علل شایع نبض شکم

سرفصل های این مقاله

خون ریزی آئورت شکم, علل شایع نبض شکم,آنوریسم آئورت شکمی بیماری,درباره آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی در مردان نیز چهار برابر شایع تر است 

شما در ناحیه گردن یا مچ دست نبض خود را  احساس می کنید اما احساس نبض  در ناحیه شکم چه؟ شما احتمالا نبض را در آئورت شکمی احساس می‌کنید. آئورت، سرخرگ اصلی است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن، پایین قفسه سینه و داخل شکم حمل می‌کند.

 

علل شایع نبض شکم

بارداری

بعضی از زنان احساس نبض شکم را هنگام بارداری دارند. اگر چه این مورد ممکن است احساس نبض کودک به نظر بیاید اما واقعا فقط نبض در آئورت شکمی است.

زمان بارداری، گردش خون اطراف بدن به میزان زیادی افزایش می‌یابد. این بدان معنی است که خون بیشتری با هر نبض، پمپاژ می‌شود که می‌تواند در آئورت شکمی بیشتر قابل توجه باشد.

 

غذا خوردن

وقتی غذا می‌خورید بدن شما برای هضم غذا، اضافه کاری و انرژی و مواد مغذی را جذب می‌کند. برای انجام این کار، خون بیشتری به معده و روده باریک از طریق آئورت جذب می‌شود. اگر متوجه نبض شکم بعد از غذا خوردن شدید، احتمالا به دلیل افزایش پمپاژ خون از طریق آئورت شکمی است.

 

دراز کشیدن

ممکن است در صورت دراز کشیدن و بالا بردن پاها، نبض شکم را احساس کنید. باز هم می‌گوییم این احساس فقط به دلیل جریان خون از طریق آئورت شکمی است. اگر چربی شکمی زیادی نداشته باشید، ممکن است حتی قادر به دیدن نبض شکم باشید.

 

خون ریزی آئورت شکم, علل شایع نبض شکم,آنوریسم آئورت شکمی بیماری,درباره آنوریسم آئورت شکمی

احساس نبض در اطراف ناف شما نشانه ای از آنوریسم آئورت شکمی باشد

آنوریسم آئورت شکمی

آئورت شکمی ناحیه‌ای نزدیک به انتهای بخشی از سرخرگ است. البته اگر این ناحیه زیاد بزرگ شود آئورت می‌تواند منفجر و موجب خون ریزی داخلی خطرناک ‌شود.

 

علایم آنوریسم آئورت شکمی:

– درد عمیق در شکم یا پهلو

–  نبض نزدیک ناف

–  درد کمر

 

علل آنوریسم آئورت شکمی:

هیچ کس مطمئن نیست چه چیزی موجب این اتفاق می‌شود اما عوامل خاصی خطر آن را افزایش می‌دهد از جمله:

– سیگار کشیدن یا استفاده از دخانیات

– بیماری عروق خونی همانند سختی عروق

– فشار خون بالا

– عفونت های سرخرگی

– زخم های بزرگ

– سابقه خانوادگی

آنوریسم آئورت شکمی در مردان نیز چهار برابر شایع تر است و بر افراد بالای ۴۸ سال بیشتر اثر دارد. آنوریسم از نظر اندازه متفاوت است و پیش بینی این که آیا بیشتر می‌‌‌‌شود یا نه، سخت است.

اگر متوجه هر یک از علایمی شدید که به طور ناگهانی یا شدید ظاهر می‌شوند، سریع با پزشکتان تماس بگیرید. نبض اطراف ناف می تواند یک تجربه ترسناک باشد و ممکن است احساس کنید مبتلا به یک بیماری تهدید کننده شده اید. با این حال، حقیقت این است که بسیاری از مردم نبض اطراف ناف را تجربه می کنند. آئورت بزرگ ترین شریان بدن است. هنگامی که خون، قلب را ترک می کند، وارد آئورت و از طریق آن به سراسر بدن منتقل می شود.

بخشی از آئورت به نام «آئورت نزولی» درست از میان شکم عبور می کند. این بدان معنی است که وقتی دست خود را روی شکم تان قرار می دهید، طبیعی است که پالس خون خود را احساس کنید. به طور کلی هرقدر لاغرتر باشید، نبض خود را راحت تر احساس می کنید.

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، نمی توانند به آسانی آن را احساس کنند. ممکن است احساس نبض در اطراف ناف شما نشانه ای از آنوریسم آئورت شکمی باشد. آنوریسم زمانی اتفاق می افتد که دیواره شریان ضعیف شود. با گذشت زمان، دیواره شریان می تواند دچار پارگی و منجر به عوارض جدی (حتی مرگ) شود.

 

خون ریزی آئورت شکم, علل شایع نبض شکم,آنوریسم آئورت شکمی بیماری,درباره آنوریسم آئورت شکمی

آئورت شکمی ناحیه‌ای نزدیک به انتهای بخشی از سرخرگ است

همچنین ممکن است در قسمت آسیب دیده شریان، لخته خون تشکیل شود. اگر لخته خون به ریه ها یا مغز منتقل شود، می تواند منجر به مرگ شود.یکی از دلایلی که آنوریسم آئورت شکمی باعث مرگ بسیاری از افراد می شود این است که به آرامی رشد می کند و تا زمانی که به آهستگی رشد می کند، هیچ گونه علایمی ندارد.

اگر پزشکتان فکر می کند ممکن است آنوریسم داشته باشید احتمالا از عکس برداری همانند MRI، سی تی اسکن یا سونوگرافی استفاده خواهد کرد تا بهتر وضعیت داخل شکم شما را ببیند.اگر آنوریسم داشته باشید، درمان آن بستگی به اندازه اش خواهد داشت. اگر کوچک باشد پزشک توجه به آن و مراقبت برای علایم جدید را پیشنهاد خواهد کرد. آنوریسم بزرگ تر و خطرناک باید جراحی شود.

اگر چه ممکن است هنگام احساس نبض شکم به فکر فرو بروید که علت آن چیست اما معمولا فقط نبض آئورت شکم است به خصوص اگر زیر ۵۰ سال داشته باشید.

موارد خاصی همانند بارداری یا خوردن غذای سنگین می‌تواند موجب احساس نبض در شکم شود. البته اگر این موضوع همراه با درد باشد، ممکن است مشکل بزرگ تری به نام آنوریسم آئورت شکمی داشته باشید که در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع:zendegisalam.khorasannews.com

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: