دسته‌بندی نشده

فایده روانشناسی کودک که والدین باید حتما بدانند

شناختن کودک در حین رشد می تواند یکی از بهترین کارهای والدین باشد.
به گزارش دلگرم به نقل از ایسنا : بنابر اعلام موسسه روانشناسی خانه شیرین، یادگیری چگونگی نگاه فرزندتان به دنیا، آموزش مهارت های جدید به کودک و راهنمایی آنها هنگام پردازش احساسات و تغییرات جدید و بزرگ، همه بخشی از وظایف والدین می باشد، اما این کار آسان نیست.

روانشناسی کودک چیست؟

همانطور که کودک شما رشد می کند، و مراحل رشد تدریجی، از بدو تولد تا بزرگسالی را طی می کند. عوامل محیطی، ژنتیکی و فرهنگی می توانند روی رشد کودک و سرعت پیشرفت آنها از یک مرحله به مرحله دیگر تأثیر بگذارند. برای کودکان دشوار است که بتوانند آنچه را که طی می کنند توضیح دهند، چه برسد به تجزیه و تحلیل احساسات. آنجاست که روانشناس کودک می تواند به شما اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی بدهد.

روانشناسی کودک مطالعه رشد ناخودآگاه و آگاهانه دوران کودکی است. روانشناسان کودک نحوه تعامل کودک با والدین، ​​خود و جهان را درک می کنند تا رشد ذهنی او را درک کنند.

روانشناسی کودک

چرا روانشناسی کودک مهم است؟

همه می خواهند فرزندشان رشد سالم داشته باشد، اما همیشه مشخص نیست که رفتار کودک از علائم یک مرحله طبیعی رشد است یا نشانه ای از یک ناهنجاری است. روانشناسان کودک می توانند به شما کمک کنند تفاوت را درک کنید.

درک الگوهای روانشناختی طبیعی و غیرطبیعی کودک می تواند به والدین کمک کند تا درک کنند چگونه می توانند به بهترین شکل با کودک ارتباط برقرار کرده، به او مکانیسم های مقابله ای برای مدیریت احساسات را بیاموزند و به کودک در پیشرفت و رشد در هر مرحله رشد جدید کمک کنند.

روانشناسان کودک همچنین می توانند رفتارهای غیرعادی را زود تشخیص دهند ، به تشخیص ریشه مسائل معمول رفتاری مانند مسائل یادگیری ، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند. آنها همچنین می توانند به پیشگیری ، ارزیابی و تشخیص تاخیر در رشد یا ناهنجاری هایی مانند اوتیسم کمک کنند.

روانشناسی کودک تعامل چند حوزه اصلی رشد را مطالعه می کند:

رشد جسمی

رشد جسمی در کودکان به طور معمول یک توالی قابل پیش بینی از وقایع است. کودک شما به همان ترتیب سر خود را بالا می گیرد ، می غلتد ، راه می رود و می دود. روانشناس کودک می تواند به پزشک متخصص اطفال شما در مشاهده رشد جسمی کودک کمک کند و در صورت وجود هرگونه ناهنجاری که می تواند بیانگر بی نظمی در رشد باشد.

فواید روانشناسی کودک

روانشناسان کودک پیشرفت کودک شما را به سمت نقاط عطف رشد مشاهده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که کودک شما از نظر جسمی در حال رشد طبیعی است. تاخیرهای عمده در رشد جسمی ممکن است سایر موارد اساسی مربوط به رشد را نشان دهد که می تواند در اوایل حل شود.

توسعه شناختی

درک پزشکی از رشد شناختی دوران کودکی طی سالهای اخیر بسیار تغییر کرده است. اکنون می دانیم که حتی نوزادان تازه متولد شده حتی قبل از اینکه زبان برای بیان آن داشته باشند از محیط خود آگاه هستند و به آن علاقه مند هستند.

رشد شناختی به یادگیری فکری و فرآیندهای فکری کودک اشاره دارد. شامل مشاهده و درک جهان پیرامون، یادگیری زبان، حافظه، تصمیم گیری، حل مسئله، نحوه استفاده کودک از تخیل خود و نحوه استفاده کودک از استدلال اساسی است. همه این عوامل تحت تأثیر ژنتیک و محیط کودک قرار دارند.

رشد عاطفی (اجتماعی)

رشد عاطفی و اجتماعی به شدت در هم آمیخته شده اند. رشد عاطفی به احساس کودک، درک و بیان احساسات خود اشاره دارد. رشد عاطفی در کودکان بسیار جوان از طریق ابراز احساسات اساسی مانند ترس، شادی، عصبانیت و غم بیان می شود.

با رشد کودک، احساسات پیچیده تری مانند اعتماد به نفس، امید، احساس گناه و غرور بروز می کند. رشد عاطفی همچنین شامل توانایی کودک در احساس و درک احساسات دیگران از طریق همدلی است.

یادگیری تنظیم و بیان مناسب احساسات برای بسیاری از کودکان دشوار است. کمک به کودکان در درک زود هنگام احساسات خود می تواند تأثیر مهمی در رشد عاطفی فعلی و آینده داشته باشد.
یک روانشناس کودک می تواند به کودک شما کمک کند تا احساسات خود را به روشی سالم و مثبت درک و بیان کند. توسعه عاطفی، توسعه اجتماعی را بسیار آگاه می کند.

رشد اجتماعی در مورد چگونگی رشد ارزشها، آگاهی و مهارتهای اجتماعی کودک برای ارتباط با افراد اطرافش است. روابط اولیه کودک می تواند تأثیر بسزایی در رشد مهارت های اجتماعی متناسب با سن او داشته باشد. اعتماد، دوستی، مدیریت تعارض و احترام به اقتدار نمونه هایی از توسعه اجتماعی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا