دسته‌بندی نشده

فواید رنگ آمیزی ماندالا برای سلامت ذهن

رنگ آمیزی ماندالا چگونه به کاهش استرس کمک می‌کند؟

به گزارش دلگرم : ماندالا ( به معنی دایره در سانسکریت) یا دوایر کیهان نما، جدولی است هندسی مورد استفاده در ادیان بودا و هندو که بعنوان نمادی برای جهان هستی بکار می رود. اصل ماندالا از دین هندو است ولی در آئین بودا هم کاربرد زیادی پیدا نموده است.ماندالاها دایره هایی نمادین برای تمرکز بر خویش و جست و جو در درون انسان هستند. مرکز دایره جدول ماندالا برای تمرکز در حین مراقبه دینی به کار می رود. اشکال متقارن هندسی ماندالا خودبخود توجه فرد را به مرکز دایره جذب می کنند.البته گستره کاربرد ماندالا بسیار وسیع تر از آئین های یاد شده است.

به عنوان مثال در معماری فرهنگ های اسلامی( حیاط باغ فین کاشان، طرح حیاط مسجد علی اصفهان، طرح حیاط زیارت‌گاه شاه نعمت الله ولی ماهان) و مسیحی هم طرح های ماندالا دیده می شود.این کلمه در فارسی و عربی به صورت مَندَل به کار میرود و مورد استفاده جن‎گیران در مراسم احضار ارواح است. نمونه ای از ان را ادوارد براون از زبان یک ایرانی که خود آنرا تجربه نموده، توضیح داده است.روانشناسان به کمک روش هنردرمانی می کوشند تا با واداشتن بیماری که از سلامت روان محروم شده است به فعالیتهای هنری وضعیت روحی و روانی او را بهبود بخشند. هنردرمانی راهیست برای برون ریزی گره های درونی شخص و بازنمود آن به صورت بصری و ملموس.

رنگ‌آمیزی ماندالا؛ یک تکنیک مدیتیشن

نوشته های مشابه

به چه دلیل ماندالا عاملی است برای تمرکز ذهن؟

بگذارید با استفاده از نمادشناسی این سؤال رو توضیح بدم. دایره نماد روح است، نماد ناخودآگاه انسان. افلاطون خود روح را شبیه یک کره می پنداشت. از طرفی چهار گوشه یا چهار ضلعی، نماد مادیات، جسم و واقعیت است و به خودآگاه انسان اشاره دارد. اشکال متقارن هندسی ماندالا علاوه بر پیچیده‌گی و جذابیت بصری، با کمک وکتورها( که من اونا رو پله های تمرکز می نامم)، خودبخود توجه فرد را به مرکز دایره جذب می کنند. پروفسور یونگ ماندالا را “کهن الگوی خویش، نماد تمامیت و نظم، که کار ویژه آن سازمان دهی و تنظیم دوبارۀ وضعیت های هرج و مرج آلود است، می داند” و یا بطور خلاصه راهی برای تنش زدایی و تمرکز ذهن می باشد.هنردرمانی برای درمان بیمارانی که مرتکب جرم شده اند، به دنبال ایجاد یک محصول هنری است که در آن فرایندهای داخلی به شکلی عینی تبدیل میشوند که این شکل میتواند به بیمار کمک کند تا وقایع، افکار و احساساتی را که منجر به جرم شده را درک کند.

افرادی با بیماری علاج ناپذیر : مرکز سرطان ایروین و مرکز سرطان دانشگاه پنسیلوانیا تنها دو مؤسسه از مجموعه مراکزی هستند که برای بازماندگان سرطان ورکشاپ های ماندالا برپا می کنند.افرادی که تصمیم ترک سیگار دارند:به همان علتی که بسیاری از سیگاری ها بعد از ترک، به بافندگی روی می آورند، رنگ آمیزی ماندالا هم اشخاص را سرگرم نگه می دارد و به رهایی ذهن از اضطراب کمک می کند. شما میتوانید کتاب رنگ آمیزی ماندالا خویش را مدام همراه داشته باشید و هر موقع که حس تمایل شدیدی به کشیدن سیگار کردید، چند دقیقه ای را به رنگ آمیزی سرگرم شوید. البته باید در نظر داشت که ماندالا برای هر کسی مناسب نیست. رنگ آمیزی ماندالا نیازمند حرکات تکراری و در دست گیری ابزار رنگ آمیزی است.

این کار میتواند باعث وخیم تر شدن درد در اشخاص مبتلا به رماتیسم مفاصلی و ورم مفصل های انگشت ها شود.همچنین رنگ آمیزی ماندالا سبب ایجاد درد در افرادی با سندرم تونل کارپ، بیماری ارنج تنیس بازان و دیگر بیماری های کششی می شود.رنگ آمیزی درمانی از یک فرآیند سه مرحله ای پیروی می کند.در مرحله ی نخست شخص به صورت ازاد و بدون هیچگونه قید و بندی به رنگ آمیزی طرح ها می پردازد و با آن ها اشنا می شود. این مرحله که یک حرکت تفریحی و جالب است، واسطه ای برای اکتشاف خویش است. در مرحله ی دوم شخصی که به رنگ آمیزی ماندالا پرداخته، در زمان رنگ آمیزی با خویش صحبت می کند.

شخص در این مرحله نسبت به محتوای گفتار درونی خودآگاهی پیدا می کند و میتواند درباره ی آن و جنبه های مثبت و منفی این گفتمان ادراک روشنی بدست‌آورد و با نقد آن ها به این سؤال جواب دهد که آیا من حقیقتا چنین کسی هستم؟ آیا این افکار به من کمک می کنند؟ آیا می توانم این گفتارها را تغییر دهم؟در مرحله ی سوم شخص با استفاده از شناختی که از قبل بدست آورده، سعی می کند با نقد و تحلیل این گفتارها بسوی تغییر گفتارهای درونی منفی و تبدیل آن ها به گفتار درونی مثبت حرکت نماید.

آرامش با رنگ‌آمیزی ماندالا

ماندالا یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین شیوه های هنردرمانی در بین مکتب های بودیسم و هندوئیسم و همینطور روانشناسان بزرگی مانند کارل گوستاو یونگ است. این اصطلاح که در لغت به معنای دایره است، به اشکال و نگاره های هندسی خاصی اشاره دارد که بیانگر فعل و انفعالات ذهنی و درونی انسان و همچنین رابطه آن با وجوه ماوراء طبیعی کیهان است. استفاده از ماندالا فایده های زیادی از جمله کاهش اضطراب، ایجاد تمرکز و همینطور از بین رفتن بیماری افسردگی دارد.برای رسیدن به سطوح زیرین روان خویش تنها نیاز به کاغذ و قلم داریم تا بتوانیم با ناهوشیار خویش روبرو شویم!برای رسم یک ماندالا اصلاً به مهارت داشتن در نقاشی احتیاجی نیست، چرا‌که در دنیا هرکسی با هرنوع توانایی ای قادر به ترسیم آن است. برای آغاز کار و شناخت بیشتر با ماندالا میتوان از رنگ آمیزی آن آغاز کرد. رنگ آمیزی ماندالا برای هر رده ی سنی مطلوب میباشد و افزایش دهنده حس ارامش در شخص است.

حتماً بخوانید:

تاثیر کتب رنگ آمیزی روی سلامت بزرگسالان

رنگ آمیزی و هنردرمانی دقیقا یک مقوله نیستند با این همه، رنگ آمیزی مزایای روحی و ذهنی متعددی را با خود به همراه دارد. بربرین در این باره می گوید: رنگ آمیزی قطعا دارای پتانسیل های درمانی کافی برای کاهش دلهره، تمرکز حواس و تقویت آن است.پژوهش بزرگی که در سال ۲۰۰۵ میلادی پیرامون این مساله انجام شد نشان داده که سطوح دلهره افراد بعد از رنگ آمیزی ماندالا کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرده؛ ماندالا فریم های گردی هستند که الگوهای هندسی متعددی را درون خود دارند. اما آنطور که پژوهشگران گفته اند، خط خطی کردن صرف تاثیری در کاهش سطح استرس سوژه ها نداشته است.

علاوه بر این، رنگ آمیزی درست مانند مدیتیشن به افراد امکان می دهد که ذهن خود را از دیگر افکار پاکسازی کرده و تمرکز بیشتری را روی لجظه بگذراند و از دلهره خود نیز کم کنند.این کار آنطور که بربرین می گوید به خصوص برای افرادی موثر خواهد بود که با اشکال خلاقانه دیگر هنری آشنایی لازم را ندارند و در یک کلام با آنها راحت نیستند. او می گوید: طبق تجربیات من، شرکت کنندگانی که در برابر محیط از خود گارد می گیرند آرامش و سکون بیشتری را در زمان رنگ آمیزی یک تصویر احساس می کنند. آنها با این کار در واقع امنیت بیشتری را تجربه می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا