دسته‌بندی نشده

نحوه برخورد با کسی که پشت سرمان حرف میزند

همه‌ی ما با احساسات منفی مختلفی در طول روز مواجه می‌شویم. گاهی‌اوقات به‌خوبی از پس این حس‌وحال بد برمی‌آییم و در برخی مواقع، اسیر سیاهی آنها می‌شویم. باید یادمان باشد که احساسات منفی از سوی منبعی به سمت ما فرستاده می‌شوند و نیزه‌های آن به‌قدری تیز و بی‌رحم است که دفاع از خود را بسیار دشوار می‌سازد. اولین قدم در راه حل مشکلات ناشیِ از احساسات بد، شناسایی دلیل است. مثلا گاهی‌اوقات، برخی از افراد در محیط کار و… شروع به ایجاد جوی منفی علیه ما می‌کنند. دلیلش این است که آنها با تمام وجود دوست دارند تا شهرت و اعتبار ما را خدشه‌دار کنند و زیرسؤال ببرند. در آن وقت ما باید بتوانیم رفتار هوشمندانه‌ای از خود بروز دهیم. این نوشته را بخوانید تا دقیقا بدانید که چه باید کنیم.

بدگویی دیگران از ما تجربه‌ی ناخوشایندی است

جردن هاربینگر مجری موفق برنامه‌ای به همین نام است و در قالب پادکست، برنامه‌های جالبی ارائه می‌کند؛ برنامه‌هایی که در هفته‌ی اول انتشار، میلیون‌ها بار شنیده می‌شوند. جردن، برنامه‌های موفق زیادی ساخته است. برنامه‌هایی که پرمخاطب و جالب بوده‌اند. اما در اواسط مسیر کاری‌اش به‌ناگاه اسیر ناجوانمردی یکی از هم‌صنفان خود شد. بدگویی و انواع رفتارهای ناجوانمردانه بخشی از تلاش‌های ناموفق شخص مزبور بود. این انرژی‌های منفی آسیب روحی زیادی به ما وارد می‌کنند.

برخورد با غیبت کننده

مهم نیست که چند نفر در محیط کار و…، حرف‌های فرد بدگو را باور می‌کنند، در هرحال تخریب شخصیت و چهره نزد دیگران تلخ و سخت است. به‌همین‌دلیل، در ادامه، به ارائه راه‌حل‌هایی برای مقابله با این رفتار زشت دیگران در قبال خود پرداخته‌ایم. این روش‌ها را افرادی موفق مانند جردن هاربینگر ارائه داده‌اند؛ افرادی که علی‌رغم کارشکنی‌های متداوم حسودان و بدگویان همچنان موفق هستند:

پشت سر کسی حرف زدن وجهه شخص بدگو را خراب می‌کند نه شما

افراد منفی‌باف و تلخ کسانی هستند که بیش از دیگران به خود ضربه می‌زنند. حتما قبول دارید وقتی با بدجنسی تلاش می‌کنید، موجب آزار دیگران شوید، حجم زیادی از پریشانی و ناراحتی گریبان‌تان را می‌گیرد. پس قبل از اینکه به‌خاطر بدگویی و بدجنسی دیگران در قبال خود ناراحت و عصبی شوید، به‌یاد بیاورید که ابراز بدجنسی، شمشیری است برعکس که نوک تیز پیکان آن به درون قلب سیاه حامل آن فرو می‌رود.

ضمن اینکه دیگران نیز کسی را که مدام از دیگران بد می‌گوید و درصدد کارشکنی و تخریب است، دوست نمی‌دارند. به‌عبارتِ خودمانی اگر خانم یا آقای «الف» مدام پشت سر شما حرف می‌زند و کلافه‌تان کرده، کافی است از خود بپرسید:‌«منفور جمع کیست؟» و با صدای بلند پاسخ بدهید: «خانم/آقای الففف».

نگاهی بلندمدت داشته باشید

وقتی دچار آزار دیگران در قالب بدگویی و غیبت می‌شوید، به‌جای اینکه حرص بخورید و روان بی‌گناه‌تان را آزار بدهید، از خود بپرسید که این وضعیت تا چه مدت می‌تواند شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد؟ یک روز؟ یک ماه؟ یک سال؟ سعی کنید، افق دیدتان را گسترده کرده و ببینید که این افراد سَمی و ناجور تا کجا برای‌تان دردسر و ناراحتی ایجاد می‌کنند؟ در بیشتر مواقع، حضور این افراد بدجنس هیچ تأثیری در موفقیت و زندگی شما نخواهد داشت. آنها دیر یا زود از صفحه‌ی زندگی و روزگار شما محو می‌شوند. پس نگران نباشید و وقت خود را صرف اتلاف انرژی برای حرف‌هایشان نکنید.

 وقتی کسی پشت سرمان حرف می‌زند چه کنیم؟‌

دوستان خوبی هم داشته باشید

مطالعه مقالات و جستجو در اینترنت باعث افزایش اطلاعات عمومی شما می‌شود اما هیچ وقت نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای مراجعه به متخصص و دریافت مشاوره‌های تخصصی باشد.
اگر دچار مساله‌ای شده‌اید، مشورت با مشاوران ماهر و متخصص می‌تواند مسیر زندگی شما را هموارتر کند.

وقتی کسی بدگویی و غیبت می‌کند، کسانی را که گوش می‌دهند، در جرم خود شریک می‌سازد. واقعیت این است که همراهی با فردی که پشت سر دیگران حرف می‌زند تا حد زیادی مشابه خود غیبت است. داشتن دوستانی که هوای شما را همه‌جوره دارند و به دیگران اجازه غیبت نمی‌دهند، بسیار مهم است. وجود چنین افرادی در دایره‌ی دوستی و ارتباطات ضروری است. زیرا آنها نه‌تنها به بدگویی فرد بدجنس دل نمی‌دهند، بلکه از ادامه‌ی بحث هم جلوگیری می‌کنند.

وجود ارتباطاتی واقعی و صادقانه به شما کمک می‌کند تا از پخش شایعات دروغین درمورد خود جلوگیری کنید. در بعضی از موارد، اگر کسی نباشد که از شما دفاع کند، شایعات مهمل و بیهوده‌ای درباره‌تان پخش می‌شود که تلاش‌های بعدی برای ازبین‌بردن آنها بسیار سخت و دشوار است.

به‌گفته‌ی هاربینگر، ما نیاز به روابط سطحی و عمیق داریم. نمی‌توان افراد خیلی زیادی را سال‌ها در دایره‌ی ارتباطی خود حفظ کرد تا درصورت بدگویی از شهرت و حیثیت شما دفاع کنند. وجود چند دوست و همراه صادق و نزدیک در این زمینه کافی است.

حتماً بخوانید:

بهترین دفاع، ماندن و تأکید بر ارزش‌ها است

اگر به بدگویی‌ها توجه کنیم، حجم زیادی از انرژی خود را از دست خواهیم داد. کافی است یادمان باشد که انرژی‌های مثبت و خوبی‌های زیادی نیز در اطراف‌مان وجود دارد و فقط به بدی‌ها و سیاهی‌ها توجه نکنیم. باید بتوانیم ضمن عبور از تونل تاریک انرژی‌های منفی، خوبی‌ها را حس کنیم و بر ارزش‌های رفتاری و اخلاقی خود پابرجا باشیم.

حرف‌ها، اصواتی سرگردان در هوا هستند که راحت فراموش می‌شوند؛ پس بهتر است در عمل خود را ثابت کنیم و جلوی حرف‌هایی را که پشت سرمان زده می‌شود، بگیریم. وقتی مدام کارهای مثبتی انجام می‌دهیم، به دیگران کمک می‌کنیم و عملکرد و رفتار خوبی داریم، دیگران به‌سختی می‌توانند پشت سرمان صحبت کنند.
با رعایت توصیه‌های بالا، بدگویی و غیبت درباره‌ی ما به حداقل خواهد رسید و به‌خوبی در برابر این میزان بی‌رحمی دیگران، از خود دفاع خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا