دسته‌بندی نشده

علت کمردرد در صبح و هنگام بیدار شدن چیست؟

بیدار شدن همراه با تجربه درد کمر، ممکن است باعث کند شدن فعالیت روزانه افراد شود. تعیین علت درد می‌تواند کمک کند تا روش‌هایی برای مدیریت این مشکل و بیدار شدن بدون درد را بیابند. در این مقاله، برخی از دلایل احتمالی بیدار شدن همراه با کمردرد و گزینه‌های درمانی آن‌ها را توضیح می‌دهیم. همچنین از زمان مراجعه به پزشک هم صحبت خواهیم کرد:

دلایل احتمالی بیدار شدن با کمردرد

بیماری دژنراتیو دیسک

هرچه سن فرد بالاتر باشد، سایش و پارگی طبیعی دیسک‌ها در نخاع می‌تواند منجر به تنگ شدن کانال ستون فقرات کمری شود. پزشکان به این وضعیت آرتریت نخاعی یا بیماری دژنراتیو دیسک می‌گویند.
بیماری دژنراتیو دیسک می‌تواند اعصاب نخاعی را فشرده سازد، در نتیجه باعث درد، سفتی و کاهش تحرک می‌شود که به طور معمول کمر یا گردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درد ممکن است از خفیف تا بسیار شدید باشد و احتمال دارد به سایر نقاط بدن هم سرایت کند. ممکن است علائم صبح‌ها بدتر شود و حتی در فرآیند خواب اختلال ایجاد کند.

علائم دیگر بیماری دیسک دژنراتیو می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ورزش منظم می‌تواند به تقویت عضلات کمر و کاهش درد کمر کمک کند، اما زیاده‌روی در ورزش می‌تواند منجر به کمردرد و سفتی صبحگاهی شود.

  • ضعف عضلات پا یا افتادگی پا
  • بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن در بازوها و پاها
  • دردی که ممکن است با نشستن، بلند کردن یا خم شدن بدتر شود
  • دردی که با راه رفتن، حرکت یا تغییر وضعیت بهبود می‌یابد

دلایل کمردرد صبحگاهی

گزینه‌های درمانی برای بیماری دژنراتیو دیسک شامل موارد زیر است:

داروهای ضد درد بدون نسخه (OTC) برای کاهش درد، مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن
استفاده از کمپرس سرد یا گرم
استفاده از کمربند مخصوص
فیزیوتراپی
امتحان درمان‌های جایگزین، مانند طب سوزنی یا کایروپراکتیک درمانی
اگر علائم فرد شدید باشد، پزشک ممکن است روش‌های جراحی مانند تعویض دیسک یا فیوژن نخاعی را توصیه کند.

فیبرومیالژیا

کمردرد صبحگاهی و سفتی علائمی هستند که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا معمولا تجربه می‌کنند. فیبرومیالژیا نوعی اختلال مزمن است که می‌تواند باعث ایجاد درد و حساسیت در بسیاری از نقاط مختلف بدن شود.

علائم دیگر فیبرومیالژیا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی
مشکلات خواب
مشکلات حافظه و تمرکز، که گاهی اوقات به عنوان “فیبرو مِه” نامیده می‌شود
سندرم روده تحریک‌پذیر
سردرد
بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن در بازوها و پاها

درمان فیبرومیالژیا به علائم شخص بستگی دار، اما به طور معمول شامل موارد زیر می‌باشد:

مسکن‌ها
داروهای ضدالتهاب
تغییر در شیوه زندگی، مانند ورزش منظم، خوب غذا خوردن و سازگار کردن محل کار در صورت لزومدرمان‌های مکمل، که ممکن است شامل ماساژ درمانی، طب سوزنی، و درمان‌های کایروپراکتیک باشد.
برخی از کارهایی که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا برای کاهش کمردرد صبحگاهی می‌توانند انجام دهند شامل موارد زیر است:
انجام حرکات کششی قبل از خارج شدن از رختخواب، مانند کشیدن زانوها به سمت قفسه سینه یا رسیدن بازوها به هم در جلوی بدن.
دوش گرفتن بلافاصله پس از برخاستن از رختخواب برای کمک به گردش خون و آزاد شدن عضلات تنگ.
اطمینان از این که دمای اتاق‌خواب مناسب و راحت است.
استفاده از بالش برای قرار دادن بدن به شکلی که فشار کمر را به حداقل برساند.

علل و علائم کمردرد صبحگاهی

بلند شدن نادرست از رختخواب

چگونگی خارج شدن فرد از رختخواب می‌تواند برای جلوگیری از دردهای زودهنگام صبح بسیار مهم باشد. حتی اگر فرد به خوبی استراحت کند، خیلی سریع بلند شدن یا خم شدن خیلی زیاد به هنگام بیرون آمدن از رختخواب، می‌تواند موجب درد کمر شود.

برای کاهش خطر کمردرد و سفتی صبحگاهی

ابتدا به آرامی به سمت لبه تخت حرکت کنید.
از بازوهایتان به عنوان اهرم استفاده کنید، با پاهای آویزان از قسمت لبه تخت، به حالت نشسته قرار بگیرید.
پس از چند ثانیه، پاها را به آرامی روی زمین قرار دهید و بایستید.
چگونگی خارج شدن فرد از رختخواب می‌تواند برای جلوگیری از دردهای زودهنگام صبح بسیار مهم باشد. حتی اگر فرد به خوبی استراحت کند، خیلی سریع بلند شدن یا خم شدن خیلی زیاد به هنگام بیرون آمدن از رختخواب، می‌تواند موجب درد کمر شود

ورزش زیاد قبل از خواب

ورزش منظم می‌تواند به تقویت عضلات کمر و کاهش درد کمر کمک کند، اما زیاده‌روی در ورزش می‌تواند منجر به کمردرد و سفتی صبحگاهی شود.
بسیار مهم است که در طول و بعد از هرگونه فعالیت بدنی شدید مانند تمرین در باشگاه یا بازی در زمین ورزشی به وضعیت خود توجه کنید. گرم کردن و سپس سرد کردن مناسب همچنین می‌تواند در کاهش درد کمر و سفتی عضلات در روز بعد کمک کند.
برای کمردرد ناشی از ورزش، استفاده از کمپرس گرم یا سرد در ناحیه آسیب دیده و مصرف داروهای ضدالتهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می‌تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

خوابیدن در وضعیت نادرست

اگر هر روز صبح احساس کمردرد می‌کنید، احتمالا وضعیت خوابیدنتان نامناسب است. موقعیت‌های نادرست خواب می‌تواند به ستون فقرات فشار وارد کند که باعث می‌شود منحنی طبیعی آن صاف شود.
این وضعیت همچنین می‌تواند باعث درد کمر و فشار ناراحت کننده بر روی مفاصل شما شود. اگر مرتباً روی معده خود می‌خوابید، ممکن است مرتباً درد کمر را تجربه کنید.
برای بهتر خوابیدن و سلامت ستون فقرات، وضعیت خواب خود را تغییر دهید. پزشکان توصیه می‌کنند که به پهلو بخوابید و یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید. اگر خوابیدن روی معده تنها موقعیت راحت برای شماست، یک بالش در زیر لگن یا زیر شکم خود، برای پشتیبانی، قرار دهید. این به شما کمک می‌کند تا فشار کمر را کاهش دهید.

درمان کمر درد بعد از خواب

تشک نامناسب

اگر دلیل کمردرد شما، وضعیت نامناسب خواب نیست، می‌توان تشک را دلیل این مشکل دانست. تعویض تشک‌های قدیمی و خرید تشک جدید می‌تواند خواب شما را به شدت بهبود بخشد.
طبق یک مطالعه در سال 2009، تعویض تشک‌هایی با بیش از نه سال عمر، می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد، ناراحتی‌های کمر را کاهش داده و علائم استرس را کم کند.

بارداری

کمردرد در دوران بارداری بسیار شایع است. ممکن است بعضی از خانم‌ها این درد را از اوایل هفته هشتم بارداری خود تجربه کنند، اما به احتمال زیاد بین ماه‌های پنجم و هفتم به مشکل تبدیل می‌شود.
بارداری می‌تواند باعث فشار در عضلات کمر شود. پس از مدت طولانی خوابیدن، این کمردرد صبحگاهی می‌تواند بدتر شده و باعث سفتی طولانی مدت و سخت شدن عضلات گردد.
برای کاهش درد و ناراحتی، سعی کنید به جای فشار آوردن به کمر، از پاهایتان برای بلند شدن استفاده کنید. اگر درد شما ادامه دارد، یک کمپرس گرم ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند.

حتماً بخوانید:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر با وجود انجام اقدامات و مراقبت‌های لازم، بهبودی حاصل نشد، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارید. درمان سریع دردهای شدید که منجر به اختلال در کارهای روزانه می‌شود، بسیار مهم است.

در صورت بروز کمردرد به همراه هر یک از علائم زیر، فرد باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند:
مشکلات روده یا مثانه
از دست دادن احساس یا ضعف در بازوها یا پاها تنگی نفس
پزشک به طور معمول تاریخچه و علائم پزشکی فرد را بررسی کرده و معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد. بعضی اوقات ممکن است بررسی هدایت عصبی یا آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سی‌تی‌اسکن برای شناسایی علت اصلی نیز توصیه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا