اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
مزایا و معایب خودروی مشکی رنگ و خودروی سفید رنگ_60b53309a273c.jpeg
مزایا و معایب خودروی مشکی رنگ و خودروی سفید رنگ_60b53309a273c.jpeg

مزایا و معایب خودروی مشکی رنگ و خودروی سفید رنگ

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، جالب اسـت بدانید کـه ارتباط تنگاتنگی بین رنگ خودرو و درصد تصادفات وجوددارد. هرچند کـه برای بیمه کننده خودروی شـما فرقی ندارد کـه رنگ خودرو شـما مشکی اسـت یا قرمز یا سفید ولی در برخی کشور ها بدلیل بالا بودن نرخ تصادفات در برخی رنگ ها درصد بیشتری بعنوان بیمه از رانندگان و مالکان اخذ می شود.

بر اساس بررسی تصادفات و رنگ خودرو ها در دانشگاهی در استرالیا آنها بـه وضوح بـه این نتیجه رسیدند کـه درصد تصادفات در خودرو هایي با رنگ هاي ، مشکی، آبی، خاکستری، سبز، و قرمز بیشتر از سایر رنگ هاست. بر اساس این گزارش رنگ سفید در واقع ایمن ترین و کم تصادف ترین رنگ در بین رنگ هاي خودرو هاست.

البته هرکدام از رنگ ها، جدا از ویژگی های انرژیکی که به خودرو می دهند، در شرایط مختلف نیاز به توجه مالک خودرو دارند. مثلا برخی از انواع رنگ های خودرو، نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ زیرا اگر آسیب ببینند، ترمیم و بازگشت آن ها به حالت اولیه، کار سختی است. رنگ مشکی از جمله رنگ هایی است که نیروی تهاجمی بیشتری به مخاطب در حال تماشای خودرو القا می کند؛ اما حفظ کیفیت و مراقبت از آن نیاز به توجه فراوانی دارد.

از طرفی، تعداد خودروهای سفیدرنگ به دلایلی،به شکل قابل ملاحظه ای بیشتر از خودروهای مشکی رنگ است. نگه داری ساده تر، شاید اولین و ابتدایی ترین دلیل برای انتخاب سفید از سوی اکثریت مردم باشد؛ اما با انتخاب رنگ سفید، سطح انرژی خودرو در دید اغلب افراد، نسبت به رنگ مشکی کاهش خواهد یافت.

در بررسی خودروها با دو رنگ یادشده، باید مواردی در نظر گرفته شودY یعنی قضاوت یک جانبه و از روی ظاهر، نمی تواند ما را به نتیجه درستی در مورد انتخاب یکی از این دو رنگ برساند. عواملی مانند نگه داری و مراقبت از رنگ، شستشو، ترمیم رنگ، جذب نور و… باید به صورت کامل بررسی شوند. با درنظرگرفتن جمیع عوامل ذکرشده، می توانیم به نتیجه مناسبی برسیم. در ادامه، برای پاسخ به مزایا و معایب هرکدام از دو رنگ یادشده را بررسی می کنیم.

بررسی مزایا و معایب خودروی سفیدرنگ

رنگ سفید یک انتخاب عمومی و سراسری برای تمام کسانی است که قصد ندارند روی انتخاب رنگ خودروی خود زیاد حساس شوند. برای بسیاری از افراد، رنگ خودرو اهمیت زیادی ندارد یا قصد صرف زمان برای شناخت رنگ ها را ندارند. سفید بهترین انتخاب برای چنین افرادی است؛ اما این رنگ هم مزایا و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزایای رنگ سفید در خودروها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ سفید، عامه پسند و محبوب

در سراسر دنیا، رنگ سفید، بهترین گزینه برای کسانی است که نمی دانند چه رنگی را انتخاب کنند؛ زیرا سفید معمولا با تمام مدل های خودرو هماهنگی دارد. هم چنین این رنگ به بیننده اجازه می دهد تا جزئیات خودرو از جمله زوایا و خطوط بدنه را به راحتی درک کند.

 • تضمین مشتری بالاتر برای فروش خودرو

سفید یک رنگ مقبول در نظر اکثریت است. به همین دلیل، خودروهای سفید معمولا راحت تر از سایر رنگ ها به فروش می رسند؛ بنابراین با خرید ماشین سفیدرنگ، در صورت نیاز فوری، خیال شما از بابت فروش خودرو راحت خواهد بود.

نوشته های مشابه

 • سفید، رنگی خنک و بازتاب کننده نور

همان طورکه می دانید، رنگ های روشن نور را بازتاب می دهند و جذب زیادی ندارند. به همین دلیل است که خودروهای سفیدرنگ در فصول گرم سال، دمای کمتری از خودروهای مشکی رنگ دارند. در هوای داغ تابستان، این مزیت خودروهای سفید در برابر خودروهای مشکی به خوبی به چشم می آید.

 • ترمیم آسان ماشین سفیدرنگ

اتومبیل های سفیدرنگ، به دلیل خاصیت ذاتی رنگ سفید، در صورت خراش، خط، ضربه یا کاهش کیفیت رنگ، به راحتی ترمیم می شوند. قلم گرفتن رنگ سفید در صورتی که توسط نقاش حرفه ای انجام شود، تا فاصله های بسیار نزدیک قابل تشخیص نخواهد بود.

معایب خودروی سفیدرنگ

استفاده از رنگ سفید، البته معایبی هم دارد. مهم ترین معایب خودروهای سفید رنگ عبارتند از:

 • خودروی سفیدرنگ منحصربه فرد نیست و بیشتر از هر رنگ دیگری در بازار موجود است. جلب توجه با رنگ سفید بسیار سخت است.
 • خودروی سفیدرنگ پس از مدتی، جذابیت خود برای مالک را پس از کارواش از دست می دهد. شاید کم انرژی بودن ذاتی این رنگ، علت اصلی تکراری شدن سریع آن برای مالک، حتی پس از شستشو باشد.

بررسی مزایا و معایب خودروی مشکی رنگ

میزان انتخاب ها در رنگ مشکی، نسبت به رنگ سفید پایین تر است. همین می تواند گویای خیلی از مزایا و معایب این رنگ باشد. نگهداری، مراقبت و ترمیم سخت تر از رنگ سفید شاید یکی از دلایلی باشد که افراد بیشتر گرایش به انتخاب رنگ سفید دارند. همین عامل خود یک مزیت است و باعث می شود خودروهای مشکی رنگ با تعداد کمتر، متفاوت و خاص باشند. مهم ترین مزایای خودروهای مشکی رنگ عبارتند از:

 • خطوط و زوایای برجسته

رنگ مشکی خیلی راحت می تواند خطوط بدنه خودرو را برجسته کند و نمای ویژه ای خصوصا از زاویه کناری به خودرو بدهد. به همین دلیل است که خودروهای مشکی لاکچری تر و زیباتر از خودروهای سفیدرنگ دیده می شوند. همچنین در خودروهای سایز بزرگ این می تواند عاملی برای بزرگ تر دیده شدن خودرو در چشمان بیننده باشد. اینگونه است که مشکی ابهت بیشتری به خودرو می دهد.

 • مشکی طرفداران خاص خود را دارد

هنگام فروش خودرو، مشکی یکی از رنگ هایی است که ارزش خودروی شما را حفظ می کند. همچنین رنگ مشکی همواره در تمامی مدل های خودرو طرفداران خاص خود را دارد. این به معنای فروش آسان خودروهای مشکی رنگ است.

 • پیدا کردن راحت خط و ضربه

این مورد برای خریداران خودروی مشکی یک مزیت است. در خودروهای مشکی رنگ، قسمت های ترمیم شده رنگ و خراش های خودرو به راحتی قابل تشخیص هستند. به همین دلیل مشتری به راحتی می تواند عیب های رنگی خودرو را متوجه شود.

 • جاذبه بصری و انرژی رنگ مشکی فوق العاده است!

تمام طیف ها و درجات مختلف رنگ مشکی، جاذبه و انرژی بیشتری دارند. رنگ مشکی خصوصا برای اسپرت کردن خودروها یکی از بهترین گزینه ها است.

 • رنگ مشکی، خوراک خودروهای تهاجمی و کورسی است. اگر قصد خرید خودروهای اسپرت، سدان های لوکس و کراس اوورهای گران قیمت را دارید، رنگ مشکی می تواند جلوه بسیار ویژه و باابهتی به خودروی شما بدهد.

معایب خودروهای مشکی رنگ

از اصلی ترین معایب خودروی مشکی رنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکی رنگی جاذب نور و گرما است و به راحتی دمای خودرو را بالا می برد. در فصل تابستان که حرارت و تابش نور به بیشترین مقدار خود می رسد، رنگ مشکی گرمای قابل توجهی از نور را جذب خود می کند. به همین دلیل است که گاهی اوقات ممکن است حتی دست زدن به یک خودروی مشکی رنگ که دقایقی زیر نور مستقیم خورشید بوده است، سخت باشد.

البته این مورد تنها معضل جذب گرمای رنگ مشکی نیست. اتاق و کابین خودروی مشکی رنگ ممکن است در ماه های گرم سال، گرمایی بیش از حد انتظار داشته باشند. مشکل دیگری که خاصیت ذاتی رنگ مشکی در جذب نور و گرما ایجاد می کند، آسیب دیدن رنگ خودرو در درازمدت است.

 • خودروی مشکی خیلی سریع نیاز به کارواش خواهد داشت. کافیست هوای شهر شما کمی غبار داشته باشد. حتی ساعاتی پس از شستشو، خودروی مشکی رنگ می تواند به حالت اولیه خود بازگردد. بنابراین مالک خودروی مشکی رنگ باید زمان زیادی روی شستشوی خودرو بگذارد. در صورت مراجعه به کارواش نیز، تعداد دفعات مراجعه شما نسبت به سایر رنگ ها افزایش خواهد یافت.
 • رنگ مشکی احتمال تصادف را در شب یا مکان های کم نور بالا می برد! خودروهای مشکی رنگ در شب به راحتی مشخص نیستند. این باعث می شود تا ضریب احتمال تصادف با افراد یا سایر خودروها و موجودات بالاتر برود.
 • رنگ مورد علاقه دزدها! تحقیقات نشان داده است که سارقان علاقه زیادی به سرقت خودروهای مشکی رنگ دارند. البته گرایش این افراد به رنگ مشکی با توجه به روحیات و فعالیت های مخفیانه آن ها اصلا عجیب نیست.

ماشین سفید بهتر است یا مشکی؟ بالاخره کدام یک انتخاب بهتری است؟

پاسخ به این سوال و اینکه ماشین سفید بخریم یا مشکی؟ امری بسته به هر شخص است. اگر به دنبال متفاوت بودن، دیده شدن و خاص بودن هستید، رنگ مشکی انتخاب مناسبی است؛ همچنین اگر قصد دارید خودروی شما نسبت به نمونه های مشابه با ابهت تر و جذاب تر دیده شود، مشکی انتخاب خوبی برایتان خواهد بود. اما در صورتی که به هزینه های کمتر و نیاز به نگهداری و مراقبت کمتر فکر می کنید، بهتر است سفید را انتخاب کنید؛ البته پس از انتخاب رنگ سفید نباید انتظار داشته باشید نگاه کسی به خودروی شما خیره شود!

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.