دسته‌بندی نشده

موارد مصرف و عوارض جانبی داروی ورایلار

اطلاعات مهم داروی ورایلار

داروی ورایلار در درمان بیماری اسکیزوفرنی (شیرو فرنی) در افراد بزرگ سال است. همچنین از این دارو در درمان بیماری شیدایی یا در بیماری اختلال دو قطبی نوع یک استفاده می‌گردد.

این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود

این دارو کاربردی در درمان افراد سایکوتیک (مبتلا به جنون) که علت بروز بیماری در آنها ناشی از زوال عقل در اثر پیری است، ندارد و از این رو استفاده از آن در این مورد تأیید نمی‌گردد.

همچنین از آنجا که عدم کاهش دمای بدن می‌تواند آثار نامطلوبی را برای فرد به همراه داشته باشد و استفاده از این دارو این پدیده نامطلب را شدت می‌بخشد از این اگر فرد استفاده کننده از داروی ورایلار اگر شرایطی مانند انجام تمرینات ورزشی با شدت بالا، مواجهه باسطوح بالایی از گرمای، کمبود آب بدن و استفاده از داروهای آنتی کولینرژیک قرار دارد باید جانب احتیاط را رعایت کرده و در اولین فرصت با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کند.

داروی ورایلار

نکات قبل از استفاده از داروی ورایلار

اگر شما به این دارو آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. استفاده از این دارو برای افراد با سن کمتر از ۱۸ سال مورد تأیید نمی‌باشد.

این دارو کاربردی در درمان افراد سایکوتیک (مبتلا به جنون) که علت بروز بیماری در آنها ناشی از زوال عقل در اثر پیری است، ندارد و حتی ممکن است میزان مرگ و میر در این گروه افراد افزایش دهد و از این رو استفاده از آن در این گروه از افراد تأیید نمی‌گردد.

نگاهی به داروی ورایلار

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید، مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

 • ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا (هایپر تنشن).
 • سکته مغزی یا لخته خون.
 • داشتن مشکلاتی نظیر بالا بودن مقادیر کلسترول یا تری گلیسیرید (نوعی چربی در خون)؛
 • ابتلای به بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • ابتلا به بیماری دیابت؛ یا
 • اگر کم آبی (دهیدراتاسیون) هستید.

از آنجا که ممکن است استفاده از این داروی در ۳ ماه پایانی بارداری سب بروز علائم محرومیت، بروز اختلالات تنفسی، سو تغذیه، بروز حالت نق زدن در نوزاد، ترمور و گرفتگی و سفتی ماهیچه‌های بدن نوزاد شود.

از این رو نیاز است که اگر باردار شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع داده و همچنین بدون توصیه پزشک، مصرف این دارو را متوقف نکنید.

همچنین با توجه به اینکه استفاده از این دارو در دوران شیردهی ممکن است برای کودک خطراتی را به همراه داشته باشد، لازم است که در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت کند.

روش مصرف داروی ورایلار

داروی ورایلار را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید.

پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج، تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو را می‌توان به همراه غذا و یا بدون غذا استفاده کرد.

مصرف طولانی مدت (و همچنین بی رویه) این دارو می‌تواند منجر به اختلالات جدی دیگری در فرد شود. یکی از این موارد، اختلال حرکتی جدی که از خصوصیات این عارضه جانبی این دارو، این است که برگشت ناپذیر بوده و به درمان جواب نمی‌دهد.

از نشانه‌های ابتلا به این بیماری می‌توان به حرکات غیر قابل کنترل و غیر ارادی عضلات بدن، لب‌ها، زبان، چشم‌ها، صورت، بازوها و پاها و لرزش بدن اشاره کرد.

شدت علائم این اختلال رابطه مستقیمی با طول مدت درمان دارد، به این معنی که هرچه مدت درمان با این دارو بیشتر شده و فرد داروی ورایلار را مصرف کند، خطر ابتلای به این اختلال حرکتی جدی در او افزایش می‌یابد.

با توجه به اینکه بهبودی ناشی از این بیماری ممکن است چند هفته به طول بینجامد، در صورتی که مصرف این دارو باعث بهبود نشانه‌های مربوط به این بیماری نشد و یا اینکه علائم ناشی از این بیماری بدتر شد در این زمینه نیاز است که به پزشک خود اطلاع دهید.

