اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
محتوای کپی چگونه باعث افت رتبه سایت شما می شود؟_60322cce25c27.jpeg

محتوای کپی چگونه باعث افت رتبه سایت شما می شود؟

همه ما از محتوای تکراری بیزاریم و دوست داریم محتوای دسته اول و با ارزشی را بخوانیم. از آنجایی ام که گوگل همیشه به کاربران اهمیت می دهد با سایت هایی که از محتوای تکراری استفاده می کنند مقابله می کند. کاربران حق دارند به محتوای تازه و جدید دسترسی داشته باشند و به خاطر همین هم گوگل مجبور است بهترین گزینه ها را به کاربران نشان دهد نه اینکه یک سری از سایت ها که محتوای تکراری و کپی شده ارائه می دهند.

در موضوعات عمومی سایت هایی که از هم کپی می کنند خیلی زیاد اند. یعنی همین الان در گوگل به دنبال یک موضوع عمومی باشید می بینید که تو هر سایتی که در نتایج جست و جو مشاهده می کنید محتوای تکراری وجود دارد. در حوزه های تخصصی محتوای تکراری کمتر به چشم می خورد. اما در مورد اینکه چرا این سایت ها را در نتایج جست و جو می بینید در ادامه بیشتر توضیح می دهم.

موضوع این مقاله درباره محتوای تکراری و کپی است. در این مقاله قصد دارم در مورد اینکه چرا نباید از محتوای کپی استفاده کنیم و محتوای کپی چگونه باعث افت رتبه سایت شما در نتایج جست و جوی گوگل می شود صحبت کنم. پس اگر شما هم نمی دانید محتوای کپی ممکن است چه بلاهایی سر سایت تان بیاورد تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

 

به چه محتوایی کپی می گویند؟

محتوای کپی از نظر گوگل به محتوایی گفته می شود که قبل از انتشار آن نسخه ای از آن در وب موجود باشد. یعنی اینکه دقیقا عین همان محتوا بدون کم و کاستی در سایت دیگری وجود داشته باشد.

اما محتوای کپی شکل های دیگری هم دارد. مثلا ممکن است یک مقاله توسط سایتی منتشر شده باشد و خیلی هم کامل و جامع باشد ولی هر قسمت یا پاراگراف آن از مقاله یا سایت های دیگری کپی شده باشد. در این صورت هم گوگل متوجه تکراری بودن محتوا خواهد شد.

بعضی وقت ها عوض کردن محتوا هم کپی محسوب می شود. یعنی صرفا قسمتی از یک مقاله را عوض کنیم یا به قول دوستان خلاصه نویسی کنیم و آن را در سایت خود منتشر کنیم هم گوگل متوجه این قضیه می شود. شاید الان گوگل نتواند به خوبی اینطور محتوا ها رو به عنوان محتوای کپی تشخصی دهد ولی مسلما به عنوان یک محتوای بی کیفیت شناخته می شوند.

از دیگر محتواهایی که کپی محسوب می شود می توان به محتوای تکراری یا Duplicate Content درون وب سایت ها اشاره کرد. یعنی ممکن است دو صفحه در یک وب سایت دقیقا عین هم باشند. چه از نظر محتوا چه از نظر آدرس URL. که دقیقا در سایت های بزرگ با محتوای زیاد چنین اتفاقاتی رخ خواهد داد. به عنوان مثال ممکن است دو مقاله با یک آدرس که یکی از آن ها با / در آخرش از دیگری متمایز شده باشد در سایت وجود داشته باشد که دقیقا در سایت ما چنین اتفاقی افتاده بود و از نظر گوگل این دو صفحه که با یک آدرس URL بودند تکراری محسوب می شد.

نوشته های مشابه

برای آگاهی از چنین مشکلاتی می توانید از گوگل وب مستر یا ابزارهای حرفه ای تری مثل سایت ahrefs استفاده کنید. این دو ابزار کاربردی دقیقا محتواهای تکراری در سایت تان را به شما نشان می دهند.

 

محتوای کپی چگونه باعث افت رتبه سایت می شود؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردم گوگل با سایت هایی که محتوای کپی دارند مقابله می کند. سایت هایی که از نظر گوگل محتوای تکراری دارند به درد کاربران نخواهند خورد. گوگل همیشه سعی می کند بهترین نتایج را به کاربران ارائه دهد پس به همین دلیل مجبور است سایت هایی که محتوای غیر کپی با کیفیت بالایی دارند را در نتایج جست و جو به کاربران نمایش دهد.

از نظر گوگل سایت هایی که بی ارزش اند و سعی می کنند به زور خودشان را در نتایج جست و جو بالا بیاورند باید جریمه شوند تا سایت هایی که بهتر هستند جای آن ها را در نتایج جست و جو بگیرند.

اگر هر سایتی هم دارای محتوای کپی یا تکراری باشد شانسی در کسب نتایج بهتر در گوگل نخواهد داشت. مسلما سایت هایی که محتوای با ارزش تری به کاربران ارائه می دهند باید بالاتر از بقیه سایت ها باشند. این را الگوریتم رنک برین گوگل تعیین می کند. گوگل روز به روز تلاش می کند تا با استفاده از الگوریتم رنک برین اش بهترین نتایج را با توجه به نیاز کاربران نمایش دهد.

کاملا واضح است، سایت هایی که از لحاظ محتوا بی ارزش هستند روز به روز افت می کنند و جای خودشان را به سایت هایی می دهند که از آن ها بهتر هستند. شاید الان در وب فارسی اینطور نباشد ولی مطمئن باشید در آینده ای نه چندان دور سایت هایی برنده اند که محتوای غیر کپی دارند.

جنگ آینده سئو بر سر محتوای با کیفیت و جامع است. همه سایت ها تلاش می کنند تا کاملترین محتوا را به کاربران شان ارائه دهند. اگر توجه کرده باشید اکثر سایت ها الان به نوشتن مقالات طولانی روی آورده اند. مسلما سایت هایی که محتوای کپی دارند حتی در کورس رقابت هم جایی نخواهند داشت.

سایت هایی ام که از همان ابتدای کارشان محتوای کپی تولید می کنند هیچ شانسی در بالا آمدن در نتایج جست و جو ندارند. در واقع این سایت ها از همان ابتدا درجا می زنند و هیچ پیشرفتی نخواهند داشت. این سایت ها حتی با بهترین بک لینک ها هم شانسی در بالا آمدن در نتایج جست و جوی گوگل ندارند!

 

چرا بعضی از سایت هایی که محتوای کپی دارند افت نمی کنند؟

سوالی که خیلی از دوستان از من می پرسند این است که چرا بعضی از سایت هایی که محتوای کپی زیادی دارند بالا هستند و هیچ وقت افت نمی کنند؟

نمونه اش سایت های خبری که می بینید اکثرا از روی هم کپی می کنند. در واقع یک سایت، خبری را منتشر می کند و بقیه از روش کپی می کنند. البته خیلی ها اینطور فکر می کنند ولی ممکن است اینطور نباشد. چون یک خبر دقیقا موضوع مشخصی دارد و مسلما هر سایتی آن را منتشر کند کپی محسوب می شود! حالا واقعا چرا بعضی از سایت هایی که کپی می کنند بالا هستند؟

اما دلایل زیادی وجود دارد تا سایت هایی که محتوای کپی یا تکراری دارند بالا بمانند. یکی از دلایل عمده اش اعتبار سایت است. اگر به سایت های خبری توجه کرده باشید اعتبار بالایی دارند. اینجا منظور از اعتبار هم عمر دامنه و هم آتوریتی پیج و دامنه سایت می باشد.

سایت هایی که اعتبار بالایی داشته باشند نزد گوگل شناخته شده اند و اگر هم محتوای کپی داشته باشند گوگل خیلی با آن ها کاری ندارد! مسلما گوگل برای سایت هایی که اعتبار بالایی دارند یک امتیار مثبت در نظر گرفته است.

نکته بعدی درصد محتوای کپی به کل محتوای داخل سایت است. خیلی از متخصصین سئو می گویند اگر 30 درصد از محتوای سایت کپی باشد هیچ مشکلی را بوجود نمی آورد و هرگز باعث افت سایت نمی شود. یعنی مثلا اگر 100 مقاله در سایت داشته باشید و 30 تا از مقالات تان کپی باشد مشکلی پیش نمی آید.

همانطور که می دانید سایت های خبری دارای صفحات بسیار زیادی هستند که این را می توان از تعداد اخباری که تا به امروز منتشر کرده اند متوجه شد. پس احتمال دارد تعداد محتوای غیر کپی شان بیشتر از محتوای کپی شان باشد.

نکته بعدی درج منبع است. بله درج منبع باعث می شود تا گوگل متوجه آن شود که شما محتوا را سرقت نکرده اید. حتی اگر به منبع لینک نداده باشید و فقط اسم سایت را نوشته باشید باز هم مشخص می شود که شما محتوایی را کپی نکرده اید. اگر به سایت های خبری توجه کرده باشید اکثرا مقالات و اخبارشان دارای منبع است.

البته این دلیل نمی شود که شما کلا از سایت های دیگر کپی کنید و با قرار دادن لینک منبع صورت مسئله را پاک کنید! در این صورت ممکن است جریمه نشوید ولی هیچ پیشرفتی هم نخواهید داشت. چون از نظر گوگل سایت شما حرفی برای گفتن ندارد!

 

چگونه به گوگل اثبات کنیم صاحب اصلی محتوا ما هستیم؟

مشکلی که خیلی از دوستان با من در میان می گذارند سرقت کردن محتوای وب سایت شان است. متاسفانه سرقت محتوا در وب فارسی زیاد شده است.

منظور از سرقت محتوا این است که به محض اینکه شما محتوایی را در سایت تان منتشر می کنید افرادی هستند که دقیقا مطلب شما را در سایت خودشان قرار می دهند. در این صورت اگر وب سایتی که محتوای شما را سرقت کرده است کمی بیشتر از شما اعتبار داشته باشد گوگل محتوای شما را به نام آن وب سایت ثبت می کند.

این مشکل برای من بارها پیش آمده است. ابتدای کار وب سایت همیار وب که اعتباری نداشت سایتی بود که مقالات بنده را به محض منتشر شدن در سایت خودش قرار می داد البته چند روز بعد! نکته مهم این بود که لینک منبع را هم درج می کرد. ولی با این حال زمانی که عنوان مقاله را عینا در گوگل سرچ می کردم مقاله من در نتایج جست و جو پایین تر از آن سایت دیده می شد.

حتی با اینکه لینک منبع را هم درج می کرد باز هم گوگل آن سایت را سایت اصلی ارائه دهنده مقاله می شناخت! فقط به خاطر اینکه عمر دامنه اش بیشتر از سایت من بود و اعتبار بالایی نسبت به همیار وب در گوگل داشت.

طرز تفکر اشتباهی که من داشتم و هم اکنون خیلی از دوستان دارند این است که به محض اینکه مقاله را در سایت منتشر کنیم ربات های گوگل به سایت ما سر می زنند و می فهمند مقاله برای ماست. اما در صورتی که اصلا اینطور نیست. ربات های گوگل ممکن است فقط هفته ای یک بار به سایت شما سر بزنند. برای سایت های تازه تاسیس دقیقا همینطور است و هیچ گاه هر روز مورد بررسی ربات های گوگل قرار نمی گیرند.

البته این روند به مرور زمان تغییر خواهد کرد. مثلا سایت هایی که اعتبار بالایی دارند ایندکس صفحات و مقالات سایت شان همان لحظه اتفاق می افتد.

اما چه کار کنیم تا از شر سارقین محتوا در امان بمانیم؟ بهترین کار این است که به محض اینکه محتوایی در سایت خود قرار دادید سریعا به گوگل اطلاع دهید. برای این کار کافی است وارد گوگل وب مستر تولز خود شوید و در قسمت Fetch As Google صفحه جدیدی که در سایت خود ایجاد کرده اید را به گوگل معرفی کنید.

مقاله مرتبط : چگونه مطالب سایتمان را سریع تر در گوگل ایندکس کنیم؟

در این صورت همان لحظه صفحه جدید سایت شما در گوگل ثبت می شود. طوری که اگر همان لحظه دقیقا عنوان آن صفحه را در گوگل سرچ کنید می توانید در رتبه اول آن را ببینید.

اما این پایان کار نیست! بهتر است از شبکه های اجتماعی تان نیز برای انتشار محتوای خود استفاده کنید. سعی کنید مقالات و کلا صفحات جدیدی که در سایت خود ایجاد می کنید را در شبکه های اجتماعی خود مثل توئیتر، فیسبوک و گوگل پلاس به اشتراک بگذارید.

اشتراک محتوای خود در گوگل پلاس به شدت مفید خواهد بود و مهر تاییدی بر ادعای شما مبنی بر اینکه صاحب اصلی محتوا هستید می زند.

البته فراموش نکنید ابتدا باید محتوای خود را در شبکه های اجتماعی مربوط به نام برند یا سایت خود به اشتراک بگذارید. در این صورت گوگل متوجه می شود محتوای منتشر شده برای شماست.

این روند را باید تا زمانی که اعتباری نزد گوگل کسب کنید ادامه دهید. حداقل Fetch As Google را باید تا یک سال انجام دهید. البته بستگی به ارزش محتوای تولیدی شما و سرقت آن ها توسط اشخاص دیگر هم دارد. اگر محتوای با ارزشی تولید می کنید و برایتان مهم است که سرقت نشود حتما این پروسه را همیشه طی کنید.

 

چرا نباید از محتوای کپی استفاده کنیم؟

دوستان زیادی مشکل تولید محتوا دارند. یعنی نمی توانند به خوبی محتوا تولید کنند و به همین خاطر دست به کپی محتوا می زنند. اکثرا دوستانی که قصد دارند سایتی محتوا محور راه اندازی کنند همین مشکل را دارند و به من می گویند نمی شه برای شروع از محتوای دیگر سایت ها استفاده کرد؟ نمیشه یکم کپی کنیم؟ نمیشه مقالات سایت های دیگه رو تغییر بدیم؟

متاسفانه باید بگویم تحت هیچ شرایطی نباید از محتوای کپی استفاده کنید. خصوصا اگر سایت تان تازه تاسیس باشد. چون همانطور که می دانید گوگل روی سایت های تازه تاسیس خیلی زوم است و از همان ابتدای کار، سایت شما را زیر نظر دارد.

در این صورت اگر از همان ابتدای کار از محتوای کپی استفاده کنید مطمئن باشید نزد گوگل جایگاه خوبی نخواهید پیدا کرد.

یکی از رازهای موفقیت وب سایت همیار وب محتوایش است. محتوایی که به هیچ وجه کپی نیست. البته فقط اینکه محتوا کپی نباشد کافی نیست. محتوا باید با ارزش، کاربردی و به درد کاربران بخورد.

پیشنهاد ویژه همیار وب : محتوای خوب چه محتوایی است؟ و چگونه آن را تولید کنیم؟

 

جمع بندی و سخن آخر

اگر می خواهید در وب بدرخشید و همیشه موفق باشید پیشنهاد می کنم هرگز از محتوای کپی استفاده نکنید. تنها راز موفقیت سایت های محتوا محور تولید محتوای غنی است. محتوایی که برای اولین بار از آن ها منتشر می شود و طرفداران زیادی را به مراتب دارد.

هیچ سایتی وجود ندارد که با محتوای کپی موفق شده باشد. برای کاربرانتان ارزش قائل شوید و بهترین محتوا را به آن ها تحویل دهید.

به طور کلی گوگل سایت هایی که محتوای کپی یا تکراری دارند را جریمه نمی کند! مگر آنکه تشخیص دهد محتوا سرقتی است. همانطور که قبلا اشاره کردم با درج منبع می توان به گوگل فهماند محتوا سرقت نشده است اما به هر حال سایتی که محتوای کپی داشته باشد هرگز پیشرفت نخواهد داشت.

امیدوارم از این مقاله هم استفاده کافی را برده باشید. خوشحال می شوم نظر ارزشمندتان را در مورد محتوای کپی یا تکراری بدانم.

3.4 / 5 ( 5 امتیاز )

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot