معرفی کاکتوس اپونتیا مینیاتوری_۵f62a7881eb22.jpeg
معرفی کاکتوس اپونتیا مینیاتوری_۵f62a7881eb22.jpeg

معرفی کاکتوس اپونتیا مینیاتوری

کاکتوس زیبای اپونتیا مینیاتوری

اپونتیا مینیاتوری کاکتوسی است که ظاهری متفاوت و خاصی دارد و می توان آن را به راحتی تکثیر کرد. این کاکتوس دارای ساقه هایی باریک و بلند است که سطح آن ها را تیغ پوشانده است و این ساقه های به صورت مارهایی خاردار در کنار هم رشد می کنند و یک بوته ی اپونتیا مینیاتوری را تشکیل می دهند.

کاکتوس اپونتیا شاید معروف‌ترین کاکتوس در میان هزاران کاکتوس شناخته شده باشد که دارای چندین واریته مختلف می‌باشد، یکی از انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا، اپونتیا مینیاتوری است.

کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد می کنند.

گیاه شناسی اپونتیا مینیاتوری

این کاکتوس با نام علمی Austrocylindropuntia subulata بومی پرو می باشد و جزو کاکتوس ها بسیار مقاوم و زنده زا می باشد به صورتی که بچه های کوچکی روی ساقه ی آن می روید که ازطریق آن ها به راحتی می توان این گیاه را تکثیر کرد و به همین علت هست که این گیاه به نام اپونتیا سبز بچه زا نیز شناخته می شود.

تیغ های موجود روی اپونتیا میناتوری به صورت ستاره ای از یک مبدا رشد می کنند و از جمله ویژگی های خاص این کاکتوس زیبا محسوب می شود.

کاکتوس

شرایط نگهداری اپونتیا مینیاتوری

نور : نور زیاد و حتی نور مستقیم آفتاب می خواهد .

آبیاری : ابیاری باید منظم ولی کم باشد . در روزهای گرم آبیاری هفته ای دو بار و در روزهای سرد ابیاری را هر ۷ یا ده روز یکبار انجام دهید

نوشته های مشابه

خاک : خاک مخصوص کاکتوس که زهکش مناسب داشته باشد و آب اضافی براحتی از آن عبور کند برای این کاکتوس پیشنهاد می شود

کود : از کودهای ۳۶-۱۲-۱۲ و کودهایی که پتاسیم بالا دارند باید استفاده کنید . کود مایع مخصوص کاکتوس هم بسیار مناسب است

روش تکثیر اپونتیا مینیاتوری

اپونتیا مینیاتوری از طریق قلمه زدن می توانید براحتی آنرا تکثیر نمایید .

اپونتیا

تعویض گلدان کاکتوس اپونتیا مینیاتوری

اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان کاکتوس بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.

این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.

برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

کاکتوس مینیاتوری

مشکلات نگهداری کاکتوس اپونتیا مینیاتوری

بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه کاکتوس میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد. آفتهای کاکتوس به نسبتا معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش می توانید آنها را از بین ببرید.

separator line

بیشتر بخوانید:

گل اختر : راهنمای نگهداری و پرورش گل و گیاه زینتی اختر

نحوه مراقبت از انواع گل و گیاه

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.