در هنگام استفاده از این دارو در وزن شما تغییری ایجاد شد نیاز است که در زمینه به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین فشار خون، ضربان قلب و آزمایش‌های پزشکی مواردی هستند که در هنگام استفاده از این دارو، ممکن است نیاز به بررسی مستمر داشته باشند.

در نهایت اینکه این دارو را ر بسته بندی اصلی خود در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت و نور خورشید نگهداری کنید.

داروی ورایلار

در صورت فراموش کردن مصرف این دارو

اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید البته به شرطی که چندان دیرهنگام نباشد، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

عوارض جانبی داروی ورایلار

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی ورایلار مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. اگر موارد زیر را داشتید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

 1. بی حسی ناگهانی یا ضعف،
 2. وجود مشکلاتی در گفتار دید،
 3. وجود حرکات غیرقابل کنترل ماهیچه در چهره فرد (جویدن لب، ملچ ملچ کردن، چرت زدن، حرکات زبان، چشمک زدن یا حرکات بی اراده چشم)؛
 4. احساس سبکی در سر و وجود حسی مثل اینکه شما ممکن است بیهوش شوید.
 5. وچود حالت سختی در گردن، تنگی در گلو، وجود مشکل در هنگام نفس کشیدن و یا خوردن غذا؛
 6. احساس پریشانی، عصبانیت؛
 7. ، تب، لرز، گلودرد، تورم لثه‌ها، وجود زخم‌های دردناک در دهان فرد، درد در زمان مصرف غذا، بروز راش و زخم‌های پوستی، بروز علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا در فرد، سرفه؛
 8. تشنج ( به حالت سیاهعلائم پایین بودن تعداد گلبولهای سفید خون مانند بروز تب، لرز، گلو درد، زخم‌های دهانی، زخم‌های پوستی، گلو درد، سرفه، وجود مشکلاتی در هنگام تنفس، احساس سرگیجه. علائم بالا بود میزان قند خون مانند افزایش تشنگی، تکرر ادرار، خشکی دهان، بوی نفس میوه‌ای؛ در آمدن یا تشنج) ؛
 9. واکنش‌های شدید سیستم عصبی شدید فرد مانند سفتی شدید عضلات، تب بالا، عرق کردن، سردرگمی و گیجی، ضربان قلب سریع یا ناهموار، رعشه (ترمور)، وجود حسی مثل اینکه شما ممکن است بیهوش شوید.

استفاده از این دارو ممکن است باعث بروز عوارض بلند مدتی بر روی بدن فرد مصرف کننده داشته باشد.

برخی از عوارض جانبی پس از قطع مصرف این دارو ممکن است برای چند هفته ادامه یابند و یا در هنگام تغییر دوز دارو ایجاد شوند.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • حرکات غیر ارادی ماهیچه‌های بدن فرد استفاده کننده این دارو؛
 • ناراحتی معده، استفراغ؛
 • خواب آلودگی؛ یا
 • احساس بی قراری.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید .

تداخل دارویی داروی ورایلار

گاهی اوقات استفاده از چند دارو همراه با هم خطرناک است. بعضی از داروها می‌توانند سطح خونی سایر داروهای مصرفی شما را تحت تأثیر قرار دهند، و این مورد ممکن است عوارض جانبی ناشی از استفاده از این دارو را افزایش داده و یا این اثر درمانی داروها را کم‌تر کند.

همچنین مصرف داروی ورایلار همراه با دیگر داروهایی که ممکن است شما را خواب‌آلود و یا سرعت تنفس فرد را آهسته کند (که این امر ) می‌تواند منجر به عوارض جانبی خطرناک و یا تهدیدکننده زندگی شود.

قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد تخدیری، داروهای تجویزی برای درمان سرفه، مصرف یک شل کننده (آرامش‌دهنده) عضلانی، یا داروهای مصرفی برای درمان بیماری اضطراب، افسردگی، یا تشنج با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، مشورت کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی ورایلار

داروی ورایلار را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز داروی خود را به خصوص بدون تجویز پزشک با شخص دیگری به اشتراک نگذارید چون این کار می‌تواند باعث ایجاد علائم گاها خطرناکی در فرد شود و علاوه بر این از این دارو فقط با تجویز پزشک استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا