دسته‌بندی نشده

مهمترین اهداف بازی با خمیر پاتی یا خمیر کار درمانی برای کودکان

کاربرد خمیر پاتی یا خمیر کار درمانی در مشکلات دست و انگشتان

خمیر پاتی جزو محصولاتی می باشد که جهت تقویت انگشتان و عضلات دست مورد استفاده قرار می گیرد. در درمان مشکلات دست با توجه به میزان آسیب دیدگی از رنگ های مختلف خمیر پاتی استفاده می شود.

شرکت های تولید کننده، رنگ های خاصی را در تولید این محصول به کار می برند که با توجه به رنگ های مختلف، افراد کار درمان این رنگ ها را در درمان بیمارانی که مشکلات دست را دارند به کار می برند. رنگهای خمیر پاتی بر اساس درجه سختی و نرمی خمیرها می باشد که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

کار درمانگران و فیزیوتراپیست ها برای تقویت انگشتان دست، اصلاح و تقویت دامنه حرکتی انگشتان دست، بهبود قدرت دست و انگشتان به منظور انجام مهارت هایی که نیاز به ریزه کاری دارند از خمیر درمانی استفاده می کنند. کاربرد خمیر پاتی که یکی از لوازم کاردرمانی می باشد، بیشتر در کارهای توانبخشی، کاردرمانی و فیزیوتراپی می باشد که با توجه به تجویز پزشک می توان برای بهبود مشکلات عضلات دست بیماران از خمیر درمانی استفاده شود.

خمیر پاتی

تمرین با خمیر پاتی برای کودکان

برای کودکانی که مشکلات خاصی به شرح زیر دارند می توان درمان خمیر پاتی را برای آنها انجام داد :

کودکانی که مشکلات حرکتی دست دارند.
کودکانی که در باز و بسته نمودن دکمه و زیپ ناتوان هستند.
کودکانی که مشکل در استفاده از قاشق، چنگال، مداد و … را دارند.
کودکانی که به دلیل ضعف عضلات دست مشکل در رنگ آمیزی دارند و یا نمی توانند در حین نوشتن، پُر رنگ بنویسند.
کودکان دارای بیماری عصب و عضلانی مانند: یوپاتی ها، نروپاتی ها، دیستروفی هستند.
کودکانی که به هر دلیلی مهارت ها و عملکردهایی که نیاز به ظرافت دارند را به درستی قادر نیستند انجام دهند.
کودکانی که نمی توانند به صورت صحیح چیزی را در دست بگیرند.
کودکانی که در تراشیدن مداد یا کار با مداد، مشکل دارند.
کودکانی که نمی توانند مداد و امثال آن را محکم در دست بگیرند.
کودکان دارای آسیب مغزی، اوتیسم و یا بیش فعال.
کودکانی که برای بازی و یا کار با وسایل دچار کندی حرکت دست و انگشتان هستند.

ویژگی خمیر پاتی

ویژگی های خمیر پاتی

خمیر پاتی به دلیل اینکه از جنس سیلیکون می باشد، آنتی باکتریال و کاملاً بهداشتی است و در4 رنگ و با 4 درجه سختی و نرمی خمیرهای پاتی، تولید و به فروش می رسد.

رنگ ها و درجه سختی نرمی خمیر پاتی :

رنگ زرد: با درجه سختی نرم و دارای شماره بندی 2 تا 4
رنگ قرمز: با درجه سختی متوسط و دارای شماره بندی 4 تا 6
رنگ سبز: با درجه سختی متوسط متمایل به سفت و دارای شماره بندی 6 تا 8
رنگ آبی: با درجه سختی سفت و دارای شماره بندی 8 تا 10

در کاردرمانی با استفاده از خمیر پاتی جهت تقویت مهارت های دست و انگشتان و همچنین تقویت عضلات آنها، می توان تمرینات متعددی با توجه به درجه سختی خمیرها انجام داد.

این نوع خمیرها با توجه به موادی که دارند دارای مقاومت های مختلفی نیز می باشند و همچنین چسبندگی کمتری را نیز دارا می باشند. عمر آنها نیز طولانی بوده و برای مدتهای طولانی می توان از آنها استفاده نمود. ویژگی مهمی که دارند این است که بی بو می باشند و برای افرادی که حس بویایی آنها حساس است می تواند گزینه مناسبی باشد تا بتوان روند درمان آنها را به راحتی انجام داد.

پس به طور کلی می توان تمام ویژگی های خمیر پاتی را به صورت خلاصه بیان نمود:

بدون بو
دارای عمر طولانی
مناسب تمرینات دست و انگشتان
دارای رنگ بندی ودرجه سختی متفاوت
چسبندگی کم

فواید خمیر پاتی

تمرینات خمیر پاتی برای بزرگسالان

تمرینات خمیر پاتی در گروه بزرگسالان که دچار مشکلات زیر می باشند می تواند مثمر ثمر باشد:

بیماران سکته مغزی.
افراد دارای ضایعه نخاعی گردنی و سینه ای.
بیماران MS و دارای پارکینسون.
بیماران دارای تومور مغزی و افرادی که دچار ضربه مغزی می باشند.
بیماران میوپاتی، نوروپاتی، شارکو ماری توث، گیلن باره.
افرادی که به علت شکستگی دست قادر به انجام کارهای روزمره و کارهای خود نیستند.
افرادی که تاندون یا عصب دست آنها قطع شده است.
تمامی افرادی که بنا به هر دلیلی ضعف عضلات دست و انگشتان را دارند باید در درمان آنها خمیرپاتی را مد نظر قرار داد.

خمیرپاتی درمانی

همه افراد تقریباً به خمیر پاتی علاقه دارند و به دلیل شکل پذیری و فرم دهی خمیر می توانند مدتی زمانی را جهت تقویت عضلات انگشتان و دست اختصاص دهند. در خمیردرمانی می توان از افراد خواست که خمیر را له کنند، ورز دهند، نوک انگشتان را با خمیر ماساژ دهند و یا هر کاری دیگری که تمایل به انجام آن را دارند. می توان وسایل و اشیائی را جهت روند بهبود درمان به خمیرها اضافه نمود مانند دکمه، اشیاء گرد و ریز و یا فعالیت های دیگر.

حتماً بخوانید:

تقویت مهارت های حرکتی دست

در کودکانی که دچار مشکل در حرکت های ظریف دست هستند می توان خمیر پاتی را برای درمان آنها انجام داد. بازی با خمیر پاتی علاوه بر رشد و تقویت خلاقیت کودکان، می تواند به تقویت مهارت هایی که نیاز به انجام ریزه کاری می باشد منجر شود. هنگامی که کودکان با خمیر بازی می کنند ناخودآگاه با ورز خمیر، له کردن و صاف کردن خمیرها به نوعی عضلات دست خود را درگیر تمرینات تقویت عضلات می کنند.

خمیرپاتی درمانی

به مرور عضلات دست تقویت می شود و منجر به توانایی در انجام کارهایی که نیاز به حرکت های ظریف دست را دارند منجر می شود. برای روند پیشرفت آنان می توان خمیر را با دکمه، مهره و یا وسایل گرد دیگر تلفیق نمود.

تقویت مهارت نوشتن

تمامی کودکان قبل از نوشتن نیاز به مهارت و روش صحیح در دست گرفتن مداد را دارند. در دوران پیش دبستانی کودکان کار با مداد و همچنین مهارت نوشتن را نیز یاد می گیرند.

اما برخی از کودکان به دلیل ناتوانی و ضعف عضلات دست از همسالان خود جا می مانند و نمی توانند مهارت درست نوشتن را بیاموزند. در اینجا برای این قبیل کودکان خمیر پاتی درمانی توصیه می شود. با خمیر پاتی می توان به کودکان در تقویت کار با مداد کمک نمود که با این کار می توان قبل از اینکه کودکان در میان همسالان خود در مدرسه متوجه ضعف خود شوند درمان شوند.

افزایش خلاقیت و تخیل

هنگامی که کودکان با خمیر پاتی بازی می کنند در ابتدا این خمیرهای بی شکل در دستان آنها فقط جنبه سرگرمی و بازی دارد. اما می توان با آموزش های اصولی و صحیح نسبت به تقویت قدرت خلاقیت آنها کمک شایانی نمود. این بازی ها می تواند منجر به انجام مهارت هایی از قبیل درست کردن شکلک ها، حیوانات، گل، خوراکی ها و …شود.

بدین ترتیب می توان در کنار تقویت مهارت و خلاقیت کودک، نسبت به تقویت مهارت عضلات دست کودک کمک نمود. در صورتی که در حین خمیر بازی بتوان از قالب های مختلف، وردنه و کارد مخصوص برش خمیر استفاده نمود، این کار باعث هماهنگی چشم و دست او نیز می شود.

بهبود رشد مهارت های اجتماعی

هنگامی که کودکان همراه با افراد دیگر مشغول خمیر بازی می شوند ناخودآگاه تعامل و صحبت کردن با دیگران را آغاز می کنند و همین کار باعث تقویت مهارت های اجتماعی و شکل گیری شخصیت آنان می شود. بنابراین می توان گفت علاوه بر روند درمانی جسمی کودکان، خمیر پاتی باعث تقویت و ارتباط او نیز با اطرافیانش می شود.

افزایش تمرکز

خمیر پاتی باعث می شود که کودک در حین بازی برای مدت زمانی در جایی آرام بنشیند و از لحاظ روحی نیز به آرامش برسد. در این حین که کودک مشغول خمیر بازی می باشد تمرکز خود را بر روی ساخت اشکال مختلف متمرکز کرده و این کار باعث تقویت و افزایش تمرکز او می شود.

افزایش آگاهی و کنجکاوی

هنگامی که کودکان خمیرها را با هم مخلوط می کنند و با مخلوط خمیرها رنگ بندی های جدیدی را مشاهده می کنند حس کنجکاوی آنها برای یادگیری رنگ های جدید تقویت می شود. در زمانی که کودک مشغول خمیر پاتی بازی است سوالات مختلفی را می پرسد که به افزایش دانش و آگاهی های او از محیط اطراف کمک می کند.

یادگیری خواندن و نوشتن

پیروی از روشهای مشابهی که برای درست کردن اشکال مختلف استفاده می شود می تواند توانایی خواندن و نوشتن کودکان را تقویت نماید. افزودن اشیائی مانند دکمه و مهره و حتی اعداد پلاستیکی شکل به خمیر پاتی می تواند مهارت خواندن و نوشتن را در کودکان تقویت کند. همچنین می توانید برای یادگیری بیشتر از قالب های حروف استفاده کنید تا کودک با استفاده از قالب بتواند حروف را نیز یاد بگیرد.

منبع : نی نی سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا