علت گرفتگی ‌گوش(در سفر و در منزل)

درمان گرفتگی گوش هنگام مسافرت با هواپیما

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان گرفتگی گوش آشنا شوید.

گرفتگی ‌گوش در مسافرت های هوایی

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چرا وقتی سوار هواپیما هستید گوش شما کیپ می‌شود و اگر بینی خود را گرفته، دهانتان را بسته و زور بزنید صدایی شبیه به تق را در گوش خود می‌شنوید و گوشتان باز می‌شود؟

با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟ سلامت نیوز: با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟

احساس ناراحتی مختصر یا درد گوش، ‌احساس پُری گوش و کم شدن مختصر شنوایی یا مبهم شدن صداهای محیط.در صورتی که گرفتگی گوش شما برای چند ساعت طول بکشد یا گرفتگی گوش شما شدید باشد این علایم ظاهر می‌ شوند: درد شدید، ‌احساس فشار در گوش مانند وقتی که زیر آب می ‌روید، کاهش شنوایی متوسط تا شدید، زنگ زدن گوش، سرگیجه، استفراغ و خون ریزی از گوش.

سپند جام

معمولا شما می ‌توانید خودتان گرفتگی گوش را برطرف کنید. در صورتی که احساس ناراحتی،‌ پُری‌ گوش یا شنیدن صداهای مبهم بیش از چند ساعت به طول ‌انجامد یا هر یک از علایم و نشانه‌ های تشدید را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید.

با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟ سلامت نیوز: با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟

در هنگام پرواز چه اتفاقی رخ می ‌دهد؟

برای آن که پرده صماخ آن‌ طور که باید مرتعش شود باید فشارهای گوش میانی با فشار هوای محیط خارج برابر باشد. تنظیم فشار هوا به عهده مجرای باریکی به نام مجرای استاش است. یک انتهای این مجرا به گوش میانی و انتهای دیگر آن در محل تلاقی انتهای بینی و قسمت فوقانی حنجره باز می‌ شود.

به طور معمول بافت‌ های گوش میانی به آرامی هوا را جذب می ‌کنند. این موجب ایجاد فشار هوای کمتر در سمت داخل پرده صماخ نسبت به خارج می‌ شود. زمانی که چیزی می ‌بلعید یا خمیازه می‌ کشید ماهیچه‌ هایی را فعال می ‌کنید که باعث باز شدن مجرای استاش می ‌شود و به گوش میانی اجازه می ‌دهد تا فشار خود را تنظیم کند. وقتی هواپیما اوج می‌ گیرد یا فرود می ‌آید، فشار هوای محیط به سرعت تغییر می ‌کند ولی عملکرد طبیعی مجرای استاش به این سرعت نیست.

پیشنهادی
راه های موثر برای رهایی از گرفتگی گوش

وقتی فشار هوا در یک سمت پرده صماخ از تعادل خارج می ‌شود، اتفاقات مختلفی در گوش میانی رخ می ‌دهد که به شدت و مدت اختلاف فشار وابسته است. مثلا پرده صماخ کشیده می‌ شود و به خوبی مرتعش نمی‌ گردد و شما صداها را مبهم می ‌شنوید. کشش پرده صماخ موجب احساس فشار و درد می ‌شود. در صورتی که عدم تعادل فشار باقی بماند، مایعات بافتی گوش میانی فضا را پُر می ‌کنند تا فشار را برابر کنند. اگر فشار، شدید یا طولانی باشد ممکن است پرده ‌گوش پاره شود.

مویرگ‌ های گوش میانی ممکن است پاره شده و باعث خون ریزی گوش میانی در پشت پرده صماخ شوند. همچنین ممکن است دریچه‌ های غشایی گوش میانی (دریچه بیضی و دریچه گرد)‌ پاره شوند.هر وضعیتی که موجب بسته شدن مجرای استاش و محدودیت عملکرد آن شود می ‌تواند خطر گرفتگی گوش در هواپیما را افزایش دهد.

عوامل خطر شایع‌ عبارت هستند از:

مجرای استاش کوتاه (خصوصا در نوزادان و کودکان)‌، سرماخوردگی، ‌سینوزیت، رینیت آلرژیک،‌ عفونت گوش میانی و خوابیدن در هنگام فرود یا بلند شدن هواپیما.اگر دچار گرفتگی گوش شدید یا مکرر شوید، بافت ‌های گوش داخلی یا مجرای استاش آسیب می ‌بینند و احتمال آن که مجددا دچار این مشکل شوید بیشتر می ‌شود. عوارض طولانی ‌مدت فقط وقتی اتفاق می ‌افتد که وضعیت جدی باشد یا مدت زیادی طول بکشد یا ساختارهای گوش‌ میانی یا داخلی آسیب ‌دیده باشند. عوارض نادر این حالت عبارت هستند از: کاهش شنوایی دائم و وزوز گوش مزمن.

با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟ سلامت نیوز: با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟

دلایل گرفتگی گوش

کشیدگی در ناحیه مهره های گردن و پشت گردن یا حتی مشکلاتی در فک (بیشتر پایین فک)، می توانند باعث ایجاد گرفتگی گوش شوند. هنگام سرماخوردگی نیز فشار روی گوش ها طبیعی است، اما پس از بهبودی، گرفتگی گوش هم باید برطرف شود. هنگام بلند شدن و به زمین نشستن هواپیما نیز روی گوش ها فشار می آید که این مورد نیز به خاطر تفاوت ارتفاع طبیعی است. در این جا جویدن آدامس به برطرف شدن این گرفتگی ناراحت کننده کمک می کند.

پیشنهادی
علت گرفتگی ‌گوش(در سفر و در منزل)

شناگرهای غیرحرفه ای نیز اغلب با این فشار روی گوش دست به گریبان هستند. گرفتگی گوش همچنین می تواند نشانه ای از فشار بیش از حد روی یکی از اعضای حساس بدن باشد.
سرما خوردگی ، زکام ، حساسیت ، گرفتگی سینوس ، ورود آب به حفره های گوش ( در اثر شنا یا … )، تغییرات فشار هوا از علائم دیگر گرفتگی گوش می باشند.

با چرک کردن گوش نیز گرفتگی گوش به وجود می آید. اما وقتی پزشک با استفاده از دستگاه های مخصوص این چرک ها را پاک کرده و از بین می برد، به صورت محسوسی بهبودی حاصل شده و گرفتگی گوش ناپدید می شود.اما اگر چرک عامل گرفتگی گوش نباشد، درمان کردن آن مشکل تر می شود. در این جا اندازه گیری فشار و تست شنوایی می تواند در تشخیص بهتر علت بیماری کمک کند چرا که مشکل شاید مثلا از فشار داخل گوش میانی باشد.

با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟ سلامت نیوز: با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟

روش های درمان گرفتگی گوش

بیشتر وقتها گرفتن گوش خود به خود از بین می رود ولی گاهی طول می کشد و غیر قابل تحمل است ، با انجام روش های زیر می توانید خودتان این حالت را برطرف کنید.

اولین روش سریع

باز و بسته کردن دهان و انجام حالت بلعیدن، دهان را باز و بسته کنید مثل اینکه چیزی می خورید! این کار هوا از داخل سینوس ها خالی شده و در آن مجاری گردش هوا را باز می کند. این راه در موقع سرما خوردگی و حساسیت که باعث گرفتگی گوش شده است بسیار مفید است .

روش دوم : اگر راه اول اثر نکرد ، چند بار خمیازه بکشید بطوریکه کاملا دهان شما باز شود ،تقریبا مشابه عمل بلعیدن است ولی با این تفاوت که دهان بیشتر باز شده ، در این حالت هوا از داخل سینوس ها آزاد شده و از گوش خارج می شود .

پیشنهادی
علت گرفتگی ‌گوش(در سفر و در منزل)

روش سوم :در صورتی که دو راه بالا موثر نبود ، ممکن است گوش گرفتگی شما در اثر وارد شدن آب در آن باشد ، حوله ای را روی بخار آب گرم بگیرید و روی گوش قرار دهید . البته می توان با دست نیز داخل گوش را تمیز کرد ولی خوب این کار خیلی خوشایند نیست !!
روش چهارم :راه آخر گرفتن یک دوش حمام بخار است و یا می توانید ظرفی از آب را بجوش بیاورید و با نزدیک کردن سر خود روی ظرف و پتویی را روی سر خود و ظرف بخار بکشید ، بخار را کاملا” استنشاق کنید ، در این حالت تمامی مجاری تنفسی باز می شوند.

با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟ سلامت نیوز: با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟

برای رهایی از گرفتگی گوش چه باید کرد؟

اگر گرفتگی از طریق تنفس عمیق از راه بینی یا از طریق جویدن یا تکان دادن ماهیچه های فک برطرف نشد می توان از گوشگیر استفاده کرد. اما اگر گوشگیر هم کمکی نکرد حتما باید یک متخصص گوش و حلق وبینی، گوش را معاینه کند.

گرفتگی گوش بر اثر فشار هوا

گرفتگی و فشاری را که به خاطر شنا یا پرواز با هواپیما ایجاد شده است، می توان به کمک قورت دادن چیزی یا حرکت دادن ماهیچه های فک و یا جویدن آدامس برطرف ساخت.
باید توجه داشت که اگر گرفتگی و فشار گوش با سرگیجه همراه بود، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرد. برای این که گرفتگی گوش نتایج ناگوار غیرمنتظره ای به بار نیاورد، باید که به راحتی از کنار آن نگذشت؛ هرچند که در بیشتر موارد گرفتگی گوش نمی تواند با خطر جدی ابه دنبال داشته باشد.

با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟ سلامت نیوز: با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا