اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
علت کم شدن سرمای کولر خودرو_60b525d1f2f48.jpeg
علت کم شدن سرمای کولر خودرو_60b525d1f2f48.jpeg

علت کم شدن سرمای کولر خودرو

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، استفاده از یک سیستم خنک کننده در ماشین می تواند سفر را برای شما راحت تر کند و اگر تجربه گیر کردن در ترافیک در هوای گرم را داشته باشید، قطعا می دانید که تحمل این جهنم چقدر است و یکی از مشکلاتی که زیاد در کولر ماشین دیده می شود باد گرم آن است. حال در این بخش از دانستنی های خودرو می خواهیم ببینیم که مشکل از کجاست؟

عوامل ایجاد باد گرم در کولر ماشین

برخی از مشکلاتی که سبب ایجاد باد گرم در کولر ماشین می شوند عبارتند از:

خرابی و بودن مشکل در فن کندانسور

خرابی و از کار افتادن فن کندانسور مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد؛ که سبب ایجاد باد گرم در کولر خودرو خواهد شد.

می دانید که کندانسورها معمولا در جلوی رادیاتور اتومبیل قرار داده می شوند که برای خنک شدن آنها در موقع روشن بودن کولر، یک یا چند فن پیش بینی شده است؛ که با روشن شدن کولر خودرو همزمان به کار می افتند.

در خودروهایی که دارای دو یا چند فن هستند؛ از کار افتادن یکی از فن ها تنها باعث گرم شدن باد کولر، بعد از گرم شدن اتومبیل خواهد شد؛ همچنین کار نکردن با دور تند در آنها هم سبب ایجاد همین باد گرم خواهد شد.

کولر این ماشین ها عموما در ساعات خنک تر روز کار و وظیفه خود را بهتر انجام داده و فقط در گرمای زیاد و موقع ترافیک دچار مشکل می شوند.

در برخی از خودروها ECU و یا یونیت کنترل دما، فن کندانسور را به هنگام روشن شدن کولر به کار می اندازد؛ بنابراین اشکال در کامپیوتر خودرو و یا اشکال در یونیت کنترل دما، سبب عملکرد بد و ضعیف فن خواهد شد.

ضعیف شدن باتری هم می تواند باعث پایین آمدن دور فن و در نتیجه داغ شدن موتور در سربالایی و یا ترافیک شود؛ که داغ کردن بیش از حد موتور و هم باعث بوجود آمدن باد گرم در کولر ماشین خواهد شد.

نوشته های مشابه

پس سلامت باتری هم تاثیر زیادی در دور و قدرت فن دارد.

وظیفه این فن ها، عبور دادن هوا و خنک کردن گاز فشرده داغ داخل کندانسور است.

چون گاز داخل کندانسور بسیار گرم و فشرده است، به وسیله از دست دادن حرارت، تبدیل به مایع می شود و پس از عبور از اکسپنشن و تبدیل مجدد آن به گاز، باعث ایجاد سرما خواهد شد.

پس خنک نشدن گاز فشرده در کندانسور، سبب بالا رفتن فشار گاز در قسمت پر فشار و قطع شدن کولر خواهد شد.

یک سنسور فشار گاز در مدار پرفشار کولر قرار گرفته است که برای جلوگیری از خرابی کمپرسور و یا ترکیدن لوله های کولر در هنگام کم و یا زیاد بودن بیش از حد فشار گاز، کمپرسور را قطع خواهد کرد.

کار نکردن فن کندانسور ممکن است به دلایلی از قبیل، خرابی مقاومت کنترل، خرابی موتور فن، یا خرابی رله و یا…. باشد.

بنابراین کار نکردن درست فن کندانسور سبب کاهش باد سرد کولر خودرو شده و عملکرد صحیح آن برای خنک شدن کولر ضروری است.

کاهش یافتن سرمای کولر به علت نشتی

یکی دیگر از دلایل خیلی ساده که سبب ایجاد باد گرم در کولر می شود بوجود آمدن نشتی است.

گاهی اوقات ممکن است که به مرور زمان شیلنگ ها کهنه و دچار شکستگی و یا سوراخ شوند و یا اینکه حتی موقع نصب شل بسته شوند که در نهایت همه اینها به ایجاد نشتی در این قسمت کمک خواهند کرد.

همین نشتی به ظاهر کوچک و ریز، می توانند منجر به ایجاد باد گرم در کولر ماشین شود؛ که قبل از تعویض سیستم تهویه ماشین، باید نشتی ها را چک کرده و در صورت بروز آنها را برطرف کنید.

پس مواردی مانند کثیف بودن رادیاتور کولر و یا نشتی از شیلنگ ها را جدی بگیرید و با چک کردن به موقع آن ها مشکل را برطرف کنید.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.