علل و درمان فوری ریزش موی ( ringworm ) خرگوش_۵f63066619c54.jpeg
علل و درمان فوری ریزش موی ( ringworm ) خرگوش_۵f63066619c54.jpeg

علل و درمان فوری ریزش موی ( ringworm ) خرگوش

علت ریزش موی خرگوش :

خرگوشها به صورت طبیعی دوبار در سال ریزش پوشش خارجی را تجربه می کنند. در ریزش طبیعی مو، به تدریج با ریزش موهای قدیمی پوشش جدید جایگزین می شود.

بنابراین نواحی خالی از مو در سطح بدن حیوان دیده نمی شود. در حیوان آبستن در نزدیک زایمان موهای ناحیه زیر شکم و گردن می ریزد. این حالت را حتی گاهی در حیوانی که مبتلا به آبستنی کاذب می باشد نیز مشاهده می کنیم.

گاهی خرگوش مادر با نزدیک شدن زمان زایمان و به منظور فراهم کردن لانه مناسب اقدام به کندن موهای بدن خود می کند. می توانید با فراهم کردن پارچه تمیز، پنبه و … تاحدی از این عمل جلوگیری نمایید.

علاوه بر حالات طبیعی، ریزش مو در مواردی به دلیل بروز بیماری رخ می دهد و می تواند به عنوان یک هشدار تلقی شود:

  1. اختلالات هورمونی
  2. مشکلات تغذیه ای
  3. بیماریهای باکتریایی
  4. انگلهای خارجی
  5. عفونتهای قارچی:
    بیماریهای قارچی و گاهی انگلهای خارجی مسبب ریزش مو در خرگوش، توانایی ایجاد بیماری در انسان را نیز دارند. در صورت مشکوک شدن به این بیماریها لطفا توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلای خود و فرزندانتان را جدی بگیرید.

یکی از شایعترین بیماریهای قارچی خرگوش ringworm است وعامل آن گروهی از قارچ ها به نام Trichophyton می باشند. ریزش مو به صورت تکه تکه همراه با قرمز شدن و ایجاد دلمه بر روی پوست، از علایم ابتلا به این بیماری است.

معمولا ضایعات از نواحی اطراف سر شروع و به تدریج به کل بدن و پاها کشیده می شود. گاهی به علت فعالیت باکتری ها، در محل زخم شدت و وسعت بیماری بیشتر می گردد.

این بیماری به سادگی به سایر حیوانات منتقل می شود. حیوان مبتلا را به سرعت از دیگران جدا کنید. به علت مقاوم بودن عامل بیماری در محیط، مکان نگهداری حیوان باید ضدعفونی گردد.

علت ریزش موی خرگوش

۳ راه تشخیص بیماری قارچی در خرگوش :

۱ – راه مستقیم :

موها و کمی از لایه سطحی پوست (در محل موریختگی) تراشیده می شود. به نمونه جمع آوری شده KOH ده درصد اضافه شده و سپس توسط متخصص زیر میکروسکوپ مشاهده می گردد. متاسفانه در بسیاری از موارد هر چند بیماری وجود دارد اما جواب این تست (به صورت کاذب) منفی خواهد بود. در نتیجه استفاده از روشهای دقیق تر توصیه می شود.

۲ – استفاده از نور UV :

بسیاری از قارچهای مسبب این بیماری (و نه تمام آنها) زیر لامپ UV از خود نور مرئی ساطع می کنند. ایراد این روش در این است که قارچهایی هم وجود دارند که نور تولید نمی کنند بنابراین در صورت منفی بودن جواب باید از روشهای دقیقتر برای تشخیص استفاده نمود.

۳ – کشت قارچ و رنگ آمیزی :

این روش دقیقتر از سایر روشهاست. قارچها بر روی محیط های کشت خاص و در حرارت و رطوبت مشخص رشد می کنند. پس از رنگ آمیزی نمونه، متخصص علوم آزمایشگاهی دامپزشکی عامل بیماری را تشخیص می دهد.

درمان عفونتهای قارچی کاری دشوار و زمان بر است. در صورت تایید عفونت قارچی در حیوان خود، برای درمان به توصیه های دامپزشک اختصاصی حیوان خاص توجه کرده و به اندازه کافی صبور باشید.

درمان فوری ریزش موی خرگوش :

درمان ریزش موی خرگوش

در کالبد گشایی حیوانات، ضایعات آسیب شناختی در اندام ها و بافت های مختلف مشاهده نشد.

پس از منتفی شدن عوامل عفونی نسبت به آنالیز کامل پلت غذایی خرگوش ها اقدام و مشخص گردیده که در مقادیر انرژی غذا، درصد پروتئین و میزان فیبر خام، کاهش قابل ملاحظه ای برای خرگوش های در حال رشد وجود دارد.

مقدار روی و سایر فاکتورهای غذایی، در محدوده نرمال قرار داشتند. از آنجاکه کمبود بعضی از عوامل غذایی به ویژه پروتئین و فیبرخام باعث ریزش مو در خرگوش ها می شود، بعد از افزودن مقادیر پروتئین، انرژی و فیبر و موازنه دقیق، جیره غذایی با فرمول جدید آماده کنید. پس از ۲۰ روز در رشد مجدد مو در منطقه بدون مو آغاز شد و پس از ۱۰ روز پوشش مو در آنها کامل گردید.

divider

بیشتر بخوانید :

آشنایی و درآمد زایی با پرورش خرگوش آنگورا (طرح توجیهی)

دلایل عقیم کردن سگ ، گربه و خرگوش از نظر دامپزشکان

نحوه نگهداری از بچه خرگوش، بهترین روش بزرگ کردن بچه خرگوش

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.