اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مخدر پان پراگ (بی تی BT) چیست و چه عوارضی دارد ؟

مخدر پان پراگ

پان پراگ (بی تی BT) چیست ؟

پان پراگ ماده ای است که به عنوان خوشبوکننده دهان و با اسامی مختلف مثل تایتانیک ،آدامسی ، جی ال ،بی تی ، پان پراگ ، بزاق ، نسوار ، مست کننده ، راجا ، ناس بهداشتی یا خارجی ، پان عربی ، راجا عربی ، پان پتی ، دپی ، کوپر هندوستان ، ناس افغانی ، دندان سفت کن ، ملوان زبل ، پان اسفناج ، پان چایی ، سرحال کننده ، سیگار چرس ، ناس کابلی ، ویتامین ، پاستیل و پودر هایی با طعم نعنا و پرتقال و لیمو و ….. عرضه می شود.

پان پراگ در کشورهای مختلف از جمله :چین ، تایوان ، ویتنام ، لانوس ، هندوستان ، پاکستان و …. قرنهاست به عنوان یک ماده نشئگی آور ودر عین حال خوشبو کننده دهان مصرف می شود، چهارمین ماده پر مصرف جهان بعد از تنباکو ، الکل و کافیین است .

ترکیبات و اجزای تشکیل دهنده پان پراگ

برای تهیه مخدر پان پراگ، دانه‌های قرمز و درشت درخت بتل را در برگ درخت مذکور پیچیده و به همراه تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه جات معطر، ساخارین و اسانس‌های مختلف و افزودنی‌های غیرمجاز مخلوط و با بسته‌بندی‌های مختلف توزیع می‌شود.

در این مواد از طعم‌هایی مانند نعناع نیز استفاده می‌شود ترکیباتی همچون آرسنیک، کبنات، منیزیم و سرب نیز در این مواد مشاهده شده است.

حتی در بعضی از انواع آن، جهت افزایش قدرت گیرایی و نشئه‌کنندگی و سرخوشی کاذب، ترکیبات مخدر و یا توهم‌زای دیگری از جمله تریاک و حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی خطرناک افزوده می‌شود، متاسفانه در برخی موارد افزودن داروهای روانگردان از قبیل اکستازی نیز در پان پراگ گزارش شده است.

پان پراگ چگونه عرضه می شود ؟

این مخدر در بسته بندی های آلومینیومی و کوچک با عکس هنرپیشه های هندی و پاکستانی وارد می شود.

شیوه تهیه ماده مخدر پان پراگ از دانه های قرمز و درشت درخت بتل در برگ درخت بتل پیچیده می شود با تنباکو ، آهک ، خاکستر ، ساخارین و اسانس های مختلف مخلوط می شود .

حتی در بعضی از انواع این ماده مخدر برای افزایش قدرت گیرایی و سرخوشی ترکیبات مخدر یا توهم زایی دیگر از جمله تریاک ، حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی دیگری از جمله ارسینک و منیزیم و سرب و حتی داروهای روانگردان اگس به آن اضافه می شود .

نوشته های مشابه

آدامسها و خوشبو کننده ای پان پراگ هر چند بار با اسم زیبا و فریب دهنده ای وارد بازار کشور ما شده است اما در حقیقت ترکیبی شبیه همان ماده مخدر ناس دارد

اثرات احتمالی مصرف پان پراگ چیست ؟

پان پراگ مخدر بی صدا و کم شناخته شده ، علاوه بر ایجاد وابستگی و اعتیاد روحی و روانی به سلولهای مغزی ، دستگاه تنفسی و قلب و عروق آسیب جدی فراوانی می رساند و موجب افت تحصیلی ، از دست دادن تعادل روحی -رفتاری و حرکتی می شود ، احساس سبکی ، گیجی و سر خوشی ، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشمها ، تغییرات محسوس در فشار خون ، افزایش ضربان قلب ، دندان قروچه ، لرزش ، اختلال خواب ، اضطراب و بی قراری ، افزایش درجه حرارت بدن ، بیماری لثه ، سرطان لثه ، پوسیدگی شدید دندانها ، سرطان دهان و حنجره ، سرطان روده بزرگ و همچنین نارسایی های کلیوی از عوارض مصرف این ماده مخدر خطرناک می باشد .

خطرناک بودن این ماده زمانی بیش تر به چشم می خورد که کودک بدون اطلاع از عواقب و عوارض و خطرات این ماده با قیمتی ارزان و نسبتا راحت آن را تهیه می کند و آن را برای خوشبو کردن دهان یا لذت بردن استفاده می کند و چون در بسته بندیهایی شیک همانند آدامس ، پاستیل و ….. است .

والدین با تصور اینکه بسته ای که فرزند شان مصرف می کند پاستیل هست و نه مواد مخدر نگرانی یا ممانعتی به خرج نمی دهند !

این ماده که در حال آلوده کردن و نابود کردن جوانان و دانشجویان و به ویژه دانش آموزان است، بیش از دو سال است که در کشور وارد شده و روند استفاده از آن در حال گسترش است .

با توجه به عوارض و اثرات بسیار خطرناک این ماده مخدر و نا آشنایی و بی اطلاعی خانواده ها و جوانان با این ماده باعث گسترش مصرف آن بین دانش آموزان ، خرد سال ، نوجوانان و جوانان و دانشجویان شده است و علاوه بر وابستگی جسمی باعث اعتیاد روانی و رفتاری شدید در بین جوانان شده ، پس با دادن آموزشهای لازم به خانواده ها و اقشار جوان و نوجوان جامعه از طریق مراکز تخصصی و معتبر توسط روانشناسان با تجربه و مجرب باعث کاهش آسیب های جدی در بین خانواده ها و جوانان و …… می شود .

عوارض پان چیست ؟

عوارض پان در دو بعد جسمی و روانی گسترده شده است نیکوتین موجود در آن از طریق مخاط دهان جذب و باعث بدرنگ شدن دندان‌ها شده و به مغز آسیب می‌رساند و باعث سرطان دهان و حنجره می‌شود و یا به علت تضعیف قدرت دفاعی سلول‌های بدن در مقابل باکتری‌ها باعث ایجاد بیماری‌های لثه می‌گردد.

ساخارین موجود در آن عامل بیماریهای کلیه و سرطان روده بزرگ می‌باشد و عوارض گوارشی متنوعی برای فرد ایجاد می‌کند.

همچنین باعث ایجاد عارضه در دستگاه تنفسی، قلب و عروق می‌شود و از آنجایی که با مصرف این ماده ترشح بزاق بیشتر می‌شود و فرد مجبور است دائماً آب دهانش را بیرون بریزد می‌تواند باعث انتقال بیماری‌های عفونی مثل سل، هپاتیت گردد.

فرد در اثر مصرف ممکن است تعادل رفتاری و حرکتی خود را از دست بدهد. باعث احساس سبکی و سرگیجی و ضعف می‌شود.

با توجه به این که در کودکان سنین مدرسه مصرف آن زیاد است (به عنوان خوشبو کننده‌ دهان) با ایجاد سرگیجه و نئشگی باعث افت تحصیلی در آنها می‌گردد و در بزرگسالان نیز تاثیر عقیم‌کنندگی در مردان دارد .

گذشته از موارد فوق، مهم‌ترین عارضه پان پراگ ایجاد وابستگی و اعتیاد به آن و تمایل فرد به استفاده از موادمخدر قوی‌تر می‌باشد.

باورهای غلط در مورد پان

متاسفانه چند باور غلط که بین جوانان و نو جوانان وجود دارد مبنی بر اینکه پان باعث استحکام دندانها و لثه همچنین افزایش قدرت بدنی و بهبود بیماریهای ریوی و گوارشی می‌گردد و از طرفی به علت ایجاد احساس سرخوشی و لذت در مصرف کنندگان و عدم باور آن به عنوان یک ماده مخدر موجب استفاده روزافزون از آن شده است.

بیشتر بخوانید :

همه چیز در مورد ماده مخدر شیشه + عکس

اثرات مصرف ماده مخدر فلاکا (جوکر) چیست؟

تاثیر و خطرات مواد مخدر بر روی سلامتی و بدن

آشنایی با ماده مخدر جوینت ( ماده توهم زای ماری جوانا ) و عوارض مصرف آن

ماده مخدر دستمال چیست؟

حشیش : آشنایی با تمام عوارض ماده مخدر حشیش

حشیش و علائم مصرف حشیش در افراد

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.