اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
قوانین جالب پارک دوبل خودرو که هر راننده ای باید بداند_62d2acdf3d4a4.jpeg
قوانین جالب پارک دوبل خودرو که هر راننده ای باید بداند_62d2acdf3d4a4.jpeg

قوانین جالب پارک دوبل خودرو که هر راننده ای باید بداند

پارک دوبل (روش عالی و 100% تضمینی)

پارک کردن خودرو بین دو خودرو پارک شده را پارک دوبل می گویند.
متداول ترین نوع پارک کردن در شهرها پارک دوبل می باشد و رانندگان وسایل نقلیه باید در منتهی الیه سمت راست و محل های مجاز اقدام به پارک خودرو خود نمایند و توقف در محلهای غیر مجاز موجب انسداد راه،سنگینی ترافیک،بی نظمی در رفت وآمد می شود و خلاف مقررات است.
هر راننده ای که گواهینامه دارد باید علاوه بر پارک دوبل به پارک ال و صکادرات (اعمال قبل از حرکت) هم تسلط کافی داشته باشد.
اگر فضای خالی بین دو خودرو تقریبا از 2 برابر طول خودروی شما (8 متر) کمتر باشد پارک نمودن بصورت رو به جلو (با سر ماشین وارد پارک شدن) در چنین شرایطی برایتان بسیار مشکل خواهد بود و شما مجبورید از روش پارک دوبل استفاده کنید.
چنانچه فاصله ی بین دو خودرو پارک شده از 5 یا 6 متر کمتر باشد، دیگر به روش پارک دوبل نیز نمی توانید اتومبیل خود را پارک کنید و بایستی جای دیگری را برای پارک کردن اتومبیل در نظر بگیرید.

نحوه ی انجام پارک دوبل

پارک دوبل را به روشهای مختلفی میتوان انجام داد که روش زیر یکی از این روشهاست که شاید ساده ترین و بهترین روش باشد.

1- ابتدا با نگاه به منطقه ای که می خواهید اتومبیل را پارک کنید از ممنوع نبودن پارک اطمینان حاصل نمایید.(عدم وجود تابلو توقف ممنوع یا شیر آتشنشانی، خط عابر، درب پارکینگ و …)

آموزش پارک دوبل

2- با کنترل آینه ها و پوشش دادن نقاط کور اتومبیل و زدن راهنمای سمت راست اقدام به پارک کنید.

3- سرعت اتومبیل را کم نموده و کلاچ را تا ته فشار دهید و بصورت پلکانی دنده را برسانید به دنده ی 2 و اتومبیل را مثل پارک 45 سانت (پارک کنار جدول معروف به پارک 30 سانت یا 45 سانت است) کنار اتومبیل تنظیم کنید و به اندازه ی اینکه آینه ی سمت راست شما از درب موتور (اتومبیل پارک شده) به اندازه ی 50 سانت رد شد توقف نمایید.

دقت کنید:

اولا: در اتومبیل هایی که صندوق عقب ندارند باید به اندازه ی نصف اتومبیل جلوتر توقف نمایید.
دوما: اتومبیل شما صاف باشد و اگر صاف نبود چند متر جلوتر رفته و اتومبیل را صاف کنید.

نوشته های مشابه

4- کلاچ را تا ته بگیرید و دسته دنده را در دنده عقب قرار دهید و با چرخیدن به عقب و کنترل کامل اطراف خودرو به آرامی کلاچ را رها کنید و بصورت حرکت لاک پشتی شروع به حرکت کنید و از شیشه باریکه درب عقب خودرو خودتان ته خودرو پارک شده را که دیدید سریع یک دور فرمان را به سمت راست بچرخانید.
البته دقت کنید موقع چرخاندن فرمان پا از روی کلاچ رها نشود و مجددا با همان حرکت لاک پشتی با توجه به شیب خیابان به عقب رفته تا آینه ی سمت راست شما از سپر عقب کمی رد شد فرمان را تمام به سمت راست بچرخانید تا قسمت جلو، پشت سر اتومبیل پارک شده قرار گیرد.( ته اتومبیل شما پشت اتومبیل پارک شده قرار گیرد بطوریکه فاصله ی شما با جدول حدودا 60 سانت باشد).

آموزش پارک دوبل برای امتحان

دقت کنید چرخش فرمان دوم باید با سرعت اتومبیل برابر باشد یعنی اگر فرمان را سریع بچرخانید فاصله ی اتومبیل شما با جدول زیاد میشود واگر فرمان را دیرتر بچرخانید به جدول نزدیک شده و یا برخورد میکنید.
دقت کنید رعایت دقیق فاصله ها در انجام پارک دوبل خیلی موثر می باشد اگر فاصله اتومبیل پارک شده با جدول و یا فاصله ی خودرو شما با اتومبیل پارک شده زیاد بود فرمان اول را یک کم زودتر یا یک دور اضافه تر و اگر فاصله ها کمتر بود فرمان اول یک کم دیرتر یا یک دور کمتر بچرخانید.

حتماً بخوانید:

توجه کنید فرمولی که گفته شد برای اتومبیل های پراید 132 و 131 که پشت صندلی آنها بلند میباشد و دید راننده کم می باشد است والا برای اتومبیل های پراید معمولی شما هم میتونید از فرمول گفته شده و یا این فرمول استفاده کنید:
از پایین سمت چپ شیشه بزرگ عقب نگاه کنید، ته ماشین پارک شده را که دیدید با کنترل سرعت اتومبیل سریع فرمان را یک دور به سمت راست بچرخانید و بصورت حرکت لاک پشتی عقب رفته تا ته اتومبیل شما پشت اتومبیل پارک شده قرار گیرد به اندازه ای که آینه ی سمت راست شما پشت (سپر عقب) ماشین پارک شده قرار گرفت با توجه به شیب خیابان و کنترل سرعت عقب رفته و فرمان خودرو را بطور مساوی با سرعت اتومبیل تمام به سمت چپ بچرخانید تا ماشین شما با فاصله ی 50 سانت از جدول و از جلوی اتومبیل شما، زیر اتومبیل پارک شده دیده نشود.
دقت کنید در فرمان دوم اگر انتهای اتومبیل شما به جدول نزدیک میشود کمی زودتر و اگر دور می شود کمی دیرتر اقدام به چرخش فرمان کنید.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.