دسته‌بندی نشده

فواید جالب خاک بازی و گل بازی برای سلامت کودکان

فواید “خاک بازی” برای کودکان!

چرا کودکان به خاک بازی و گل بازی علاقه دارند؟

به گفته مری روبوش، پزشک و نویسنده کتاب “چرا خاک خوب است:

5 روش برای دوست شدن با میکرب ها” این علاقه کودکان به خاک به میلیون ها سال پیش برمی گردد. دستگاه ایمنی مانند عضلات بدن باید تمرین داشته باشد تا کاملاً رشد کند و قوی شود تا در برابر بیماری ها مقاومت نماید. اینکه کودکی خاک بخورد، یک تمرین ایده آل برای دستگاه ایمنی بدن او و رسیدن به تناسب است. وقتی کودک چیزهایی را در دهانش می گذارد، در واقع به دستگاه ایمنی بدنش امکان کشف محیط زیست پیرامون را می دهد.

نه تنها این کار باعث می شود که واکنش های ایمنی بدن قویتر شوند، که برای محافظت از بدن لازم است، بلکه بهترین واکنش ها را به دستگاه ایمنی نابالغ آموزش می دهد. ثابت شده است که بچه هایی که در مزرعه بزرگ می شوند و در معرض انواع و اقسام حشرات، کرم ها و عناصر طبیعی محیط زیست قرار دارند، آلرژی های کمتر و مشکلات کمتری در دستگاه ایمنی شان دارند تا بچه های شهری که بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانند. بیرون بازی کردن با پای برهنه و خاک بازی کردن، برای سلامت بچه های امروزی اهمیت زیادی دارد.

فواید گل بازی

آشنایی با چند فایده ی خاک بازی برای کودک

  • صرف وقت در محیط طبیعت و بیرون از خانه، به تولید اندورفین کمک می کند و در نتیجه احساس تندرستی و خوشحالی را افزایش می دهد.
  • یکی از فواید خاک بازی برای کودک این است که در فضای بیرون از منزل بودن به تنظیم ساعت بیولوژیک کمک کرده و خواب آرامی را فراهم می کند.
  • ارتباط با حیوانات اهلی در محیط طبیعت و نوازش کردن آنها باعث رها شدن هورمون اکسی توسین شده که احساس امنیت و ایمنی را در کودک به وجود می آورد.
  • راه رفتن، دویدن و فعالیت در بیرون از خانه چند برابر فعالیت در خانه است، و این برای تمام افراد خانواده مفید است.
  • بازی با سنگ، چوب، خاک، و سایر مواد طبیعی قدرت خلاقیت کودک را افزایش می دهد،کودک با ابتکار شخصی خود این مواد را در اختیار گرفته و واکنش های خاص خواهد داشت.
  • و هم چنین کودک با بازی کردن در طبیعت احترام و عشق به محیط زیست را فرا خواهد گرفت.

فواید گل بازی و خاک بازی

آیا میکروب ها برای سیستم ایمنی بدن کودک مفید است؟

(اجازه بده میکروب ها را بخورد)، عنوان کتابی است که با هدف تشویق والدین به سهولت در بهداشت کودکان، توسط دو متخصص میکروبیولوژی نگاشته شده است. محققان این کتاب توصیه می کنند، اجازه دهید که کودکتان در بیرون از خانه با گل و لای بازی کند و با جهان طبیعی در ارتباط باشد و از فواید خاک بازی برای کودک لذت ببرد. البته منظور این نیست که پدر و مادر همه مسائل بهداشتی کودک، مانند شستن دست پس از استفاده از سرویس بهداشتی و یا عدم تعامل مستقیم با فردی که سرما خورده است را ندیده بگیرند.

آنها پایه تحقیقات خود را بر میکروب های روده قرار داده اند. امروزه با وجود انواع آنتی بیوتیک و واکسن، به راحتی میکروب ها از بین رفته و بیماری های عفونی درمان می شوند. اما در این بین میکروب های مفید همان هایی که اجازه می دهند سیستم ایمنی بدن توسعه یابد نیز از بین می روند. هر زمانی که سیستم ایمنی بدن کودک با یک میکروب بی خطر مواجه شود، می آموزد که چطور آن را نادیده بگیرد و یا حداقل تحمل کند. و اگر سیستم ایمنی بدن کودک این شرایط را تجربه نکند نابالغ باقی خواهد ماند.

ترشح شادی در مغز با خاک بازی کردن

دانشمندان طی تحقیقاتی، متوجه شدند که خاک بازی، موجب افزایش سطح سروتونین در مغز می شود. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است،که بر خُلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر دارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال شادی بخش و نشاط آور است.

فواید گل بازی

دریافت ویتامین از طبیعت با خاک بازی کردن

کمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. طبیعت برای انسان ها همچون یک ویتامین است و همانطور که بدن ما، روزانه به میزان معینی از سایر ویتامین ها نیاز دارد، هر روز به ویتامین طبیعت نیز نیاز دارد. فقدان این ویتامین در زندگی روزمره موجب اختلالات مربوط به کمبود توجه، افسردگی و چاقی در کودکان و بزرگسالان شده است.

افزایش خلاقیت، هوش و هوش هیجانی با خاک بازی کردن

گل و خاک جزء اسباب بازی های سازمان نایافته هستند. این نوع اسباب بازی ها روش مشخصی برای بازی کردن ندارند و می توانند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش هوش، هوش اجتماعی و پرورش خلاقیت در کودکان داشته باشند.

همچنین بخوانید:

۵ روش برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن

بگزارید کودکان گل بازی کنند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا