اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
قرص پروستاتان و موارد استفاده از این داروی گیاهی_60eae7a478353.jpeg
قرص پروستاتان و موارد استفاده از این داروی گیاهی_60eae7a478353.jpeg

قرص پروستاتان و موارد استفاده از این داروی گیاهی

قرص پروستاتان گیاهی بوده که از عصاره ریشه و برگ گزنه، تخم کدو بدون پوست، گل بابونه، میوه خارخاسک و انیسون به دست می آید. مواد موثره در این ترکیبات گیاهی باعث برطرف شدن علائم مختلف ناشی از بزرگ شدن پروستات مثل تکرر ادرار، سوزش و درد در زمان دفع ادرار و درمان التهاب حاد و مزمن پروستات می شود.

معرفی قرص پروستاتان

با توجه به تحقیقات انجام شده، بزرگ شدن غده پروستات به دلیل فعالیت ماده آندروژنی شدید الاثر ۵-آلفا دی هیدروتستوسترون می باشد. داروی گیاهی پروستاتان گل دارو با خواص مهار کنندگی آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز که دلیل اصلی تبدیل تستوسترون محسوب می شود، غلظت این ماده را در سرم کاهش می دهد و در نهایت رشد غده پروستات را متوقف می نماید و باعث بهبود و تسهیل جریان ادار شده و حال بیمار را بهتر می نماید.

پروستاتان قرص و داروی گیاهی

با انجام این فرایند تستوسترون در خون به مقدار فیزیولوژیک باقی خواهد ماند. همچنین مواد موثری که در ریشه و برگ گزنه وجود دارند در متابولیسم تستوسترون دخالت کرده و قدرت پیوند گلبولین به تستوسترون را کاهش خواهد داد و باعث کاهش انتقال این هورمون به پروستات می شود. علاوه بر موارد گفته شده سیتوسترولی که در گزنه وجود دارد سبب مهار سنتز پروستاگلاندین ها در بافت پروستات می گردد. عمل سنتز پروستاگلاندین ها در بافت پروستات در به وجود آمدن التهاب و بزرگ شدن پروستات تاثیر زیادی دارد. فلاونوئیدها و پلی ساکارین هایی که در فرمولاسیون پروستاتان وجود دارند خواص ضد التهابی داشته و محرک ایمنی بوده و در نهایت در کاهش التهاب پروستات تاثیر گذار می باشد.

داروی پروستاتان برای بهبود پروستات

آثار فارماکولوژی پروستاتان

از مشکلات شایع آقایان در سنین بالا هیپرپلازی خوش خیم پروستات و علائم مجاری ادراری تحتانی مانند تکرر ادرار، شب ادراری و کاهش جریان ادراری می باشند. هیپرپلازی خوش خیم پروستات اغلب در دهه چهارم زندگی در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی در مردان دیده می شود که شیوه آن به شکل خطی تا حدود سنین ۸۰ سالگی به بالا بیشتر می شود. درست است که پاتوفیزیولوژی هیپرپلازی خوش خیم پروستات تا کنون به شکل کامل شناخته نشده، اما برخی از عوامل در به وجود آمدن آن دخالت دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 • هورمون های جنسی دی هیدروتستوسترون و استروژن، به خصوص گیرنده های آن ها در بافت پروستات
 • فاکتورهای رشد و تغییر حساسیت بافت پروستات نسبت به این عامل ها
 • التهاب و مدیاتورهای التهابی با علل احتمالی چاقی، فرایندهای خود ایمنی و عفونت های مزمن

قرص و داروی گیاهی پروستاتان

همچنین علاوه بر موارد بالا فاکتورهای ژنتیکی، نژاد، شیوه زندگی، کاهش مقدار آپوپتوز و مرگ سلولی در بافت پروستات و عامل های متابولیک یعنی چاقی، هیپرلیپیدمی و دیابت را نیز باید در نظر داشته باشید. در حال حاضر در تمام نقاط جهان مصرف داورهای گیاهی برای کاهش و یا پیشگیری از علائم ادراری همراه با BPH، به خاطر کارایی قابل توجه و عوارض جانبی کمی که داشته اند بسیار مورد توجه قرار دارند و روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود.  در این مورد داروی گیاهی پروستاتان در شکل های مختلف دارویی به صورت قرص و قطره در دسترس وجود دارد و بسیار تجویز می شود. داروی پروستاتان از عصاره گیاه گزنه، تخم کدو، بابونه، خارخاسک و انیسون حاصل می شود. مکانیسم تاثیرگذاری داروی گیاهی پروستاتان را می تواند در چند مورد بیان نمود:

نوشته های مشابه

 • مهار کردن آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز و در نهایت کاهش DHT
 • کاهش دادن حجم پروستات
 • مهار اتصالات بعضی فاکتورهای رشد به گیرنده
 • کاهش دادن تولید مدیاتورهای التهابی و اثرات ضد التهابی
 • تاثیر تونیک روی مثانه و ریلاکس کردن اسفنکتر خروجی مثانه

علاوه بر این تحقیقات و مطالعات شکل گرفته در این مورد مشخص کرده اند که بعضی گیاهان به کار رفته در این دارو تاثیر مثبتی بر روی افراد مبتلا به BPH دارند.

بررسی قرص پروستاتان

مواد موثر موجود در پروستاتان

تا حدودی با مواد گیاهی موجود در قرص های گیاهی پروستاتان آشنا شدیم، در ادامه به بررسی بیشتر این گیاهان دارویی و مواد موثر موجود در آن ها می پردازیم:

 • گزنه: گلیکوزیدهای فلاونول، استرول ها یا سیتوسترول، اسکوپولتین، کاروتنوئیدها، ویتامین K، ویتامین C، ویتامین B، مواد معدنی مانند روی، اسیدهای فنولیک و پلی ساکاریدها
 • انیسون: کوئرستین، استراگول، برگاپتن، آنتول و اسکوپولتین
 • بابونه: اپی ژنین، اپی این، بیزابولول، شامازولن، امبلیفرون، اپی ژترین و کوئرستین
 • تخم کدو: مواد معدنی مانند سلنیوم، روی، کلسیم، مس، آهن، منگنز، فسفر، پتاسیم و همچنین کوکوربیتین، فیتو سترولف اسکوالن، توکوفرول ها
 • خارخاسک: ساپونین های استروئیدال مثل ترستروزین، دیوسین، گراسیلین، گلیکوزیدها و فلاونوئید ها

معرفی داروی گیاهی پروستاتان

ویژگی های داروی گیاهی پروستاتان

 • تاثیر گذار در درمان و بهبود هیپرپلازی پروستات یا همان بزرگ شدن پروستات در مردان
 • درمان کننده سوزش و درد زمان دفع ادرار
 • متوقف کردن رشد غده پروستات
 • کاهش دهنده التهاب پروستات
 • آسان نمودن جریان ادرار
 • درمان کننده تکرر ادرار

روش و مقدار مصرف

برای مصرف دارو قبل از هر چیزی تجویز و دستور پزشک باید لحاظ شود، در حالت کلی باید در طول روز سه مرتبه هر بار ۱ تا ۲ عدد از این قرص را بعد از غذا میا نمایید. داروی گیاهی پروستاتان می تواند حداقل به مدت ۶ تا ۱۲ ماه مصرف شود.

داروی گیاهی پروستاتان

نکات مهم در مصرف قرص

توجه داشته باشید که مصرف این قرص در افراد حساس به داروهای گیاهی می تواند باعث بروز عوارض عوارض آلرژیک و همچنین در برخی از افراد باعث بروز عوارض گوارشی مختصر شود.

دارو را در دمانی کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد، در مکانی خشک، دور از رطوبت و دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *