دسته‌بندی نشده

مناطق دیدنی و جاذبه های تاریخی زیبای بهشهر

جاهای دیدنی شهرستان بهشهر

بهشهر یکی از شهرهای زیبا، با طبیعتی بی نظیر و دیدنی در شرق استان مازندران است.نام این شهر را که یکی از شاهان صفوی انتخاب کرده است به معنی بهترین و شریف ترین شهر است. این شهر دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که باعث جذب گردشگران می‌شود. جاهای دیدنی بهشهر شامل چشمه، غار، سواحل، جنگل و مناطق محافظت شده می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی بهشهر

این شهرستان از شمال به دریای خزر (خلیج گرگان)، از غرب به شهرستان ساری، از جنوب به شهرستان نکا و استان سمنان، و از شرق به شهرستان‌های کردکوی و بندرگز در استان گلستان محدود است.

به علت وجود شرایط مساعد در دامنه کوه‌های جهان مورای (البرز شرقی)، بهشهر امروزی به عنوان یکی از روستاهای پیش از تاریخ شکل گرفته است و در طول تاریخ، نام‌های مختلفی نظیر تمیشه، نامیه، خرگوران، پنجهزاره و آسیا بستر داشته است.

این شهرستان در زمان شاه عباس، اشرف البلاد (اشرف شهرها)، و در دوره پهلوی اول بهشهر نام گرفت. این شهر در زمانی که مورد توجه شاه عباس صفوی قرار گرفت، دگرگونی‌های عمده‌ای در بافت و سیمای آن به وجود آمد.

از جمله می‌توان به عمارت‌های دلگشا، خیابان‌های عریض، حمام‌های مختلف، حوضچه‌های زیبا و آب انبارها اشاره کرد. این بناها و همچنین آب و هوای و دریاچه زیبای آن از عوامل اصلی جذب جهانگردان به استان مازندران و شهرستان بهشهر به حساب می‌آیند.

بهشهر

جاذبه های تاریخی و تفریحی بهشهر

باغ چهلستون اشرف بهشهر

این فقط اصفهان و قزوین نیست که کاخ چهلستون معروفی دارند و بهشهر هم عمارت چهلستون باشکوهی دارد، داخل باغی زیبا که درختان تنومند صد ساله‌اش روی پیاده‌رو سایه انداخته‌اند. خیلی قدیم‌ها در این باغ عمارت باشکوهی ساخته بودند که وصفش در متن‌های تاریخی آمده است. شاهان صفوی در این باغ از مهمان‌هایشان پذیرایی می‌کردند.

باغ شاه دو خیابان اصلی دارد که از این خیابان‌ها چشم‌انداز دریا را می‌شود دید. در جایی که خیابان‌ها به هم می‌رسند، استخر بزرگ زیبایی هم ساخته شده است. از آن‌جا که سال‌ها پیش این ساختمان زیبا آتش گرفت، در دوره‌ پهلوی اول ساختمان دیگری به جای آن ساختند. نام این ساختمان را چهلستون گذاشتند و باغ به همین نام معروف شد. درختان سرو و گل‌های این باغ که به پارک ملت هم معروف است، تماشایی‌ست. شهرداری بهشهر در این ساختمان مستقر است.

کاخ صفی‌آباد بهشهر

طبیعی‌ست در شهری که زادگاه مادر شاه عباس اول بوده، عمارت‌های زیبایی ساخته شده باشد. کاخ صفی‌آباد عمارتی قدیمی و تماشایی‌ست که ماجراهای زیادی در طول تاریخ از سر گذرانده.

کاخ صفی‌آباد را شاه عباس اول بر پا کرد. یک بار در دوره‌ نادر شاه افشار بازسازی شد و بار دیگر در دوره‌ قاجار. در سال ۱۳۱۵ و به دستور پهلوی اول این کاخ چهارگوش را مرمت کردند. آخرین بار بعد از۱۳۸۴ بود که سازمان میراث فرهنگی کاخ را بازسازی کرد.در حال حاضر این کاخ کاربرد نظامی دارد و نمی‌توانید وارد آن شوید و زیبایی‌هایش را ببینید. اما خوبی ماجرا این جا است که این کاخ دو طبقه روی تپه ساخته شده و از همه جای بهشهر منظره‌ باشکوهش دیده می‌شود.

در کتاب‌های تاریخی نوشته شده نقاشی‌های ارزشمندی روی دیوارهای کاخ وجود داشته که طی سال‌ها از بین رفته‌اند. تابستان‌ها اهالی کاخ از آب خنک چشمه پلنگ خیل بهره‌مند می‌شدند. این چشمه در دوره‌ صفوی پرآب بود و آب آن‌را با لوله‌های سفالی به کاخ می‌رساندند. درواقع این لوله‌های سفالی نقش تهویه مطبوع را بازی می‌کردند و با گذشتن از اتاق‌های کاخ و جاری کردن آب خنک چشمه، کاخ را خنک می‌کردند.

دریاچه

مجموعه‌ تاریخی عباس‌آباد بهشهر

با ۲۰ دقیقه رانندگی از باغ چهلستون، به مجموعه‌ تاریخی عبا‌س‌آباد می‌رسید. عباس‌آباد یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی بهشهر است که بیشتر گردشگران یک روز از سفرشان را به دیدنش اختصاص می‌دهند. در تابستان ۹۶ این دریاچه یکبار روی خشکسالی را به خود دید و پیش می آید که در مواقعی از سال هم کم آب شود ولی حالا سرزنده و سرپاست.

این مجموعه شامل سد عباس آباد، دریاچه‌ سد، دو برج آجری، مخزن و آسیاب آبی‌ست که شاه عباس اول همه‌ آن‌را ساخته است. محل باغ عباس‌آباد ۹ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد و جایی‌ست در دل جنگل‌ و ارتفاعات البرز. دریاچه‌ طبیعی عباس‌آباد حدود ۱۰ کیلومتر وسعت دارد. عمارتی زیبا در مرکز آن قرار گرفته. وقتی دریاچه آبگیری می‌شود، منظره‌ زیبایی شکل می‌گیرد و فقط سقف بنای چهارطاقی و بالای درختان را می‌شود دید.

گذشته از لذت بردن از کوه و جنگل و دریاچه، می‌شود قایق‌سواری یا اسب‌سواری را هم کنید. آن حوالی امکان کمپینگ وجود دارد. نگران گرسنگی هم نباشید که رستوران خوب در منطقه عباس‌آباد کم نیست.

باغ چشمه عمارت بهشهر

باغ چشمه عمارت آنقدر قشنگ است که حیف است تا بهشهر بروید و از آن دیدن نکنید. این بنا در سال ۹۹۷ خورشیدی ساخته شده و اکنون در بلوار هاشمی‌نژاد قرار دارد. این عمارت که به ثبت ملی هم رسیده، دو طبقه بوده ولی حالا طبقه‌ همکف آن فقط باقی مانده است.

شاید تعجب کنید که اسم این ساختمان باغ چشمه باشد؛ ولی اگر بدانید از طبقه‌ اول آن چشمه‌ای می‌جوشیده، موضوع روشن می‌شود.نمی‌دانیم این چشمه به‌طور طبیعی در آن‌جا وجود داشته، یا مسیرش را به ترتیبی هدایت کرده‌اند که از عمارت سر درآورد. سیستم آب‌رسانی به طبقه‌ بالا یکی از ویژگی‌های کاخ چشمه است. باتوجه به شیب زمین آب به حوض‌های بیرون ساختمان سرازیر می‌شد. در نهایت این آب سر از باغ‌ها و شالیزار درمی‌آورد و درختان را آبیاری می‌کرد.

می‌بینید که چشمه عمارت نشانه‌ایست از اوج هنر معماری آن. در بین دیوارهای ساختمان حفره‌هایی تعبیه کرده‌ بودند که باعث پیچیدن صدا میشد. زمانی که موسیقی نواخته میشد، صدایش همه بنا را پر میکرد. در حال حاضر این بنا در حال بازسازی است.

عمارت

تالاب میانکاله بهشهر

بهشت طبیعت‌گردی و پرنده‌بینی مازندران تالاب میانکاله است که کمی دورتر از بهشهر و در فاصله ۳۹ کیلومتری‌اش قرار دارد. این تالاب یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرنده‌های بومی و مهاجر و حیات وحش در کشور و از مناطق مناسب پرنده نگاری در ایران به حساب می‌آید. مساحت تالاب حدود ۱۰۰ هزار هکتار است.

پوشش گیاهی این ناحیه متنوع است و شن‌زار ساحلی، باتلاق و آبگیر دارد. بهار بهترین فصل رفتن به تالاب است، اما پرند‌ه‌های مهاجر در فصل سرما به این ناحیه می‌رسند. ۴۰ نوع پرنده در تالاب میانکاله زندگی می‌کنند. البته این دریاچه هم متاسفانه با خشکسالی روبه روست.

دریای چهارفصل بهشهر

اگر تا تالاب میانکاله بیایید، کافی است کمی مسیر را ادامه بدهید تا به دریای چهارفصل برسید. این دریا از آن‌جایی که در کنار تالاب میانکاله قرار گرفته، موج ندارد. به همین دلیل به دریای آرام هم معروف است. در این ناحیه رستوران و قهوه‌خانه هم هست.

غار هوتو و غار کمربند بهشهر

در فاصله‌ ۱۰ دقیقه‌ای از باغ شاه، غار هوتو و غار کمربند قرار گرفته‌اند. این دو غار در دنیا معروف هستند، چون قدمت آنها به ده هزار سال پیش برمی‌گردد و اسکلت انسان در آنها پیدا شده است. در غار کمربند ابزار شکار و وسایل دیگری از دوره‌های پارینه‌سنگی و میان‌سنگی کشف کرده‌‌اند. غارهای هوتو و کمربند از نظر باستان‌شناسی ارزش زیادی دارند.

عباس آباد

قبرستان سفید چاه بهشهر

اولین قبرستان مسلمانان در ایران که از زمان تیموریان ساخته شده، قبرستان سفید چاه است که به گورستان سپید نیز شهرت دارد. محلی ها داستان های عجیب و شگفت آوری درباره این گورستان نقل می کنند مانند اینکه خاک سفید روستا از پوسیدگی اجساد مردگانشان جلوگیری می کند.

سایت موزه گوهر تپه بهشهر

گوهرتپه یکی از استقرارگاه های انسان های اولیه (پیش از تاریخ ایران) در دوران مس و سنگ و تقریبا ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد شکل گرفته است. امروزه در این محل با کمک سازمان میراث فرهنگی موزه سرباز باستان شناسی افتتاح شده است. موزه گوهرتپه در فاصله زمانی ۲۰ دقیقه ای از مرکز شهر بهشهر قرار دارد.

آبشار اسپه او بهشهر

آبشار اسپه او به معنای آب سفید است. اسپه او آبشاری پلکانی با ۷ کاسه های آهکی در ۷ طبقه است. این آبشار با ارتفاع حدود ۱۰۰ متر از چشمه ای که از شکاف سنگی زیر درختی کهنسال می جوشد، سرچشمه می گیرد. آبشار اسپه او در ۳۰ کیلومتری بهشهر به سمت کردکوی در نزدیکی پاسند واقع شده است.

آبشار

آتشکده کوسان بهشهر

آتشکده کوسان واقع در بهشهر از زمان ساسانیان برجای مانده است. این آتشکده مربوط به سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام است که در روستای کوهستان واقع شده. این آتشکده در ۲۵ اسفند سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

آبشار سنگ نو بهشهر

آبشار سنگ نو که در منطقه جنوبی بهشهر واقع شده یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری بهشهر است. به دلیل فشار زیاد آب یک حوض سنگی یا به اصطلاح مازنی ها یک نور سنگی در زیر آبشار درست شده است که به آن سنگ نور می گویند. پوشش گیاهی این منطقه اغلب درختان بلوط وحشی، انجیلی، ممرز و انواع سرخس است.

separator line

بیشتر بخوانید:

جاذبه گردشگری قلعه رودخان – جاهای دیدنی قلعه رودخان (فومن – استان …

تپه های شنی ریگان : آشنایی با جاذبه های گردشگری ریگان

جاذبه های گردشگری بی نظیر ملایر را بشناسید (۱)

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا