروس هلندی نر از ماده

۳٫ روش تعیین جنسیت براساس تاج:

عروس هلندی نر : در میان باتجربگان گفته می‌شود عروس هلندی نر دارای تاج‌های بلند و یکدست به گونه‌ای که در یک راستا به سمت بالا امتداد یافته‌اند.

عروس ماده: تاج عروس ماده نسبت به عروس نر کمی کوتاه‌تر بوده و پخش است و نسبت به تاج نر کمی پهن‌تر است.

۴٫ روش تعیین جنسیت کوکاتیل براساس نشانه‌های اندامی:

عروس نر: اگر به سینه عروس هلندی نر توجه شود مشاهده خواهید نمود که فاقد هرگونه فرورفتگی است و از گردن تا زیر پاها کاملا صاف است.

عروس ماده: اگر به سینه عروس هلندی ماده دقت کنید فرو رفتگی را مشاهده خواهید نمود که جایگاه آن از گردن شروع شده و تا زیرپاها ادامه داشته به طوری که سبب تقسیم بدن آنها به دو قسمت خواهد شد.

۵٫ روش تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس پاها:

اگر به صورت کلی مشاهده کنید درظاهر هیچ تفاوتی وجود ندارد ولی اگر کمی خیره‌تر شوید نشانه‌های بیشتری یافت خواهد شد.

عروس نر: پاهای عروس هلندی نر، کشیده و بلند و کمی باریک است و ناخن‌ها در حالت عادی بلند است.

عروس ماده: پاها کمی پهن و کمی زمخت، و ناخن‌ها نسبت به عروس نر کوتاه است همچنین پاها نسبت به عروس نر کوتاه‌تر است.

۶٫ روش تعیین جنسیت بر اساس رفتار شناسی:

به طور کلی عروس نر: همواره آوازهای متعددی می‌خواند، در هنگام مست شدن بال‌های خود را به پایین می‌اندازد و همچنین با بال زدن‌های همراه با آواز صداهای مختلفی به وجود می‌آورد.

عروس ماده: نسبت به عروس نر آرامتر است. هیچگونه آوازی سر نداده وتنها جیغ می‌زند. قابلیت تکلم ندارد. در حالت مستی خم می‌شود.

۷٫ تعیین جنسیت در مقابل جنس مخالف:

عروس نر : :در صورتی که عروس نر را در مقابل جنس مخالف خود قرار دهید واکنش‌هایی متفاوت را شاهد خواهید بود.

عروس ماده : عروس ماده نسبت به جنس مخالف واکنشی نشان نداده و همواره آرام خواهد بود.

۸٫ تعیین جنسیت براساس اندازه لگن:

عروس نر : لگن عروس هلندی نر باریک‌تر از عروس ماده است.

عروس ماده : دارای لگن پهن‌تری نسبت به نر بوده به خصوص بعد از اولین تخم‌گذاری بسیار محسوس‌تر خواهد بود.

۹٫ روش تست لگن عروس ماده:

عروس را به آرامی در دست گرفته و او را به پشت بخوابانید به طوری که سر رو به پایین باشد. سپس دو انگشت شصت و اشاره را در مابین دو پاها فرو ببرید در صورتی که انگشت شمادر بین دو پاها فرو رفت (بین استخوان پاها و لگن در ماده‌ها فاصله است) عروس ماده است در غیر اینصورت عروس لوتینوی شما نر است.

۱۰ . تعیین جنسیت براساس شکل پاها:

عروس نر: پاهای عروس نر کاملا صاف و در یک راستای مشخصی بر روی میله قرار می‌گیرد.

عروس ماده : پاهای عروس ماده نسبت به نر بازتر بوده و همواره به صورت پهن بر روی میله می‌نشیند.

نحوه تشخیص عروس هلندی نر از ماده

بیشتر بخوانید :

همه چیز درباره ی عروس هلندی

۷ مرحله آموزش حرف زدن به عروس هلندی + فیلم

درمان فوری و خانگی اسهال در عروس هلندی

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا