دسته‌بندی نشده

علت سَرخوردگی و احساس ناامیدی در کودکان چیست؟

علل سرخوردگی کودکان و روش های مقابله با آن

عوامل متعددی وجود دارد که موجب ایجاد سرخوردگی کودک می شود از جمله مهم ترین این عوامل نوع برخورد و شیوه تربیتی والدین است که با پایین آوردن اعتماد به نفس در کودک خود موجب بروز نوعی سرکوب احساسات می شوند. در اینجا به شناسایی علت های سرخوردگی و مقابله درست و موثر با آن می پردازیم.

سرخوردگی یکی از پیامدهای طلاق برای کودکان است .

راه های مقابله با سرخوردگی کودکان

سرخوردگی و سرکوب در کودک از زمانی آغاز می شود که والدین سعی دارند تا کودک خود را همسالان او مقایسه کنند و به ویژه این موضوع در زمانی دیده می شود که آموزش های ابتدایی و یادگیری کودک آغاز می شود.
والدین با شروع آموزش ها توقع دارند که با کودکی تیز هوش رو به رو باشند و به راحتی مطالب آموزشی را فرا بگیرد. در صـورتی که آموزش باید مداوم و با صبر انجام شود تا کودک به توانمندی های خود دیدی منفی پیدا نـکند و زمینه بروز سرکوب توانایی و سرخوردگی در کودک ایجاد نشود.
والدین در نوع روابط خود با فرزند باید دقت کافی را داشته باشند و به کلماتی که بر زبان می آورند توجه کنند. گاهی بیان بعضی از کلمات در کورک تاثیراتی مـخرب دارد که غیر قابل جبران است و به شدت کیفیت زندگی آینده کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت سرخوردگی کودکان

راه های درمان سرخوردگی در کودکان

آگاهی از مهم ترین عواملی است که در تربیت کودک و پرورش صحیح او تاثیرگذار است. والدینی که می دانند از چه کلماتی باید استفاده کنند و چگونه با کودک خود برخورد کنند در آینده دارای فرزندی سالم و شاد خواهند بود.

چه جملاتی موجب سرخوردگی کودکان می گردد؟

در واقع راه های مقابله با سرخوردگی در کودکان، راهکارهای پیشگیری کننده است که مانع بروز چنین حالات روانی ناهنجار در کودک می شود همانطور که در بالا اشاره شد برای مقابله با این سرخوردگی باید از جملات مثبت در قالب رفتارهای درست تاثیرگذار استفاده کرد تا به جای بروز سرکوب رفتار موجب تقویت رفتار کودک باشید.

برای من اهمیتی ندارد:
صبر و حوصله کافی عامل مهمی در ارتباط والدین با فرزند است والدینی که با بی حوصلگی با کودک خود رفتار می کنند در عمل بی اهمیتی را نسبت به او رفتارهایش نشان می دهد در برخی از موارد نیز والدین این رفتار را به زبان می آورند و بیان می کنند که فلان رفتار تو برای من اهمیت ندارد. انی جمله می تواند به شدت تاثیر بدی در کودک داشته باشدکودک با شنیدن چنینی جمله دچار یاس و ناامیدی از والدین خود می شود و دیگر محبتی نسبت به آنها نخواهد داشت.

رفتار درست والدین با کودکان افسرده و ناامید

چرا این مطلب را نمی فهمی؟
این جمله ممکن است در حین تدریس و آموزش به کودک بیان شود زمانی که کودک با توجه به توانایی ها و سطح یادگیری خود نیاز به زمان و حوصله بیشتر برای آموزش و تسلط دارد والدینی در چنین شرایطی به جای تمرین و تکرار بیشتر از جملات نا امید کننده استفاده می کنند که زمینه عدم خودباوری را در او ایجاد می کنند.

حتماً بخوانید:

دیگر دوستت ندارم:
تنبیه کودکان باید منطقی و تاثیرگذار باشد بیان جملات عاطفی نادرست که احساسات کودک را تخریب می کند موجب سرخوردگی در کودکان می شود. امنیت عاطفی از مهم ترین عواملی است که کودک به آن احتیاج دارد. پس با بیان جملات نسنجیده این امنیت را از او سلب نکنید و تزلزل روحی در او ایجاد نکنید.

درمان سرخوردگی و نا امیدی کودکان

چرا کودک دچار سرخوردگی و نا امیدی می شود ؟

از جمله کلمات منفی تاثیرگذار دیگر مواردی است که در ذیل به آن اشاره شده است:

 • به خاطر کارت باید تنبیه شوی
 • باید عذرخواهی کنی
 • به اندازه سنت حرف بزن
 • بزرگ تر از سنت حرف نزن

افسردگی در کودکان

در برخی موارد سرخوردگی در کودک موجب افسردگی در آن ها می شود و با علائمی نیز همراه می شود که با روش های مختلفی می توانید از بروز این مشکل در کودک پبیشگیری کنید که در ادامه مطلب شما عزیزان را با علایم افسردگی و علل بروز این مشکل آشنا خواهیم کرد.

نشانه های افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان ماند بزرگسالان با نشانه هایی همراه است که عبارتند از :

 • افت تحصیلی و اهمیت ندادن به درس
 • تغییر در اشتها و وزن
 • اختلال در حفظ تمرکز
 • داشتن احساسات یا ظاهر افسرده، خشن و غمگین
 • خوابیدن کمتر یا بیشتر از حد عادی
 • لذت نبردن از جنبه های لذت بخش زندگی
 • کودکان و نوجوانانی که دچار افسردگی می شود امکان دارند نشانه های مانند شکم درد و سردرد نیز داشته باشند.

دلیل افسردگی در کودکان

علل افسردگی در بچها

همیشه علل بروز این مشکل در کودکان کار آسانی نمی باشد به همین دلیل علل آن عبارتند از:

 • از دست دادن عزیزان کودک
 • طلاق والدین
 • زورگویی
 • خشونت
 • صرف وقت زیاد در شبکه های اجتماعی
 • ژنتیک
 • مشکلات ذهنی
 • اختلالات اضطرابی یا رفتاری

حتماً بخوانید:

نقش والدین در تشخیص افسردگی

اکثر والدین به افسردگی کودکان هیچ توجه ای ندارند و گاهی مطمئن نیستند که فرزندشان دچار افسردگی شده است یا خیر، که به منظور تشخیص این مشکل در کودکان باید ارتباط بیشتری با او داشته باشید و از او سوالاتی در مورد چه احساساتی دارد و یا چه چیزهایی منجر به آزار و اذیت او می شود بپرسید و جواب این پرسش های را جدی بگیرد زیرا، احتمالا آسیب زدن به خودشان وجود دارد.
از دیگر راه های تشخیص افسردگی مشورت کردن با روانپزشک یا روانشناش کودک است که در این مواقع کودک باید اقدام به پاسخ پرسشنامه افسردگی نمایید و به منظور تشخیص افسردگی کودک دبستانی کمک گرفتن از آموزگاران مدرسه نیز بسیار موثر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا