دسته‌بندی نشده

فوکوس اکوژن در قلب جنین چیست و چه اهمیتی دارد؟

فوکوس اکوژن (لکه سفید در قلب جنین) چیست و چرا خطرناک نیست؟

بر خلاف مطالب نادرستی در خصوص حضور رسوب کلسیم در اکو قلب جنین که با عنوانین مختلفی گزارش می شود ( اکوژن در داخل قلب جنین ،‌وجود لکه سفید در قلب جنین ، فوکوس اکوژن و فوکوس اکوژن در داخل قلب در بطن راست جنین )‌منتشر شده است این توده های کوچک هیچ ارتباطی با کلسیم ندارد و از جنس بافت های داخل قلبی (آپاراتوس ها یا تاندون های داخل قلبی است ) که به مرور زمان از بین می‌روند و تنها در مواردی که در حضور مشکلات ژنتیکی همراه یا آنومالی های دیگر قلب جنین باشند باشند اهمیت پیدا می‌کنند .
چنانچه بررسی های غربالگری ژنتیک غرطبیعی باشند این توده های اکوژن ما را به انجام آزمایشهای تکمیلی ژنتیک راهنمایی می‌کند . این توده ها کوچک می‌باشند و احتیاج به بررسی مجدد با انجام اکو قلب جنین ندارد.

اکوژن کاردیاک فوکوس یا فوکوس اکوژنیک قلب چیست؟

فوکوس اکوژن داخل قلب، لکه کوچک و روشنی داخل قلب جنین وجود دارد و با سونوگرافی دیده می‌شود و اغلب در بطن چپ قلب دیده می‌شود. باید توجه داشته باشید که این عارضه هیچ تاثیری در عملکرد قلب نخواهد داشت و در اغلب سونوگرافی‌های قبل از زایمان مشاهده می‌شود.

فوکوس اکوژن

کانون اکوژن داخل قلبی برای خود قلب جنین هیچ مشکلی ایجاد نمی‌ کندو اغلب در سه ماهه سوم یا بعد از تولد از بین می‌ رود.
معمولا فوکوس اکوژن، همانطور که در بالاتر گفته شد از جنس بافتهای داخل قللب است و در سونوگرافی دیده می‌شود. از ۵ نوزاد، حداقل یک نوزاد به فوکوس اکوژن قلب مبتلا می‌شود. در برخی موارد ممکن است تعداد لکه‌های بیشتری در قسمت‌های مختلف قلب وجود داشته باشد.
آنها هرگز به دیواره‌ دهلیزهای قلب جنین متصل نمی‌شوند. این لکه‌ها معمولا در بطن‌ها در ماهیچه‌های پاپیلاری یا رشته‌های تاندونی دیده می‌شوند.
برای اینکه بگوییم جنینی فوکوس اکوژن دارد، باید اکوژن‌ها مانند استخوان جنین باشد و با تپش قلب،‌ به حرکت درآید.
بر اساس آمارها در ۴ درصد کل بارداری‌ها این عارضه دیده می‌شود ولی این موضوع بیشتر در بین آسیایی‌ها اتفاق می‌افتد. فوکوس اکوژن داخل قلب در۱۳ درصد سونوگرافی‌هایی که آسیایی‌ها انجام می‌دهند، دیده می‌شود.
بنابراین اگر تست های غربالگریتان نرمال است نگران اکوژن کاردیاک فوکوس نشوید.

کارهایی که باید بعد از تشخیص فوکوس اکوژن داخل قلب انجام داد

برای یافتن نشانه‌های جهش کروموزومی بر روی جنین در حال رشد سونوگرافی دقیق‌تری انجام خواهد شد. اگر تمام اعضای بدن جنین قابل مشاهده نباشد، متخصص اکوی قلب جنین ،‌ برای یک هفته بعد وقت سونوگرافی مجدد خواهد داد. پزشک اگر علائمی از ناهنجاری مشاهده کند ممکن است دستور انجام تست آمینوسنتز بدهد.

سلامت قلب جنین

در آمینوسنتز میله‌‌ای نازک را داخل کیسه آب مادر می‌کنند و از مایع آمنیوتیک داخل کیسه نمونه برمی‌دارند‌. این آزمایش روی سلول‌های پوستی که در طول رشد از جنین می‌ریزد، انجام می‌شود.

این سلول‌های پوستی برای یافتن ناهنجاری‌های کروموزومی مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر جهش ژنتیکی وجود داشته باشد، با آزمایش روی ‌این سلول‌ها نوع آن مشخص خواهد شد. مشاور ژنتیک در این مرحله در مورد پیامدهای احتمالی برای نوزاد‌ توضیح می‌دهد.
هنگامی که تست آمینوسنتز انجام شد،‌ پزشک می‌تواند بگوید جنین مشکل خواهد داشت یا خیر.
در جهش‌های شدید ژنتیکی، که رشد کودک را در آینده با مشکل روبرو می‌کند،‌ والدین را در جریان خواهند گذاشت تا خود را برای به دنیا آمدن این نوزاد آماده کنند. تصمیم نهایی به عهده والدین خواهد بود.

حتماً بخوانید:

با این تفاسیر اگر سایر یافته های تست های غربالگری ،ازمایشات بیوشیمی‌ ،سونوگرافی تخصصی ( انومالی اسکن برای بررسی soft markers ) از نظر اناپلوئیدی ( سندرم داون ) منفی باشد این (فوکوس)کانون اکوژن خوش خیم بوده و مشکلی برای جنین ایجاد نخواهد کرد و نیاز به بررسی بیشتر ندارد.

آیا فوکس اکوژن بیماری قبلی است یا ژنتیکی؟

همانطوریکه اشاره شد وجود اکوژنیک فوکوس یک بیماری قلبی نیست ویک نشانه ضعیف ( Soft Marker) سندرم داون است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا