دسته‌بندی نشده

میگو پلو

Imageمواد لازم :

برنج 500 گرم

ميگو تاره 500 گرم

رب گوجه فرنگي 2 قاشق سوپخوري

آب گوشت 1 فنجان

كره 150 گرم

آرد سفيد 1 قاشق سوپخوري

پودر كاري 1 قاشق سوپخوري

خامه 150 گرم

تخم مرغ پخته 4 عدد

نمك قدري

طرز تهيه :

برنج را با 100 گرم روغن و کمي نمک بشکل کته ساده طبخ ميکنيم بعد بطريق زير سس اين خوراک را آماده مي نمائيم . آرد را با 50 گرم کره کمي سرخ ميکنيم رب گوجه فرنگي را در آبگوشت حل کرده حرارت زير آرد را ملايم مي نمائيم و آب گوشت را کم کم داخل آرد سرخ کرده مي ريزيم بهم مي زنيم تا سس کاملا لطيف شود .

کمي نمک و پودر کاري را اضافه ميکنيم بعد 2 تا 3 جوش در صورتيکه سس کمي غليظ بود کمي آب مي ريزيم و ميگو هاي آماده شده را اضافه ميکنيم . ظرف گرد قشنگي را انتحاب ميکنيم ميگو را از روي آتش بر ميداريم خامه را با آن مخلوط ميکنيم . و انرا وسط ظرف مي ريزيم و برنج را بشکل دايره دور ميگو ميکشيم و تخم مرغ ها را چهار قاچ کرده و اطراف برنج را با تخم مرغ و چند برگ جعفري تزيين مي نمائيم .

در صورت رعايت مقادير مواد اوليه اين غذا براي 6 تا 8 نفر کافيست طرز دم کردن کته ساده : به ازاي هر يک کيلو برنج دو کيلو آب و کمي نمک نرم ، بار کرده زيرش را آتش مي کنيم ، همينکه آب جوش امد با احتياط کفگير را داخل آن هم زده اگر مغز برنج نپخته بود ، کمي ديگر آب در آن مي ريزيم براي کته آب بيشتري نياز است تا برنج قدري نرمتر بعمل آيد. پس از تمام شدن آب اطراف برنج را بشکل مخروط بالا ميآوريم بعد بنسبت هر يک کيلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوري روغن ( در حدود 75 گرم ) روي برنج مي ريزيم و در ظرف را مي گذاريم و حرارت زير ظرف را کمي کم مي نمائيم تا در ديگ کمي عرق بکند

در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در ديگ ظرف را کف فر قرار ميدهيم و حرارت را 350 درجه مي کنيم و بعد از نيم ساعت حرارت را 50 درجه کم مي کنيم نيم ساعت ديگر مي گذاريم برنج دم بکشد .براي دم کشيدن در صورتي که به ته ديگ احتياج نباشد ( مثل چلو کباب ) يکساعت وقت کافي است و در صورتيکه بخواهيم پلو ته ديگ ببندد يکساعت و نيم وقت لازم ميباشد.

براي اينکه ته ديگ پلو بآساني کنده شود بايد ديگ را نيم ساعت قبل از کشيدن پلو از فر خارج نمود (بدون بر داشتن در آن ) تا ديگ کمي سرد شده و ته ديگ بآساني جدا شود. در صورتيکه پلو را روي آتش دم کرده باشيم حرارت زير آن بايد ملايم باشد و روي در ديگ را بايد مقداري آتش بريزيم شايد بعضيها موقع دم کردن پلو در آنرا دم کني بگذارند ولي چلوئيکه در فر دم کنيم و يا روي آنرا آتش بريزيم خيلي بهتر و قد کشيده تر مي شود ممکن است نصف ليوان ماست و کي زعفران سائيده حل شده در آبجوش را با 70 گرم روغن و نصف ليوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنيم و ته ديگ بريزيم در اينصورت ته ديگ پلو بهتر مي شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا