اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست ؟_613cef4c53281.jpeg
علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست ؟_613cef4c53281.jpeg

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست ؟

روشن نشدن ماشین ظرفشویی ناراحت کننده و بد است و اما از آن بدتر زمانیست که ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند. مخصوصا زمانیکه تمامی ظرف ها کثیف اند و شما به ظروف تمیز نیاز دارید.

علت کار نکردن ماشین ظرفشویی یا روشن نشدن آن، برخی از اوقات ساده است و می توان با بررسی چند نکته مشکل بوجود آمده را رفع نمود. اما در صورتی که دانش و تخصص کافی برای انجام اینکار را ندارید و ماشین ظرفشویی شما همچنان قادر به روشن شدن نبود، با متخصصان باتجربه تماس بگیرید تا در اسرع وقت تعمیرات ماشین ظرفشویی شما را انجام داده و آسودگی خیال را به شما بازگردانند.

در این مطلب از دلگرم قصد داریم در رابطه با علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی و نیز علت کار نکردن ماشین ظرفشویی صحبت کنیم و دلایل و راه حل های موجود را بیان کنیم. نکاتی که در ادامه خواهید خواهند، با استفاده از تجارب صدها تعمیرکار و تکنسین تخصصی ماشین ظرفشویی گردآوری شده است.

این نکات مهمترین و رایج ترین اجزاء و قطعات ماشین ظرفشویی را که ممکن است در روشن نشدن ظرفشویی و یا کار نکردن ظرفشویی دخالت داشته باشند، معرفی نموده و شما را در عیب یابی ماشین ظرفشویی خود بسیار کمک خواهد کرد.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

چرا ماشین ظرفشویی کار نمی کند؟

بسیاری از افراد در مورد علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سوال می پرسند، این پرسش تا حدودی واضح نیست زیرا کار نکردن ماشین ظرفشویی شما می تواند به معنای روشن نشدن ظرفشویی باشد و یا موارد دیگر. گاهی ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند در این مواقع منظور از کار نکردن شروع نکردن به شستن ظروف و وسایل داخل آن است.

در هر صورت دلایلی که سبب کار نردن ماشین ظرفشویی شما می شوند، در ادامه بررسی شده و راهکار لازم در هر مورد بیان شده است. دقت فرمایید که ممکن است این دلایل علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی یا سامسونگ شما باشند و یا تنها علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی و یا سامسونگ شما باشند.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

6 علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

1. میکروسویچ یا قلاب قفل درب

اگر ماشین ظرفشویی روشن نمی‌شود، اولین جایی که باید بررسی کنید میکروسویچ یا قلاب قفل درب است. وظیفه‌ی قلاب درب بسته نگه داشتن درب هنگام برنامه شستشو است و اینکه از نشت آب به بیرون جلوگیری کرده و همچنین میکروسویچ قفل درب را فشار می‌دهد تا برق برد کنترل وصل شود.

اگر درب درست بسته نشود میکروسویچ فعال نخواهد شد و یا اگر میکروسویچ معیوب باشد کنترل ماشین ظرفشویی برقی دریافت نمی‌کند و در نتیجه روشن نمی‌شود. مجموعه‌ی قلاب درب و میکروسویچ را بررسی کنید.

2. تایمر یا کنترل الکترونیکی

دومین علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی تامیر یا کنترل الکترونیکی است. اولین مرحله‌ی هر شستشو در ماشین ظرفشویی تخلیه آب باقیمانده‌ی محفظه است. اگر هنگام روشن کردن صدای موتور تخلیه شنیده نشود علت می‌تواند از تایمر یا کنترل الکترونیک باشد.

در مدل‌های تایمر دستی، تایمر برق موتور پمپ، شیر برقی، مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه را در چرخه‌های منظم کنترل می‌کند. تایمر دارای چندین اتصال الکترونیکی است و با یک موتور کوچک کار می‌کند که همه آنها داخل محفظه‌ی تایمر قرار دارند.

اتصالات تایمر را بر اساس دفترچه‌ی راهنماء با مولتی‌متر آزمایش کنید. قبل از این کار برق اصلی دستگاه باید قطع شده باشد. در مدل‌های کنترل الکترونیکی، برد مدار اصلی همان کارهای تایمر مکانیکی را با استفاده از میکروپرسسور و رله‌های الکترونیکی را انجام می‌دهد.

برای تست خروجی این رله‌ها باید با یک مولتی‌متر آزمایش شود. در این مدل‌ها باید برق دستگاه وصل باشد، برای همین حتماً یک متخصص باید این کار را انجام دهد. البته این مدل‌ها خطاها را به صورت کد نمایش می‌دهند.

3. کلیدهای انتخاب برنامه

کلیدها برای انتخاب نوع برنامه و انجام تنظیمات استفاده می‌شوند. در مدل‌های مختلف عملکردهای خاصی توسط کلیدها کنترل می‌شود. قبل از باز کردن ماشین ظرفشویی مطمئن شوید که این کلیدها درست کار می‌کنند. کلیدها به برد کنترل وصل هستند و برای دسترسی به آنها باید برد که در پنل جلویی یا درب قرار دارد را در آورید. برای آزمایش کلیدها باید نقشه مدار برد را داشته باشد. قبل از این تست برق را قطع کنید.

4. رله‌ی استارت موتور

در بعضی مدل‌های ماشین ظرفشویی از یک رله‌ی استارت در موتور پمپ اصلی استفاده می‌شود. رله‌ی استارت برای اعمال برق به سیم‌پیچ‌های استارت موتور تا زمانی که موتور شروع به کار کند استفاده می‌شود. اگر برد کنترل برق موتور را تأمین می‌کند ولی موتور شروع به چرخش نمی‌کند ممکن است رله‌ی استارت خراب شده باشد. رله معمولاً به موتور وصل شده و می‌توانید رسانندگی آن را با مولتی‌متر بر اساس نقشه سیم‌کشی ماشین ظرفشویی امتحان کنید.

5. فیوز حرارتی

بعضی مدل‌های ماشین ظرفشویی از فیوز حرارتی برای محافظت از برد کنترل استفاده می‌کند. فیوز حرارتی در قسمت بالای مجموعه برد کنترل قرار دارد و دو سیم به آن وصل هستند. وقتی فیوز حرارتی خراب شده باشد، برق برد قطع خواهد بود و ماشین ظرفشویی کلاً روشن نخواهد شد.

برای بررسی فیوز حرارتی باید با برداشتن قسمت داخلی درب به برد دسترسی پیدا کرده و دو سیم متصل به فیوز را جدا کنید. رسانندگی فیوز را با مولتی‌متر اندازه بگیرید. اگر فیوز هیچ رسانندگی نداشت باید تعویض شود.

6. موتور داریو

موتور داریو قمستی از ماشین ظرفشویی است که آب را برای شستشو ظروف به گردش در می‌آورد. برق از تایمر یا برد الکترونیکی و در اتصال با رله‌ی استارت به موتور می‌رسد. اگر ماشین ظرفشویی بعد از اینکه که رله‌ی استارت برق را به موتور رساند روشن نشد، یعنی موتور داریو معیوب است. سیم‌پیچ‌های موتور را با مولتی‌متر امتحان کنید. اگر صدای بلند و گوش خراشی از موتور می‌آید یعنی موتور خراب است و باید عوض شود.

همچنین بخوانید :

لیست قیمت انواع لیست قیمت ماشین ظرف شویی در بازار

مدت زمان نرمال برای شستشو ظروف در ماشین ظرفشویی چقدر است؟

۱۰ تا از بهترین ماشین ظرفشویی های موجود در بازار

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *