دسته‌بندی نشده

قوانین و نکات بازی تخته نرد از مبتدی تا حرفه ای !

قوانین و نکات بازی تخته نرد

تخته نرد یک بازی فکری و خانوادگی در سطح بالا است که با استفاده از یک تخته و ۳۰ عدد پیشه (مهره گرد چوبی) با دو رنگ سیاه و سفید بازی می‌شود. هدف بازیکنان در این بازی، حرکت دادن همه پیشه‌های خود به سمت یک خانه ویژه به نام خانه خارجی و سپس بیرون کردن آن‌ها از تخته است.

در بازی تخته نرد، قوانین خاصی وجود دارند که باید رعایت شوند، این قوانین عبارتند از:

  1. حرکت پیشه‌ها: بازیکنان باید پیشه‌های خود را به صورت تعاقبی حرکت داده و سعی کنند پیشه‌های حریف را بلوکه کنند.
  2. بردن پیشه‌ها: بازیکن می‌تواند پیشه‌های حریف را بردارد و آن‌ها را به خانه خارجی خود منتقل کند.
  3. انتخاب پیشه: در صورتی که بازیکن نتواند پیشه‌ای را حرکت دهد، او می‌تواند یکی از پیشه‌های خود را انتخاب کند و بازی را ادامه دهد.
  4. حرکت دادن پیشه‌های خارج شده: پیشه‌هایی که از تخته خارج شده‌اند، باید از خانه شروع شوند و با حرکت دادن عددی که با دو تاس پرتاب شده است، به سمت خانه خارجی حرکت کنند.
  5. حرکت دادن دو پیشه با همان عدد: اگر بازیکن با دو تاس عدد یکسان بیاندازد، او می‌تواند دو پیشه خود را با همان عدد حرکت دهد.
  6. حرکت دادن پیشه در صورت نبود حرکت مجاز: اگر بازیکن نتواند پیشه‌ای را حرکت دهد، نوبت به حریف می‌رسد.
  7. برد بازی: بازیکنی که تمامی پیشه‌های خود را به خانه خارجی منتقل کرده باشد، برنده بازی است.

بازی تخته نرد

بدین ترتیب که برای بازیکن با مهره مثلا سفید ربع شروع از 19 تا 24 شماره گذاری شده است دو مهره در خانه 24 و 5 مهره خانه 13 و 3 مهره خانه 8 و 5 مهره خانه 6 قرار میگیرد برای بازیکن دیگر برعکس میباشد بدین ترتیب که خانه 1 خانه 24 بازیکن مقابل میباشد و خانه 12 برای بازیکن دیگر خانه 13 و بهمین ترتیب بازیکن سفید باید مهره های خود را در جهت فلش نمایان در شکل به سمت خانه 1 حرکت دهد و بعد از اینکه تمام مهره ها را در ربع شماره 1 تا 6 جمع کرد شروع به بیرون انداختن آنها از بازی نماید برنده کسی است که زودتر مهره هایش را از بازی بیرون ببرد .

تاریخچه تخته نرد

تاریخچه بازی تخته نرد به دوران باستان بازمی‌گردد و می‌تواند به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های استراتژیک جهان در نظر گرفته شود. این بازی به طور گسترده در ایران، اروپا، آسیا و شمال آفریقا بازی می‌شد.

با توجه به شواهد تاریخی، می‌توان گفت که بازی تخته نرد در حدود ۵۰۰۰ سال پیش در منطقه‌ی ایران و هند شکل گرفته است. در این دوران، بازی تخته نرد با استفاده از چوب، سنگ و حتی استخوان حیوانات ساخته می‌شد و معمولاً به عنوان یک بازی شانس و استراتژیک بازی می‌شد. در اوایل قرن ۱۷، بازی تخته نرد به عنوان یک بازی شطرنجی شناخته شد و به عنوان یک بازی استراتژیک، محبوبیت خود را در سراسر جهان پیدا کرد. در حال حاضر، بازی تخته نرد همچنان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های استراتژیک جهان است و در سراسر جهان به عنوان یک بازی سنتی و محبوب شناخته می‌شود.

حرکت مهرها :

برای شروع بازی هر بازیکن یک تاس را پرتاب میکند چنانچه شماره ها یکسان باشد باید مجدد این کار تکرار شود تا شماره ها با هم تفاوت داشته باشند بازیکنی که شماره بیشتری آورده باشد شروع کننده بازی است وبر اساس شماره ایکه روی تاسها نمایان است اولین حرکت را انجام میدهد پس از شروع بازیکنها هر دو تاس را باهم به تناوب باید بیندازند و بر اساس شماره آنها حرکت کنند .

بازی تخته نرد

یک مهره ممکن است به خانه ای حرکت داده شود که توسط دو یا بیشتر از دو عدد از مهره های حریف اشغال نشده باشد .

قوانین بازی تخته نرد بک گامون

شماره های روی تاسها حرکات مجزا را تشکیل میدهند . بعنوان مثال اگر بازیکنی 3 و 5 آورده باشد ممکن است یک مهره را 5 خانه به جلو در خانه مجاز حرکت دهد و مهره دیگر را 3 خانه حرکت دهد یا ممکن است یک مهره را به اندازه مجموع دو تاس به یک خانه مجاز حرکت دهد .(شمارش از خانه بعدی مهره ایکه باید حرکت کند شروع میشود مثلا اگر قرار باشد یکی از مهره های خانه 13 به اندازه 5 جابجا شود در خانه 8 قرار میگیرد ) .

و این حرکات به شرطی است که خانه های هدف مهره ها بوسیله دو یا بیشتر از دو مهره حریف اشغال نشده باشد و مجاز باشد .

بازیکنی که جفت آورده باشد یعنی اعداد روی تاسها مانند هم باشد آنرا دو بار بازی میکند مثلا بازیکنی که 6 و 6 آورده باشد میتواند 4 بار با 6 حرکت کند یعنی دو تا دوتایی که گاها بسیار مفید واقع میشود .

بازیکن باید از هر دو شماره تاس استفاده کند و هر دو حرکت را انجام دهد مگر اینکه نتواند آن شماره را بازی کند زمانیکه فقط یک شماره قابلیت بازی را دارد بازیکن باید همان را بازی کند زمانیکه هر دو شماره قابلیت بازی را داشته باشد اما نه هر دو یعنی حرکت یک مهره محدودیت حرکت دیگر را ایجاد کند در شرایط یکسان بهتر است شماره بیشتر بازی شود هنگامیکه هیچکدام از شماره ها را نتواند بازی کند بازیکن این تاس را از دست داده است . در موارد جفت هنگامیکه بازیکن نمیتواند از همه چهار حرکت خود را استفاده کند باید بیشترین تعدادی را که میتواند حرکت دهد .

زدن و وارد کردن :

نقطه ایکه بوسیله یک مهره اشغال میشود یک نقص در بازی میباشد اگر یک مهره مقابل در خانه تک مهره ای شما بنشیند میتواند آن مهره را بزند و آن مهره از بازی خارج میگردد و همانند شکل روی تخته گذاشته میشود هر زمان یک بازیکن یک یا چند مهره را بیرون داشته باشد اولین التزام برای وی وارد کردن آنها به بازی است که در ربع اول و خانه شروع باید قرار دهد.

یعنی از ابتدا یک مهره وارد بازی میشود به شرطی که شماره متناظر روی یکی از تاسها آن را به خانه مجاز که در آن دو یا بیشتر از دو مهره حریف وجود ندارد رهنمون سازد بعنوان مثال مانند شکل روبرو اگر بازیکنی 4 یا 6 بیاورد و بخواهد مهره خود را وارد بازی کند تنها در خانه 4 میتواند بنشیند چراکه خانه 5 و 6 توسط مهره های حریف پر شده است او برای ورود مهره باید اعداد 1 تا 4 بیاورد و تا زمانیکه مهره اش وارد بازی نشده نمیتواند مهرهای دیگر را حرکت دهد.

یعنی مادامی که 5 و 6 بیاورد هیچ حرکتی نمیتواند انجام دهد و باید نظاره گر بازی باشد . اگر حریف تمام خانه های 1 تا 6 نشان داده شده در شکل را پر کرده باشد تا زمانیکه یکی از خانه ها را خالی نکرده باید نظاره گر باشد و لازم نیست تاس بیندازد و اگر چند مهره بیرون داشته باشد باید تمام آنها را وارد بازی کند و بعد حرکت کند حال شاید با هر پرتاب یک یا هیچ یا دو مهره وارد بازی کند بسته به شرایط است .

تخته نرد بازی کردن بچه ها قوانین

خارج کردن :

زمانیکه یک بازیکن همه 15 مهره خود را در ربع آخر جمع کرده باشد مجاز آغاز خارج کردن آنها و بیرون انداختنشان از بازی میباشد .

بازیکن با توجه به اعداد تاس باید شروع به بیرون انداختن مهره ها نماید مثلا اگر 6 و 4 بیاورد باید یک مهره از 6 و یک مهره از 4 بخورد اگر مهره ای در خانه شماره 6 یا 4 وجود نداشته باشد باید عدد مربوطه را بازی کند مثلا تاس 3 آورده در خانه 3 مهره ندارد ولی در 4 و 5 و یا 6 مهره دارد مجبور است یکی از مهره ها را 3 خانه جلو ببرد اما امکان دارد که حتی بازی هم نداشته باشد در این موقع باید از بالاترین خانه ایکه از عدد تاس بیشتر نیست.

یکی را بخورد مثال : عدد تاس 4 است در خانه 4 مهره ای ندارد در خانه 5 و 6 هم مهره ای ندارد که بازی کند اگر در خانه 3 مهره داشته باشد باید از آنرا از خانه 3 بیرون بیندازد اگر در 3 نداشت از 2 و اگر در 2 نداشت از یک و بهمین ترتیب ادامه دهد اگر در همین حین خانه ای تک مهره ای داشته باشد که توسط حریف زیرکی مورد تهاجم قرار بگیرد و مهره آن را بیرون بیندازد باید از ابتدا شروع کند یعنی بیرون انداختن را متوقف کند و پس از آوردن تاس مناسب و وارد کردن مهره بیرون رفته آنرا وارد بازی نماید و پس از طی سه ربع و قرار گرفتن در ربع نهایی ادامه به خروج مهره ها از بازی دهد و مادامی که مهره اش بیرون باشد حق بیرون انداختن را نخواهد داشت .

مارس :

اگر یک بازیکن برتری محسوسی نسبت به دیگری داشته باشد ممکن است قبل از اینکه حریفش حتی یک مهره را بیرون بیندازد آخرین مهره خود را از بازی بیرون ببرد در اینصورت آن دست از بازی برای برنده دو دست برد محسوب خواهد شد .

نکته :

اگر در زمان پرتاب یک یا هر دو تاس خارج از صفحه بازی بیفتد باید تکرار شود . اگر تاسی بصورت آینه قرار بگیرد و دو عدد را نشان دهد پرتاب باید تکرار شود .

ویدیو آموزش و قوانین تخته نرد

نویسنده :امیر پاک مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا