دسته‌بندی نشده

مدت زمان انجام تست نوار مغز در کودکان چقدر است ؟

نوار مغز کودکان چقدر طول میکشد؟

در مورد نوار مغز کودکان شرایط کمی متفاوت از بزرگسالان می باشد. به هر حال زمانی که برای نوار مغز کودکان در نظر گرفته می شود نیز موضوعی است که از سوی پزشکان مختلف سنجیده شده است. ضبط ویدیویی از کودک توسط دستگاه صورت می گیرد و شامل یک سری فعالیت های الکتریکی می شود.

زمانی که برای انجام نوار مغز کودکان در نظر گرفته می شود معمولاً از 20 دقیقه آغاز می شود و تا 90 دقیقه ادامه پیدا می کند. متخصص مغز و اعصاب در این زمینه می بایست تشخیص دهد که بهترین تصمیم گیری چیست و چطور صورت می گیرد.

دقت کنید که معمولاً نوار مغز کودکان در سال های اخیر بر اساس شرایط سنجیده می شود و نوع مشکل نیز می تواند زمان را تغییر دهد. البته که نوار مغز کودکان در این زمینه می تواند شامل چندین شرایط خاص شود. اما نکته ای که باید بدانید این است که نوار مغز کودکان معمولاً نیاز به رعایت تکنیک های خاص دارد.

علت انجام نوار مغز کودک

چرا نوار مغز کودکان نیاز به تست نوار مغز دارند؟

تست نوار مغز از دسته تست هایی است که به طور کلی بر اساس حملات و تشنج ها و سایر عارضه های موثر بر مغز گرفته می شود. این تست ابزاری برای کمک به پزشک نیز محسوب می شود.

در مورد نوار مغز کودکان در مورد عوارض یا ریسک نیز صحبت می شود. به طور کلی در بعضی اوقات شرایط برای آرام کردن کودک برای ثبت نوار مغز وجود ندارد. در صورتی که این موضوع رخ دهد نیاز است که آرامبخش به کودک تجویز شود. آرامبخش کمک می کند تا شرایط گرفتن نوار مغز از کودک فراهم شود.

پیش نیازهای لازم برای نوار مغز کودکان چیست؟

به هر حال کودکان نیاز به فردی دارند که مشغولشان نمایند. وجود بزرگسالان مثل پدر و مادر، پدربزرگ و یا دوست در سرگرم کردن کودکان تاثیر زیادی می گذارد. بهتر است که موی سر کودک پیش از مراجعه شسته شده و تمیز باشد. موهای سر کودک به هیچ عنوان نباید درگیر محصولات آرایشی باشد. پس از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

از سوی دیگر داروهای کودک طبق دستور به او داده می شود. نظر پزشک در این راستا بسیار مهم است. به کودک اجازه داده می شود که طبق معمول بخورد و بیاشامد. اگر لیستی از دارو نیاز باشد می بایست به کودک ارائه شود.

اسباب بازی مورد علاقه کودک یا پستانک نیز برای پرت کردن حواس او نیاز است. یک بطری آب میوه یا شیر نیز می تواند به کودک آرامش بیشتری دهد.

 تست نوار مغز کودکان

عملیات تست نوار مغز کودکان به چه صورت است؟

فردی که نوار مغز کودکان را انجام می دهد تست را برای والدین شرح می دهد. یعنی با خوشرویی به سوالات والدین پاسخ داده می شود. تصمیم گیری برای آرام کردن کودک صورت می گیرد. این کار بسیار مهم است و از والدین خواسته می شود تا بهترین تصمیم گرفته شود. مثلاً کودک روی زانوی فرد قرار می گیرد، روی دستان مادر قرار می گیرد و یا روی تخت دراز می کشد.

یک سری الکترودهای کوچک روی سر کودک وصل می شود. از چسب های مخصوص برای این کار استفاده می شود. الکترودها به طور کلی در موقعیت درستی قرار می گیرند.

گاهی نوعی شبکه توری کشسان یا باند دور سر کودک قرار می گیرد تا بتواند سر را نگهداری نماید. پس از اتمام اتصال الکترودها ثبت شروع می شود. 30 دقیقه زمان نیاز است تا عملیات ثبت صورت بگیرد. گاهی اوقات کودک قادر نیست به قدر کافی آرام بگیرد، در چنین شرایطی راه حل ویژه ای از سوی پزشک به کودک اعلام می شود.

تست نوار مغز کودکان اصلا دردناک نیست. معمولاً این تست بین 30 الی 45 دقیقه طول می کشد. پس از تست الکترودها برداشته می شوند. سر کودک با آب گرم شسته می شود. می توانید با خود یک برس یا شانه بیاورید و موی کودک را مرتب سازید. این تست عوارضی به همراه ندارد. نتایج تست نیز به پزشک کودک ارجاع داده می شود.

پس از تست چه اتفاقی صورت می گیرد؟

پس از ترک بیمارستان، یعنی پس از انجام نوار مغز کودکان، موارد ثبت شده توسط پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب به همراه تیم حرفه ای او بررسی می شود. در نهایت گزارشی به پزشک معالج داده می شود. همه مراحل مربوط به تست نوار مغز نوزاد ممکن است تا دو هفته زمان نیاز داشته باشد.

مدت انجام تست نوار مغز کودکان

چرا گاهی نوار مغز کودکان طولانی می شود؟

به هر حال نوار مغز می بایست در موقعیت و طبق امواج و شرایط خاصی صورت بگیرد. اگر کودک همکاری های لازم را نداشته باشد قطعاً مشکلساز می شود. اینطور که مشخص است نوار مغزها هر یک بر اساس موقعیت مغز کودک سنجیده می شوند. تست مورد نظر و اندازه گیری فعالیت الکتریکی نیز در این زمینه دنبال می شود.

مثلاً اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز کودک معمولاً مشکلتر است. این موضوع سبب می شود تا تست با کمی مشکل همراه شود. اما در یک بررسی کلی می توان گفت که این تست ها می بایست بر اساس موقعیت ذهنی کودک شکل بگیرند.

آیا نوار مغز غیر نرمال برای کودکان مشکل ساز است؟

هر نوع نوار مغز غیر نرمال مشکلات خاص خود را دارد. بنابراین پزشک تشخیص می دهد که بهترین تصمیم گیری چیست و چطور باید صورت بگیرد. دقت کنید که نوار مغز نرمال بر اساس فعالیت الکتریکی سنجیده می شوند و سلامت و عملکرد مغز را در بر می گیرند.

تفسیر نوار مغز کودکان بیشتر طول می کشد؟

بله تا حدودی زمان تفسیر نوار مغز کودکان بیشتر طول می کشد. دقت کنید که برای تفسیر نوار مغز نیاز است که پزشک در ابتدا جواب را به صورت کلی بررسی کند و سپس موقعیت جزئی نوار مغز را در نظر بگیرد. بسیار مهم است که نوار مغز کودکان به دقت گرفته شود و جزییات نتیجه آن توسط تیم پزشکی سنجیده شود.

منبع : وبلاگ مغز من

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا