دسته‌بندی نشده

موارد مصرف قرص روماتورست و عوارض جانبی این دارو

این دارو به صورت قرص‌های 200 میلی‌گرمی در بسته‌های 100 عددی توسط کارخانجات داروسازی روز دارو تهیه و عرضه می‌گردد.

کشور تولید کننده: ایران
شکل فرآورده: قرص گرد محدب، روکشدار (F.C.)

کاربرد قرص روماتورست

هیدروکسی کلروکین از دسته داروهای DMARD و یک داروی ضد مالاریای قدیمی می باشد که جهت پیشگیری از مالاریا یک تا دو هفته پیش از مواجهه یا سفر به منطقه آلوده و درمان حملات حاد مالاریا تجویز می‌گردد همچنین این دارو به صورت off lableدر درمان SLE ( لوپوس اریتماتولوز) رماتوئید آرتریت، پورفیری کوتانئا تاردا و بیماری های دیگری نظیر Qfever و primary syogren syndrome نیز تجویز می گردد.

قرص روماتورست

مقدار مصرف قرص روماتورست (هیدروکسی کلروکین)

بزرگسالان:

به عنوان متوقف کننده مالاریا :۴۰۰ میلی‌گرم (۲ قرص) هـر هفت روز یک بـار، مصـرف می‌شود.
به عنوان درمان کننده مالاریا :ابتدا ۸۰۰ میلی‌گرم و سپس هر ۸-۶ ساعت ۴۰۰ میلی‌گرم و پس از آن برای روزهای دوم و سوم ۴۰۰ میلی‌گرم یک بار در روز مصرف می‌شود.
به عنوان تعدیل کننده روماتیسم: mg/kg/day 5/6 همراه با غذا یا شیر مصرف می‌شود.
در درمان لوپوس اریتماتوز: مقدار مصرف mg/kg/day 5/6 می‌باشد.

کودکان:

فقط طبق نظر پزشک مصرف گردد.

نام تولید کننده: 300 ± 7.5
مدت انقضا: چهارسال
تعداد در هربسته: 100

شرایط نگهداری از قرص روماتورست

دارو را دور از نور و رطوبت ، در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد درون جعبه نگهداری نمایید. دور از دسترس کودکان قرار داده شود. از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.

موارد احتیاط در مصرف روماتورست

قبل از مصرف این دارو در موارد ذیل با پزشک خود مشورت نمایید.
وجود هر گونه حساسیت به هیدروکسی کلروکین یا کلروکین و مواد دیگر از قبیـل، غذاها، رنگ‌ها و مـواد محافظ.
در صورت حاملگی و شیردهی.
در صورت ابتلاء به بیماری‌های خونی و اختلالات بینایی، بیماری‌های کبدی، اختلالات مغزی، صرع و بیماری‌های پوستی و بیماری‌های شدید گوارشی و افرادی که کمبود آنزیم گلوکز ۶- فسفات دهیدروژناز دارند.
قبل از مصرف هر نوع داروی جدید (چه با نسخه و چه بدون نسخه) یا به وجود آمدن هر نوع مسئله‌ی تازه به هنگام استفاده از این دارو پزشک معالجتان را مطلع سازید.
— دارو را طبق دستور پزشک مصرف نمایید و دوره درمان را کامل کنید. دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. برای کاهش تحرکات احتمالی گوارشی آن را همراه غذا یا شیر میل نمایید.

کاربرد قرص روماتورست

در صورتی که یک نوبت از دارو را فراموش کردید به ترتیب زیر عمل نمایید:
—اگر هر هفت روز یک بار، دارو را مصرف می‌کنید به محض به یاد آوردن آن را مصرف نمایید. در صورتی که روزی یک بار مصرف می‌کنید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف نمایید ولی اگر تا روز بعد آن را به یاد نیاوردید، از مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی را دو برابر نکنید.
—در طول درمان با این دارو در صورت بروز هر گونه نشانه‌های اختلال بینایی و یا ضعف عضلانی و یا اختلالات خونی، با پزشک خود سریعاً مشورت نمایید. در صورت بروز سرگیجه و منگی احتیاط نمایید. دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید، مرگ ناشی از مصرف حتی سه یا چهار قرص گزارش شده است.

عوارض قرص روماتورست

عوارض جانبی قرص روماتورست

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود، اگرچه همه‌ی این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شود. در صورت بروز هر عارضه‌ای با پزشک مشورت نمایید:
در صورت بروز عوارضی مانند تاری دید، اشکال در مطالعه کردن، یا هر گونه تغییر بینایی، اشکال در تنفس و خواب آلودگی پزشک خود را سریعاً مطلع سازید. همچنین در صورت ادامه و یا ایجاد مزاحمت عوارضی مانند اسهال، سردرد، کاهش اشتها، تهوع با استفراغ و کرامپ یا درد معده با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع : روز دارو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا