دسته‌بندی نشده

فضایل و ویژگی های اخلاقی حضرت ابوالفضل (ع)

آشنایی با فضایل حضرت ابوالفضل العباس (ع)

حضرت ابوالفضل العباس (ع) فرزند برومند امام علی (ع) و بانو ام البنین (س) هستند. ایشان دارای لقب هایی از جمله “قمر بنی هاشم”، “ابوفاضل” و “سقای کربلا” می باشند. ایشان فضیلت هایی داشته اند که حتی با وجود گذشت این همه سال، باز هم زبانزد جهانیان است.

امیرالمومنین علی علیه السلام عمویی به نام عباس بن عبدالمطلب داشتند. ایشان شخصی تنومند و قوی هیکل بود و سقای حرم بود. حضرت علی (ع) وقتی با حضرت ام البنین ازدواج کردند، اولین فرزندشان پسر شد. ایشان به دلیل علاقه ای که به عموی خود عباس داشتند، نام او را برای فرزند خود برگزیدند.

کنیه نوزاد را نیز ابوالفضل گذاشتند. دلیل این امر آن بود که جناب عباس بن عبدالمطلب فرزندی به نام فضل داشت و کنیه ابوالفضل از این نام گرفته شده بود.

نوزاد امیرالمؤمنین (ع) بزرگ شد و به مردی تنومند با قد و قامتی رشید و چهره ای زیبا، دلربا و جذاب تبدیل شد. جذابیت حضرت ابوالفضل (ع) تا آن حد بود که به ایشان لقب قمر منیر بنی هاشم دادند.

حضرت ابوالفضل العباس (ع) همانند عموی پدرش، سقای تشنگان شد و دارای فضیلت های اخلاقی بسیاری شد. در ادامه با این فضایل آشنا خواهید شد.

حضرت ابوالفضل

خصوصیات اخلاقی حضرت ابوالفضل (ع)

ویژگی های اخلاقی حضرت ابوالفضل (ع)

همانطور که ذکر شد، نام ابوالفضل العباس (ع) از نام عموی پدرش، امیرالمؤمنین (ع) گرفته شد. ایشان در فضایل اخلاقی شباهت زیادی به عباس بن عبدالمطلب داشت. او سقای تشنگان شد و مهربانی و عطوفت ایشان زبانزد خاص و عام شد.

حضرت ابوالفضل (ع) در صله ارحام با فامیل بسیار کوشا بود و به آن اهمیت می داد. ایشان یار و یاور و فدایی حجت خدا در زمان خود بود. از جمله برترین ویژگی های اخلاقی حضرت ابوالفضل (ع)، اخلاص، ادب، تقوا، معرفت و اطاعت از امام زمانش است.

در زمان امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل (ع) به یاری ایشان پرداخته و از هیچ کمکی دریغ نکرد.

ویژگی های حضرت ابوالفضل

اخلاق حضرت ابوالفضل العباس (ع)

فضایل اخلاقی حضرت ابوالفضل (ع) از دیدگاه ائمه (ع)

حضرت عباس (ع) آنقدر اخلاق نیکو و پسندیده ای داشت که حتی مردمان زمان های بعد از او نیز از اخلاق نیک ایشان سخن می گویند. ائمه اطهار (ع) چندین بار به این فضایل اشاره کرده اند. از جمله این اشارات عبارتند از:

امام سجاد (ع) درمورد فضایل اخلاقی حضرت ابوالفضل (ع) می فرمایند:

خدا عمویم عباس را رحمت کند، به راستی ایثار و جانبازی نمود، جنگ نمایانی کرد تا دستانش قطع شد و خود را فدای برادرش نمود. خداوند در برابر این فدارکاری – همانند عمویش جعفر طیار- دو بال به اوعنایت کرد تا به یاری آنها، همراه فرشتگان در بهشت پرواز کند.

همانا عباس (ع) نزد خداوند تبارک و تعالی مقامی دارد که تمامی شهیدان، در روز قیامت، بر او غبطه می‌ خورند و رسیدن به آن مقام را آرزو می‌کنند.

امام صادق (ع) در آغاز زیارت نامه ایشان می‌ ‏فرماید:

«سلام بر تو‌ای بنده نیکوکار و فرمانبر خدا و پیامبر خدا (ص) و مطیع امیرالمؤمنین (ع) و حسن (ع) و حسین (ع).»

امام صادق (ع) در توصیف فضایل حضرت عباس (ع) می فرمایند:

بصیرت نافذ، بینش عظیم، ایمان بسیار و شدید، جهاد در محضر امام حسین (ع)، جانبازی و ایثار، شهادت در راه امام خود، تسلیم در برابر جانشین رسول خدا (ص)، تصدیق امام زمانش، وفاداری، تلاش تا آخرین حد و…

امام زمان (ع) درمورد فضایل حضرت ابوالفضل (ع) می فرمایند:

سلام بر ابوالفضل العباس، پسر امیرمؤمنان (ع)، آن که جان خود را نثار برادرش کرد، دنیا را وسیله آخرت خود قرار داد و فدای برادرش شد. او که نگهبان بود و بسیار کوشید تا آب را به لب تشنگان حرم برساند و دو دستش در جهاد فی سبیل الله قطع شد. خداوند قاتلان او یزید بن رقاد و حکیم بن طفیل طائی را از رحمت خود دور سازد.

نظر ائمه درمورد حضرت ابوالفضل

فضایل اخلاقی حضرت اباالفضل (ع)

رشادت ها و نقش حضرت ابوالفضل (ع) در کربلا

یکی از مهم ترین فضایل حضرت ابوالفضل (ع)، حضور ایشان و نقش پررنگش در واقعه کربلا است. ایشان در سپاه امام حسین (ع) مأموریت های سنگینی بر عهده داشت. از جمله آن ها: مهلت خواستن براى شب عاشورا، آب آوردن، پرچم دارى و امثال آن است.

حضور حضرت ابوالفضل (ع) در سپاه آنقدر اثرگذار بود که در آن لحظه ای که ایشان از امام حسین (ع) اجازه رفتن به میدان جنگ را خواست، امام فرمودند: «أنت صاحب لوائى» یعنی تو پرچمدار من هستی.

تا آن لحظه ای که پرچم حضرت ابوالفضل (ع) برافراشته بود، دل سپاهیان و اهل بیت گرم بود. همچنین یکی از ویژگی های اخلاقی حضرت ابوالفضل (ع) که بسیار مورد تحسین واقع شده است، وفاداری ایشان نسبت به اهل بیت (ع) است.

باقر شریف قریشی، نویسنده عرب زبان معاصر، در کتاب «حیاه الامام حسین بن علی (ع)» می‌نویسد: در تاریخ انسانیت، در گذشته و امروز، برادری و اخوتی صادق‌ تر و فراگیر‌تر و با وفا‌تر از برادری ابوالفضل (ع) نسبت به برادر بزرگوارش امام حسین (ع) نمی‌توان یافت که به راستی همه ارزش های انسانی و نمونه‌های بزرگواری را دربرداشت.

شجاعت حضرت ابوالفضل

رفتار حضرت ابوالفضل (ع)

شفاعت حضرت ابوالفضل (ع) در روز قیامت

حضرت ابوالفضل (ع) در دوران حیات خویش از هیچ کمکی برای شیعیان دریغ نکرد و در همه حال برای دفاع از آنان تلاش می کرد. او زندگی خودش را وقف نجات شیعیان کرد. به همین دلیل درمورد شفاعت ایشان در روز قیامت روایاتی وجود دارد.

در روایات آمده است که در روز قیامت، حضرت محمد (ص) به امیر مؤمنان (ع) می فرماید: به فاطمه زهرا بگو در این اوضاع هراس انگیز و وحشت زا برای نجات شیعیان چه داری ؟

فاطمه اطهر (س) در پاسخ می فرماید: «ای امیر مؤمنان ! برای شفاعت و نجات شیعیان از عذاب جهنم، دو دست بریده ی فرزندم عباس کافی است.»

ویژگی های قمربنی هاشم

فضایل اخلاقی قمر بنی هاشم (ع)

علم و معرفت حضرت ابوالفضل (ع)

حضرت ابوالفضل العباس (ع) را دریای بیکران علم و معرفت دانسته اند. ایشان از دوران کودکی در کنار امیرالمؤمنین علی (ع)، تمام علوم و مسائل را فراگرفته و در دوران جوانی با امام حسین (ع) همراه بوده است.

پس بی شک اصطلاح دریای علم و معرفت، برازنده اوست.

امیر مؤمنان (ع) در مورد نبوغ علمی و دانش فراوان فرزندش چنین فرموده است: همانا فرزندم عباس کسی است که در کودکی علم و دانش را از پستان امامت چشیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا