دسته‌بندی نشده

فواید و تاثیرات بینظیر خواندن چهار قل

خواص خواندن چهار قل

سوره‌های چهار قل یا چارقل، که به «سُوَر قل» و «ذات القلاقل» هم مشهورند، چهار سوره کوتاه از قرآن مجیدند که هر یک از آنها بعد از بسم الله الرحمن الرحیم با کلمه «قل» شروع مى شود.

گاهی انسان احساس می کند که کارش به سامان نمی رسد و انگار گره ای در کارش می باشد، در واقع فیزیولوژی سحر از نظر متافیزیک را می توان چنین بیان کرد که هر فردی در اطراف خودش درون هاله ای قرار دارد و از نظر تشبیهی پوششی نظیر پوستۀ تخم مرغ وی را فرا گرفته و متناسب با وضعیت روحی، روانی، و جسمی که شخص احساس می کند .

این هاله، بزرگ و کوچک و رنگی می شود، زمانی که بر روی این هاله انرژی منفی می نشیند یا به سمت این هاله انرژی منفی جریان می یابد این انرژی سنگین منفی، اجازه رسیدن انرژی ها مثبت و سودمند را به شخص نمی دهد.

از این رو شخص از برخی از آیات قرآن استفاده کرد که آن آیات دارای موکلین خاصی هستند و آن موکلین دارای قدرتی می باشند که با خواندن آنها به طرزی خاص می توان جلوی این نوع پدیده ها را سد کرد و در واقع سحر را باطل کرده و این امر از نظر علمای قرآنی کاملاً تأیید شده است حتی زمانی که پیامبر بزرگوار اسلام را برخی از کافران سحر کرده بودند، جبرئیل بر وی نازل شد و دستور خواندن چهار قل را به وی داد.

آثار خواندن چهار قل

سوره کافرون

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ
لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ
وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ
وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ

سوره کافرون صد و نهمین سوره از سوره‌های نورانی قرآن کریم است که درمکه نازل شد. از امام جعفر صادق (ع) گفته شده است:هر کس این سوره را در شب جمعه صد دفعه قرائت نماید رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم را در خواب خواهد مشاهده کرد.

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:هر کس سوره کافرون را تلاوت نماید شیاطین از وی دور شده و از سختی‌های بزرگ روز رستاخیز در عافیت میباشد و همچنین در جایی دیگر فرمودند: هر کس موقع طلوع خورشید ده مرتبه این سوره را بخواند وآنگاه دعا کند دعایش اجابت میشود.

سورة الإخلاص

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
اللَّهُ الصَّمَدُ
لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ
وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

سوره اخلاص یا توحید صد و دوازدهمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن که در جزء سی ام قرار دارد. این سوره را بدین دلیل توحید یا اخلاص نامیده اند که در مورد یگانگی خدا سخن میگوید و انسان را از شرک، خلاصی میدهد. محتوای سوره اخلاص، توحید و یگانگی خداوند و بی‌نیازی وی از غیر خود و نیازمندی مخلوقات به اوست.

سورة الفلق

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ
مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ
وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ
وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ
وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ

سوره فلق صد و سیزدهمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن که در جز سی ام جای گرفته است. هر کسی (سوره فلق) را قرائت نماید، برای وی مایه شفا و امنیت از سحر و باعث رحمتی برای ثابت ماندن بر عافیت است.

امام صادق ((ع)) در روایتی فرمود: هر کس در خواب ببیند که سوره فلق را قرائت میکند، از حیله و نیرنگ زنان و سحر ساحران در امان است و روزی اش زیادمی شود.

سورة الناس

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ
مَلِکِ النَّاسِ
إِلَهِ النَّاسِ
مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ
الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ
مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ

سوره ناس، صد و چهاردهمین (آخرین) سوره و از سوره‌های مکی قرآن که در جز سی ام آورده شده است. سوره ناس جزء چهارقل به حساب می‌آید و خداوند در این سوره به پیغمبر (ص) فرمان میدهد در در برابر وسوسه گرانِ پنهان به خدا پناه ببرد. در بعضی از تفسیر‌های اهل سنت آمده است این سوره زمانی نازل شد که مردی یهودی، پیامبر (ص) را سِحر کرد و پیامبر به دلیل آن بیمار شد.

اهمیت و فواید چهار قل

خواندن چهار قل برای تعویذ و در امان ماندن خود و فرزند و مال از اسیب، سفارش شده است. چهارقل، در زمان‌های گوناگون، از عناصر فرهنگ عامه ایرانیان بوده و برای در امان ماندن از خطرات خوانده می‌شده است؛ چنان که سنایی غزنوی، شاعر فارسی زبان قرن پنجم هجری، در یکی از شعر‌های خود چارقل را حرز خوانده است. همین طور در یکی از داستان‌های جلال آل احمد، داستان نویس معاصر آمده است: «صبح‌ها که دکانش را باز میکرد، چهارقل می‌خواند».

چهارقل این سوره‌ها خواص ضد چشم زخم و سحر دارند، مانند آیة الکرسی این سوره هـای قرآنی برای برطرف سحر و جادو، چشم زخم و در امان ماندن از بخل و زیان خواص هـای تائید شده بسیاری دارند.

بنابر روایتی که از پیغمبر (ص) گفته شده و به حدیث ذات القلاقل معروف است، خواندن چهار سوره ذکر شده، برای در امان ماندن از بلایا سفارش شده است.

خواص چهار قل و آیت الکرسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا