علت زرد شدن طلای سفید_60b5271ccf907.jpeg
علت زرد شدن طلای سفید_60b5271ccf907.jpeg

علت زرد شدن طلای سفید

این روزها جواهرات به دو صورت زرد و سفید در بازار موجود هستند و هریک طرفداران خود را دارند. بسیاری به خرید طلای زرد به دلیل درخشندگی بیشتر آن علاقه مند هستند و برخی طلای سفید را ترجیح می دهند. شاید شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که خرید طلای سفید بیشتر با سلیقه تان جور است. احتمالا این سوالات هم برای شما پیش آمده باشد که اصلا طلای سفید چیست؟ چگونه ساخته می شود؟ تفاوت طلای سفید با طلای زرد چیست؟ و … در این مطلب می خواهیم با هم بیشتر با طلای سفید و ویژگی های آن آشنا شویم.

در اواخر دهه 20 و 30 میلادی جواهرات ساخته شده از طلای سفید اولین بار بر سر زبان ها افتاد و تا به امروز توانسته طرفداران بسیاری را به خود جذب کند.قبل از اینکه توضیحات در رابطه با طلای سفید را آغاز کنیم بهتر است بدانیم آلیاژ یعنی چه؟ آلیاژ در واقع ترکیبی از فلزات با یکدیگر یا با سایر عناصر نافلزی است که خواص متفاوتی از عناصر تشکیل دهنده خود دارد.طلای سفید آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با حداقل یک فلز سفید رنگ به دست می آید. آلیاژهایی که در ساخت طلای سفید استفاده می شوند اغلب پالادیوم، روی، مس، نیکل، منگنز و نقره هستند.رنگ نهایی طلای سفید ناشی از روکش کردن آن با فلز رودیم است. در واقع از آنجا که طلای سفید جلا و درخشندگی خود را بعد از مدتی از دست می دهد، یک لایه فلز رودیم روی سطح آن می کشند که باعث درخشندگی آن می شود. همچنین با اضافه کردن مقداری مس به طلا هم می توان طلای صورتی رنگ تولید کرد.

افراد زیادی فکر می کنند طلای سفید در طبیعت وجود دارد و قابل استخراج است، در حالی که با توجه به مطالب ذکر شده در بالا طلای سفید، آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با فلزات سفید رنگ بدست می آید. برای ساخت طلای سفید بیشتر از پلاتین و نقره استفاده می شود.

چرا طلای سفید زرد می شود؟

تقریبا تمامی طلاهای سفیدی که امروزه در بازار عرضه می شوند، یک لایه رودیوم روی خود دارند. روکش رودیوم ضرری برای طلا ندارد و از ارزش آن کم نمی کند، اما سفیدی و درخشندگی آن همیشگی نیست. این روکش همیشه در معرض از بین رفتن و تاب برداشتن قرار دارد.وقتی روکش رودیوم از بین می رود، سایه زرد رنگ طلا از زیر آن نمایان می شود.

بهترین روش برای حفظ سفیدی طلای سفید رنگ این است که هر چند وقت یک بار دوباره آن را روکش کنید. طلای خود را نزد جواهرساز ببرید تا یک لایه روکش طلای سفید روی آن بکشد و دوباره مثل روز اول نونوار و درخشان شود.این را به یاد داشته باشید که دیر یا زود روکش رودیوم از بین می رود و در نهایت مجبور هستید این کار را انجام دهید. مگر اینکه از طلای خود خیلی استفاده نکنید.همچنین باید بدانید ماندگاری روکش رودیوم به ضخامت آن نیز بستگی دارد.بد نیست بدانید اگر طلا در لایه زیری با نیکل ترکیب شده باشد، و فرد به نیکل حساسیت داشته باشد، در هر بار استفاده، طلا با پوست او واکنش آلرژیک نشان خواهد داد.

تفاوت بین طلای سفید و طلای زرد چیست؟

با توجه به افزایش محبوبیت نقره، تیتانیوم و پلاتین،در حال حاضر طلای سفید بیشتر از طلای زرد مورد تقاضا است.نه تنها به دلیل این که با مد روز مطابقت دارد بلکه سخت تر از طلای زرد نیز می باشد و دارای سبکی مشابه با همتای زرد خود است.با این حال، برخی از زیورآلات طلای سفید با نیکل مخلوط شده است که باعث آلرژی می شود و همچنین طلای سفید با رادیوم پوشش داده شده است ، بنابراین ممکن است به طور مداوم نیازمند صیقل دادن دوباره برای حفظ درخشش خود باشد.از سوی دیگر طلای زرد، حاوی نیکل است و نسبتا بی خطر است، اما از آن جایی که به اندازه کافی سخت نیست، نسبت به خط و خراش حساس تر است.بنابراین، جدا از تفاوت آشکارشان که رنگ آنهاست ، حالا روشن شد که آلیاژهایی که با آنها ترکیب شده اند نیز ویژگی های مختص به خود را تعیین می کنند و در نتیجه باعث می شوند که هر اثر هنری منحصر به فرد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *