دسته‌بندی نشده

معرفی بهترین و تاثیرگذارترین قرص مسکن برای سر درد

بهترین قرص برای سر درد

معرفی بهترین قرص مسکن سردرد

قرص مسکن برای سردرد : از هر 10 نفر فرد بالغ، 9 نفر درگیر علائم و مشکلات مربوط به سردرد هستند که گاهی تا حدی شدت می یابد که فرد را از زندگی عادی دور می کند و انجام وظایف و مسئولیت ها را با اختلال مواجه می سازد. میگرن و دردهای عصبی، از جمله شایع ترین انواع مختلف سردرد هستند.

اصولا سردرد جز آن دسته بیماری هایی است که در حالت عادی، اغلب با داروهای مسکن درمان می شود، یعنی برای درمان اغلب سردردها، نیاز به مراجعه به پزشک و یا تجویز داروی خاصی نیست، بلکه به راحتی با خرید یک بسته قرص مسکن و مصرف آن طبق دستور، می توان درد را کاهش داد.

شاید بتوان گفت یکی از شایع ترین نوع دردهایی که تقریبا همه افراد آن را کم و بیش تجربه کرده و جز آزاردهنده ترین مشکلات مربوط سلامتی، سردرد است.

سردرد انواع مختلفی دارد و بسته به شرایط سنی، روحی و فیزیولوژیکی بدن، ممکن است در موقعیت های مختلفی گریبانگیر فرد شود. به طور کلی عوامل متعددی می تواند زمینه ساز سردرد در یک فرد باشد، عواملی مثل تغذیه، شرایط آب و هوایی، عوامل ژنتیکی، وضعیت روحی، داشتن برخی بیماری های زمینه ای و ضربه به سر.

بر اساس آمار، از هر 10 نفر فرد بالغ، 7 نفر در طول یک سال، چندین بار دچار سردردهای شدید می شوند. در واقع فقط در ایالات متحده آمریکا، 42 میلیون نفر فرد مبتلا به سردرد مزمن وجود دارد.

این آمار تعجب آور حتی در میان کودکان نیز عجیب به نظر می رسد، به طوری که کارشناسان اعلام کردند از هر 4 کودک، 3 نفر تا پیش از سن 15 سالگی، سالانه چندین بار دچار سردردهای شدید می شوند. قبل از آن که به معرفی بهترین قرص مسکن برای سردرد بپردازیم شما را با انواع سردرد آشنا خواهیم کرد.

بهترین قرص مسکن سردرد

انواع مختلف سردرد

همان گونه که اشاره کردیم، سردردها انواع مختلفی دارند که شایع ترین آنها، سردردهای عصبی و میگرنی و سردرد خوشه ای هستند. منبع اصلی سردردهای عصبی چنانچه از نامش مشخص است، تنش ها و فشارهای روانی است که اغلب در اثر استرس ایجاد می شود.

سردرد میگرنی نیز که بسته به علت اصلی آن، اغلب بر اساس مواجه با عامل تحریک کننده ایجاد می شود. تغذیه، استرس، عوامل ژنتیکی، تغییرات آب و هوایی و مصرف برخی داروها، محرک های بیماری میگرن هستند که با کنترل آنها، به راحتی می توان از بروز چنین سردرد هایی پیشگیری کرد.

سردرد به هر شکل و یا به هر دلیلی که ایجاد شود، نیاز به اعمال یک روش درمانی موثر دارد. اغلب افراد هنگام مواجه با سردرد، هر روشی را برای تسکین درد، پذیرفته و حاضر به انجام آن هستند، زیرا سردرد جز یکی از آزاردهنده ترین دردهاست.

معمولا مصرف بهترین قرص مسکن برای سردرد ، اولین و موثرترین روش جهت درمان سردرد است، مسکن هایی که بدون تجویز پزشک و البته بدون نیاز به مراجعه به پزشک، تهیه و مصرف می شود.

اگر نگاهی دقیق به قفسه داروها در آشپزخانه خود بیندازید، حتما متوجه این مسئله خواهید شد که اغلب داروها، داروهای مسکن برای سردرد است که در بیشتر موارد به صورت آزاد و بدون تجویز پزشک، از داروخانه تهیه و مصرف شده است. ادویل، نوافن، استامینوفن، ژلوفن یا ایبوپروفن و آسپیرین از جمله داروهای مسکنی است که اغلب جهت درمان سردرد مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین قرص مسکن سردرد

بهترین مسکن برای درمان سر درد های عصبی

شایع ترین نوع سردردها، سردرد عصبی است که معمولا به دلیل استرس و فشار روانی ایجاد می شود. اصولا این نوع سردرد، با مصرف داروهای مسکن بدون تجویز پزشک و یا فعالیت های دیگری مثل ورزش کردن، خوابیدن یا خوردن قهوه و کافئین درمان می شود.

کمتر مواردی مشاهده شده که فرد برای درمان سردرد عصبی به پزشک مراجعه کند، مگر اینکه سردرد با داروهای مسکن درمان نشده باشد یا با علائم دیگری مثل تهوع یا گیجی و عدم کنترل حرکات فردی همراه باشد. تیلنول ( استامینوفن ) و NASID ها مثل ناپروکسن و ایبوبروفن از جمله بهترین قرص مسکن برای سردرد های عصبی هستند.

بهترین قرص مسکن سردرد

ایبوپروفن بهتر است یا استامینوفن

ایبوپروفن و استامینوفن هر دو جز داروهایی هستند که معمولا در اغلب خانه ها یافت می شود و به محض وجود هر گونه درد، افراد اول به سراغ هر کدام از این داروها می روند. اما اینکه کدام یک از این ها تاثیر بیشتری بر درمان سردردهای عصبی دارد، موضوعی است که بارها مورد بررسی قرار گرفته است.

در تحقیقی که بر روی 450 نفر فرد مبتلا به سردرد مزمن انجام شد، مشخص گردید که ایبوپروفن بهترین قرص مسکن برای سردرد است و معمولا اثرگذاری بیشتری به نسبت استامینوفن دارد، زیرا اصولا ترکیبات قوی تری داشته و البته اغلب در دوز بالاتر ارائه می شود.

اگر نگاه مختصری به نوع مصرف داروهای خود در طول یک سال بیاندازیم، به راحتی متوجه این مسئله خواهیم شد که ما در همه موارد به دنبال مصرف ایبوپروفن نیستیم و تنها در مواردی که درد شدید باشد، از مصرف استامینوفن ناامید شده و به سراغ مسکن های قوی تر می رویم.

بهترین قرص مسکن سردرد

نکاتی که باید قبل از مصرف داروهای مسکن بدانیم

معمولا داروهایی که به عنوان بهترین قرص مسکن برای سردرد و بدون نیاز به تجویز پزشک در دسترس افراد قرار داده می شوند، از نظر دوز و زمان و نحوه مصرف، اطلاعات مشخصی داشته و اغلب مطمئن هستند. اما با این حال باید هنگام مصرف آنها به یک سری نکات توجه داشت:

  1. قبل از مصرف دارو، به ویژه زمانی که آن را با یک برند جدید و شرکت تولیدی جدید تهیه می کنید، برچسب روی دارو و ترکیبات آن را مطالعه کنید. زیرا ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که شما مجاز به مصرف آن نیستید.
  2. هرگز بیش از مقدار توصیه شده از دارو مصرف نکنید. در واقع دارو در یک دوز مشخص بسته بندی شده و برای هر فاصله زمانی، مقدار مصرف مشخصی دارد. مصرف بیش از اندازه دارو در یک بازه زمانی، ممکن است عوارض خطرناکی به دنبال داشته باشد.
  3. به تداخل داروهای مصرفی خود توجه داشته باشید. اگر به هر دلیلی به پزشک مراجعه کرده و به خاطر بیماری دیگری، باید دارویی خاص مصرف کنید، حتما راجع به تداخل دارویی آن با مسکن های موجود، از پزشک بپرسید تا مشکلی از بابت مصرف هم زمان آنها ایجاد نشود.
  4. اگر در حال مصرف داروهای آنتی بیوتیک هستید، مشکل کبد و کلیه دارید، مبتلا به زخم معده هستید، داروی پیشگیری از غلظت خون استفاده می کنید، به تازگی عمل جراحی انجام داده اید و یا در آینده نزدیک قصد انجام عمل جراحی خاصی دارید، پیش از مصرف داروهایی مثل پروفن، استامینوفن و ناپروکسن، با پزشک مشورت کنید.
  5. مصرف زیاد استامینوفن موجب بروز مشکلات کبدی یا کلیوی می شود. اگرچه این دارو به راحتی از فروشگاه ها قابل تهیه است، اما اگر دچار اختلالات کبدی یا کلیوی هستید، بهتر است پزشک داروی استامینوفن را تجویز کرده و دوز مصرف را مشخص کند.

بهترین قرص مسکن سردرد

در نتیجه :

اصولا سردرد در بیشتر موارد، نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. از نظر متخصصان، مصرف متعادل و متناسب داروهای مسکن در درمان چنین اختلالاتی، نیاز به تجویز پزشک ندارد و اصولا بهترین قرص مسکن برای سردرد نیز، داروهایی مثل ایبوپروفن معرفی می شود.

بیشتر بخوانید :

آشنایی با قرص مسکن ریلایف (relief)

موارد مصرف قرص نوافن

معرفی کامل قرص مسکن ایبوپروفن و عوارض آن

با تشکر ازهمراهی شما عزیزان با مجله اینترنتی دلگرم :
بهترین قرص مسکن سردرد خدمت شما عزیزان ارائه شد امید بر آن است از این مقاله مانند مقالات پیشین رضایت کامل داشتته باشید. حال اگر سوالی درباره بهترین قرص برای سردرد در ذهن شما باقیمانده میتوانید از پزشکان دلگرم پرسیده و پاسخ سوال خود را سریعا دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا