دسته‌بندی نشده

مشاوره آنلاین پزشکی در همه گیری کرونا امکان پذیر است؟

از آغاز همه گیری کرونا مراکز درمانی برای کمک به بیماران مختلف از جمله مبتلایان به ویروس کرونا به طور گسترده تلاش کردند. برای مثال خدمات نوبت دهی آنلاین درمانگاه ها آسان تر شد و تسهیلاتی مانند تزریق واکسن یا اعزام پزشک و پرستار به منزل برای پیشگیری یا درمان کرونا در خانه به مردم ارائه شد. علاوه بر بیمارستان ها و مراکز درمانی، مجموعه های ارائه دهنده خدمات آنلاین، سیستم مشاوره آنلاین پزشکی را راه انداختند.

مشاوره آنلاین پزشکی چیست؟

پیش از آنکه همه گیری کرونا جهان را با چالش های مختلفی مواجه کند، سامانه های هوشمند متعددی سیستم مشاوره تلفنی را ارتقا داده و خدمات آنلاین مشاوره پزشکی را راه اندازی کردند. همین موضوع باعث شد مردم در صورت مواجهه با علائم بیماری های مختلف به جای نوبت گرفتن و مراجعه حضوری به مطب دکتر مورد نظر یا درمانگاه ها، از راهنمایی آنلاین پزشکان متخصص بهره مند شوند. در واقع کافی بود که پزشکان و بیماران به اینترنت وصل شده و از امکانات اپلیکیشن های ارائه دهنده خدمات مشاوره آنلاین پزشکی استفاده کنند. در این صورت ویزیت بیماران به واسطه پلتفرم های مختلف مجازی امکان پذیر می شد.

از سال 2020 که دولت ها تلاش کردند سیستم قرنطینه را در کشورهای مختلف اجرا کنند، سعی کردند به طرق مختلف خدمات آنلاین مشاوره پزشکی و درمان بیماران کرونا در خانه را آسان تر کنند. اما سؤال اینجاست که مشاوره آنلاین پزشکی شامل چه خدماتی می شود؟

مشاوره آنلاین پزشکی در چه حوزه هایی است؟

با شمارش تمامی خدمات مشاوره پزشکی آنلاین می توانیم بیش از 30 حوزه مختلف از جمله بیماری های قلب و عروق، عفونی و مغز و اعصاب را نام ببریم که مشمول این خدمات شده اند. در این مسیر بدون نیاز به نوبت دهی آنلاین می توانید وارد اپلیکیشن و اسم بیماری مورد نظر شده و درخواست مشاوره آنلاین از پزشکان، داروسازها و دندانپزشکان را ثبت کنید. در حقیقت شما با به اشتراک گذاری سؤالات خود، منتظر جواب پزشک مربوطه خواهید ماند. علاوه بر حوزه پزشکی، خدمات مشاوره حوزه روانشناسی نیز به صورت مجازی به مردم ارائه می شود. بنابراین این امکان وجود دارد که مشکلات حوزه سلامت روان را نیز با روانشناسان و روانپزشکان در میان بگذارید.

علاوه بر این پزشکانی که در مطب بیشتر وقت خود را می گذرانند سیستم نوبت دهی آنلاین را در اپلیکیشن های مختلف فعال کرده اند. این موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. در حالی که در دوره کرونا مشاوره تلفنی روانشناسان نیز از طریق واتس‌اپ و اسکایپ رواج یافته است. بنابراین خدمات مشاوره آنلاین پزشکی در کاهش ابتلا و انتقال بیماری کرونا به خاطر درمان بیماری های مختلف نقش مهمی دارد.

مشاوره پزشکی آنلاین در کرونا چه اهدافی دارد؟

همانطور که گفتیم مشاوره تلفنی و اینترنتی در دوران کرونا افزایش یافته است تا از ابتلا و انتقال بیماری کرونا کاسته شود. اما قابل ذکر است که هدف های مهمی که مشاوره آنلاین در حوزه پزشکی و روانشناسی در همه گیری کرونا را مورد توجه قرار داد به شرح زیر هستند.

  • افزایش آگاهی عمومی مردم در خصوص ابعاد مختلف بیماری کرونا
  • پاسخگویی به سؤالات ضروری و اورژانسی مردم در 24 ساعت شبانه روز
  • کمک به درمان آسیب های روانی کرونا مانند وسواس و افسردگی
  • افزایش خدمات درمان کرونا در خانه برای ارتقای سلامت مردم در شرایط مختلف

این اهداف در بستر اینترنت با سرعت و سهولت بیشتر امکان پذیر و مورد توجه مردم است.

چه افرادی به مشاوره آنلاین پزشکی نیاز دارند؟

سؤال مهمی که مطرح می شود این است که خدمات مشاوره آنلاین پزشکی برای چه افرادی لازم است؟

یکی از نکات مهمی که باعث رواج خدمات مشاوره آنلاین پزشکی در همه گیری کرونا شده است، قابلیت استفاده آن برای تمامی مردم است. زیرا آسیب پذیری کرونا ارتباطی با شرایط سنی، مالی و سلامتی افراد ندارد. همانطور که می دانید در این مدت زندگی مردم از نوزاد و کودک گرفته تا افراد مسن تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. با تنوع ژنوم ویروس کرونا آمار مرگ و میر کودکان هم قابل چشم پوشی نیست. اما مشاوره والدین، اعضای خانواده یا اطرافیان افراد مسن برای درمان کرونا در خانه و کنترل بیماری های دیگر بدون مراجعه به مراکز درمانی ضروری و امکان پذیر است. با این حال قشر آسیب پذیر جامعه افرادی هستند که سن خیلی کم، معلولیت، بیماری زمینه ای یا سن بالا دارند. این افراد برای محافظت در برابر کرونا می توانند از خدمات آنلاین مشاوره پزشکی استفاده کنند.

چه موقع مشاوره آنلاین پزشکی جوابگو نیست؟

درست است که افراد متخصصی همیشه برای پاسخگویی به سؤالات و مشاوره دادن به شما هستند. اما گاهی باید از تجهیزات درمانی ویژه ای برای کنترل علائم حاد بیماری ها استفاده کرد. بنابراین تنها راه شما مراجعه اورژانسی به نزدیک ترین درمانگاه است. در این موقعیت مشاوره آنلاین پزشکی یا مشاوره تلفنی به شما کمک می کند تا آمدن اورژانس بتوانید شرایط بیمار خود را کمی کنترل کنید. بنابراین بهتر است در شرایط بحرانی وقت را هدر نداده و به نزدیک ترین درمانگاه مراجعه نمایید.

جمع بندی

خدمات مشاوره آنلاین پزشکی توسط کادر بهداشت و درمان در همه گیری کرونا بیشتر مورد توجه است. اما سامانه های هوشمند برای امکان پذیر شدن شرایط مناسب مشاوره آنلاین پزشکی اپلیکیشن ها و وب سایت های اینترنتی خود را اراتقاء داده اند. بنابراین خدمات مذکور در طی 24 ساعت شبانه روز با سرعت و سهولت بیشتری ارائه می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا