دسته‌بندی نشده

علت سوزش زانو از داخل و راه درمان این بیماری

یکی از مشکلات آزار دهنده ای که امکان دارد برای هر فردی پیش بیاید درد و التهاب در قسمت زانو می باشد که دلیل بروز آن در افراد مختلف متفاوت می باشد. این عارضه علائم مختلفی داشته و عوامل متعددی در ایجاد آن موثر می باشند که در صورت مواجهه با چنین مشکلی باید هر چه سریعتر به رفع آن بپردازید. بدین منظور تصمیم داریم در این مطلب برای آگاهی شما عزیزان به بررسی دلایل اصلی ایجاد و نحوه درمان سوزش زانو بپردازیم.

از مهمترین و پرکاربردترین مفاصل بدن که افراد برای انجام اغلب فعالیت های بدنی به آن نیاز دارند مفصل زانو بوده به همین خاطر احساس درد و ناراحتی در این ناحیه در میان اغلب افراد اعم از ورزشکار و غیر ورزشکار بسیار شایع بوده و به صورت های مختلفی بروز پیدا می کند که می توان بعد از تشخیص علت اصلی به درمان سوزش زانو پرداخت.

دلایل سوزش زانو

درد و التهاب زانو امکان دارد به گونه های مختلفی در بدن فرد بروز پیدا کند. این عارضه در واقع از جمله علائمی بوده که بیشتر از همه به التهاب بورس های مفصل زانو ارتباط دارد. این موضوع بدین معنی می باشد که قسمتی از زانو که دارای مایعی مفصلی می باشد درگیر التهاب شده است. زمانی که این مشکل رخ می دهد فرد در قسمت زانوی خود احساس ناراحتی و سوزش می کند. این گونه صدمه و درد زانو می تواند بخاطر اعمال فشار بیشتر از اندازه به زانو در طول زمان طولانی باشد. التهاب بورس و درد زانو همینطور می تواند در نتیجه وارد شدن صدمه به زانو نیز به وجود آید.

علائم و دلایل ایجاد سوزش زانو

این بیماری امکان دارد به همراه نشانه های دیگری در بدن افراد ایجاد شود که به بیماری و نوع مشکل فرد وابسته می باشد. همینطور امکان دارد این نشانه ها ضمن سوزش زانو دیگر قسمت های بدن را نیز درگیر مشکل نماید. در ادامه رایج ترین این علائم را شرح داده ایم.

خشک و سفت شدن مفصل های بدن
بروز تب
حس درد و متورم شدن پا
سوختگی و ایجاد تاول در پوست پا یا خارج شدن ترشحات مایع از آن بخش
حس درد و سوزش در قسمت بازو، شانه، دست و انگشت ها
ضعیف شدن عضله های زانو
حالت سوزن سوزن شدن در پا
احساس گز گز کردن دست و پا
قرمز شدن و حس داغی در قسمت زانو

زانو امکان دارد به دلیل سوختگی و یا صدمه دیدن یا در پی بیماری هایی که موجب ملتهب شدن مفصل ها می گردند درگیر درد و التهاب شود. همینطور درد ناشی از لنگیدن بیمار نیز می تواند باعث ایجاد این عارضه گردد. لنگیدن متوالی بیمار زمانی اتفاق می افتد که خون لازم به پاها نرسیده و معمولا این بیماری از مشکلات شریان محیطی می باشد. در ادامه علل اصلی بروز این عارضه را شرح داده ایم.

علائم سوزش زانو

پاره شدن و صدمه دیدن غضروف زانو
وجود بیماری آرتروز
عارضه نیمه در رفتگی استخوان کشکک زانو
فعالیت بیش از اندازه مفصل های زانو یا آسیب های وارد شده به زانو
وجود سندروم زانوی دونده
پاره شدن رباط صلیبی
صدمات بیش از اندازه

روش های درمان این عارضه

دلیل ایجاد بیماری سوزش زانو در هر شخصی کاملا تفاوت دارد و شناسایی به هنگام و صحیح می تواند این مشکل را برطرف نماید. در صورتی که قصد رفع و درمان این بیماری را دارید حتما به یک پزشک ارتوپدی رجوع نمایید. در ابتدا پزشک برای تشخیص تست های گوناگونی همچون رادیوگرافی با پرتو ایکس، ام آر ای و آرتروسکوپی را تجویز نموده تا دلیل اصلی ایجاد این عارضه را تعیین کند. همینطور ضمن آزمایش های نام برده می توان به انجام نمونه گیری نیز پرداخت. پس از شناسایی این بیماری پزشک برای درمان راه های مختلفی را پیشنهاد می دهد که در ادامه به بیان آنها پرداخته ایم.

راه های درمان سوزش زانو

ماساژ دادن زانو

بستن زانوها با کمک زانو بند در کم کردن درد خیلی تاثیرگذار می باشد. ماساژ دادن زانوها با روغن یا پماد می تواند در بالا رفتن گردش خون کمک کننده باشد، بایستی به این موضوع اشاره نمود که کشیدن سیگار جریان خون را درگیر اختلال و در نهایت بازسازی بافت ها را با مشکل مواجه می کند بدین ترتیب باید از استعمال مواد مخدر و دخانیات از قبیل سیگار شدیدا پرهیز نمایید.

 درمان سوزش زانو

استفاده از کمپرس

برخی مواقع امکان دارد که درد زانوها تحمل ناپذیر باشد بدین ترتیب بکار بردن کمپرس سرد حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه می تواند در کم کردن درد خیلی تاثیرگذار باشد. از جمله نکات خیلی مهم که بایستی به آن دقت نمایید این است که در چنین وضعیتی به هیچ عنوان از کمپرس آب گرم و یا حتی دوش گرم استفاده نکنید زیرا درد را خیلی سریع افزایش داده و حتما این عمل را پس از کم شدن ورم انجام دهید.

انجام فعالیت های ورزشی

درد زانوها امکان دارد به دلیل سرما و افزایش سن باشد که با انجام فعالیت های ورزشی منظم می توانید درد آن را کاهش دهید.
استفاده از زانو بند
بریس یا همان زانو بند کمک شایانی به حفاظت از مفصل های شما می کند. فشار های اعمال شده به مفصل زانو می تواند به خاطر کفش نامناسب نیز باشد بدین ترتیب حتما در هنگام خریدن کفش به این نکته توجه نمایید.

عمل جراحی

وقتی که به مفصل زانو صدمه زیادی وارد شده باشد بدین ترتیب عمل جراحی تعویض مفصل زانو یعنی جایگزین نمودن یک مفصل مصنوعی می تواند در روند درمان کمک شایانی کند. همینطور باید به این موضوع اشاره داشت که جراحی مرحله پایانی درمان به حساب آمده بدین معنا که اگر دیگر روش های درمانی موثر نباشد در نتیجه پزشک مربوطه عمل جراحی را پیشنهاد داده که درمانی قطعی و موثر برای این بیماری می باشد.

 عوارض سوزش زانو

عوارض جانبی و مشکلات ناشی از سوزش زانو

در صورتی که هر یک از نشانه های این بیماری را داشتید حتما باید به متخصص ارتوپدی رجوع نمایید تا روند درمان خیلی سریع طی شود اما در صورتی که درمان خود را به تاخیر انداختید می تواند عوارض و صدماتی جدی را به همراه آورد که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم.

حتماً بخوانید:

کاهش فعالیت های ورزشی
ایجاد درد مزمن و متوالی
از بین رفتن حس
احساس ناتوانی
ایجاد اختلالات عصبی
گزگز کردن زانو و بی حس شدن آن
بروز تغییراتی در مفصل ها یا حتی خراب شدن آن ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا