اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
قانون مدنی چیست؟ آنچه باید درباره قوانین و حقوق مدنی بدانید_۵fd88b16829b1.jpeg

قانون مدنی چیست؟ آنچه باید درباره قوانین و حقوق مدنی بدانید

قانونگذار در قالب قوانین مختلف حقوق و تکالیف را تعیین می کند که همه انسان دارای این حقوق و تکالیف می باشند که به آن ها اجازه زندگی کردن در جامعه را می دهد، هر چند در تعیین حقوق و تکالیف اشخاص عرف هر جامعه نیز نقش مهمی را ایفا می کند که قوانین مدنی یکی از این قوانینی است که حقوق انسان ها، احکام و قواعد مخصوص را به صورت مبسوط تعیین و بررسی می کند که حقوق مدنی، حقوقی است که از این قوانین منشأ می گیرد.

حقوق مدنی مهم‌ترین شاخه حقوق خصوصی می باشد

قانون مدنی چیست؟

تنظیم روابط قراردادی و خارج از قرارداد اشخاص جامعه وظیفه اصلی این قانون می باشد که در شاخه های حقوق خصوصی، قانون مدنی از مهم ترین قوانین می باشد، محور اصلی نظام حقوقی هر کشور قوانین مدنی آن کشور می باشد، حقوق مدنی چیست و دارای چه مواردی است سوالات بسیاری از افراد می باشد در ادامه شما را با انواع حقوق مدنی آشنا خواهیم کرد.

هر شخصی که در جامعه زندگی می کند چه در قالب اشخاص حقیقی و چه در قالب اشخاص حقوقی می توانند در عالم واقع حقوق و تکالیفی داشته باشند به طور مثال آنچه در رابطه با انسان تحت عنوان حقوق اشخاص صدق می کند مباحثی از قبیل :

 1. اهلیت به منظور دارا شدن حق و تکلیف
 2. اهلیت جهت اجرا حق و تکلیف
 3. مسائلی مانند : جنون، عدم رشد، صغیر بودن، ورشکستگی

مباحثی از این دسته می باشند که حقوق اشخاص را تعیین می کند.

قانون مدنی در جامعه

این نوع حقوق مرتبط با انواع اموال می باشد که به طور مثال بر اساس یک تقسیم بندی مرسوم مال می تواند منقول (قابل جابه جایی) و غیر منقول (غیر جا به جایی) باشد که در مورد مسئله توقیف مال بر اساس حکم دادگاه و مسئله صلاحیت دادگاه از حیث اقامه دعوا هر کدام از این اموال دارای قواعد و احکام خاص خود می باشند.

 • حق قرار دادها و تعهدات

حقوق مربوط به تعهدات، قراردادها و مسئولیت هایی که برای طرفین یک قرارداد و اشخاص ثالث به وجود می آید از مهم ترین حقوقی می باشد که افراد در جامعه به آن نیاز دارند و در واقع برای خود شخص و جامعه ضروری است که مباحثی از جمله :

نوشته های مشابه

 1. انواع معاملات
 2. تعیین و تعریف احکام و شرایط انعقاد یک معامله
 3. نحوه اجرای یک قرارداد
 4. شروطی که طرفین ضمن یک قرارداد می گذارند
 5. نحوه و طرق از بین رفتن تعهدات و مسئولیت ایجاد شده در یک قرارداد

آشنایی با قانون مدنی

 • حقوق مسئولیت مدنی

در برخی موارد برای اشخاص مسئولیت های به وجود می آید که ناشی از قرار داد بین آن ها نمی باشد به عنوان مثال بر اثر تصادف رانندگی و وارد شدن خسارت به ماشین دیگری مسئولیت هایی برای راننده به وجود می آید که در حقیقت هیچ قرار دادی بین دو راننده بسته نشده است و مسئولیت به پرداخت جبران خسارت وارد شده نوعی الزام و تعهد خارج از قرارداد می باشد که نوعی مسئولیت مدنی شناخته شده است.

از مهم ترین انواع حقوق مدنی که همه افراد جامعه به آن نیاز دارند حقوق خانواده می باشد که مسائلی از قبیل : نکاح، طلاق، پرداخت نفقه، پرداخت مهریه، تمکین، نحوه تعیین مهریه و طرق از بین رفتن زوجیت در این نوع حقوق مدنی بررسی می شود که جزو مهم ترین حقوق مدنی اشخاص در جامعه محسوب می شود.

انواع حقوق مدنی

بحث ارث و وصیت و احکام مربوط به آن از موارد دیگری که در حقوق مدنی مورد بحث قرار گرفته می شود که نحوه تعیین ارث و  انواع وصیت در این شاخه از قوانین مدنی جای دارند و مورد استفاده قرار گرفته می شود.

انواع حقوق مدنی

سخن پایانی :

 مسائل دیگری نیز جدا از این شش مورد در حقوق مدنی مورد بحث قرار گرفته می شوند که در ادامه با این مسائل آشنا خواهید شد:

 • چگونگی برخورد با حقوق خارجیان از حیث مسائل مربوط به نکاح، طلاق، ارث و وصیت شان
 • چگونگی برخورد با حقوق خارجیان از حیث داشتن اموال
 • مباحث مربوط به دلایل لازم جهت اثبات یک دعوا مانند: شهادت دادن یا قسم خوردن

آشنایی با قوانین مدنی

ضمن سپاس از همراهی شما عزیزان، امیدواریم مطالعه مطلب گفته شده برای شما دوستان مفید واقع شده باشد و به خوبی با این نوع قانون آشنا شده باشید، در پایان پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی با دیگر اطلاعات عمومی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :
دانستنی های حقوقی

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot