دسته‌بندی نشده

علت درد پشت زانو + درمان های جادویی این عارضه چیست ؟

علت درد پشت زانو چیست ؟

آیا می‌دانستید که درد پشت زانو یکی از انواع دردهای شایع در بین افراد با سنین مختلف است و محدود به رده سنی خاصی نیست؟ علت درد پشت زانو می‌تواند ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای و در برخی موافع به دنبال آشیب‌های فیزیکی باشد. در این مطلب با شایع‌ترین علت‌های درد پشت زانو و درمان آن آشنا خواهید شد.

۱. گرفتگی عضلات پا و درد پشت زانو

در برخی موارد گرفتگی عضلات، علت درد پشت زانو است. گرفتگی عضلات بیشتر در زنان باردار و در ورزشکاران شایع بوده و در برخی موارد نیز در نتیجه آسیب‌های عصبی، عفونت‌ها و التهابات و بیماری‌های کبدی به وجود می‌آید. این نوع درد معمولا به صورت اسپاسم‌های چند دقیقه‌ای ایجاد می‌شود و معمولا با مالش و استراحت بر طرف می‌شود.

۲. آسیب دیدگی عضلات همسترینگ و احساس درد پشت زانو

عضلات همسترینگ از عضلاتی هستند که با انقباضات خود به خم و راست شدن زانو کمک می‌کنند. آسیب این عضله می‌تواند یکی از علت‌های ایجاد کننده درد پشت زانو باشد. این آسیب بیشتر تحت تاثیر فشار‌ها و کشش‌های ناگهانی ایجاد می‌شود و به طور معمول در ورزشکاران شایع‌تر است. درد پشت زانو اگر به علت آسیب دیدگی عضلات همسترینگ باشد، با علائمی مانند ورم و کبودی و احساس ضعف هنگام حرکت دادن زانو همراه است.

۳. درد پشت زانو در نتیجه آسیب دیدگی کشاله

کشاله از دو عضله به نام‌های گسترانوس و سولوس ساخته شده است و ورود فشار‌های غیر قابل تحمل و بیش از حد به این عضلات می‌تواند علت درد پشت زانو باشد. این نوع درد معمولا به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و با علائمی مانند کبودی و سختی ایستادن روی انگشتان پا آشکار می‌شود.

۴. کندرومالیا و زانوی دوندگان علل درد پشت زانو

کندرومالیا یکی از بیماری‌های رایج زانو است که در اثر تخریب غضروف‌های موجود در دو سر استخوان‌ها در محل زانو به وجود می‌آید. کندرومالیا به مرور زمان و بر اثر تحمل فشار‌های زیاد و طولانی مدت، افزایش سن، کمبود کلسیم و روی و … ایجاد می‌شود. کندرومالیا با علائمی مانند درد پشت زانو و سوزش خود را نشان می‌دهد و معمولا با نشستن‌های طولانی مدت و بالا رفتن از پله‌ها تشدید می‌شود. این بیماری در صورت پیشرفت و عدم درمان به موقع، می‌تواند به محدودیت دامنه حرکات در مفصل زانو، احساس ضعف در زانو و انقباض‌های مکرر زانو حین حرکت منجر شود. بیماری زانوی دونده نیز یکی دیگر از بیماری‌های مربوط به غضروف‌های مفصلی زانو است و همان طور که از اسم آن پیدا است در دوندگان بیشتر دیده می‌شود و علائمی مشابه با کندرومالیا دارد.

۵. پارگی رباط PCL و درد پشت زانو

رباط PCL استخوان‌های ACL و MCL را به هم متصل می‌کند. این رباط در پشت زانو قرار دارد و از جمله رباط‌هایی است که فشار‌های زیادی را هنگام حرکت و ورزش تحمل می‌کند. آسیب دیدگی رباط PCL می‌تواند علت درد پشت زانو باشد که معمولا در نتیجه پریدن، خالی شدن زانو و پیچ خوردن پا هنگام دویدن یا حرکت‌های انفعالی ایجاد می‌شود. آسیب رباط PCL علاوه بر احساس درد پشت زانو با علائم دیگری از جمله، ورم، سختی هنگام راه رفتن، سفتی زانو و در موارد وخیم‌تر با بی ثباتی زانو و در رفتن زانو مشخص می‌شود.

۶. پارگی مینیسک علت درد پشت زانو

پارگی مینیسک معمولا در نتیجه آسیب‌های ورزشی، اضافه وزن و چاقی ایجاد می‌شود و منجر به درد پشت زانو می‌شود. علائم پارگی منیسک شامل ورم، سفتی و مشکل حرکت، ضعف در زانو و بی ثباتی است

۷. آرتروز زانو و احساس درد در پشت زانو

آرتروز یکی از بیماری‌های التهابی است که معمولا با افزایش سن اتفاق می‌افتد. آرتروز زانو معمولا نواحی غضروفی و کشکک‌ها را مبتلا می‌کند و با علائمی مانند درد پشت زانو، قفل شدن زانو، شنیدن صدای تق تق در زانو هنگام حرکت و در موارد پیشرفته‌تر بیماری، با تغییر شکل مفصل مشخص می‌شود. درد پشت زانو اگر در اثر آرتروز زانو باشد بیشتر صبح‌ها و هنگام برخاستن از تخت خواب و یا پس از نشستن‌ها و بی حرکت ماندن پا در طولانی مدت خود را نشان می‌دهد.

۸. درد پشت زانو در نتیجه کیست بیکر

کیست بیکر نوعی تورم در پشت زانو است که در نتیجه انباشته شدن مایع میان بافتی در کپسول‌های پشت زانو ایجاد می‌شود. آرتروز و آسیب‌های فیزیکی می‌تواند منجر به کیست بیکر شود. علائم کیست بیکر شامل درد پشت زانو، تورم پشت زانو و سختی در خم کردن زانو است. معمولا درد پشت زانو در اثر کیست بیکر با انجام فعالیت‌های مختلف افزایش می‌یابد

علت درد پشت زانو

علائم خطر آفرین درد پشت زانو

علاوه بر درد در پشت زانو، علایم زیر نیز مشاهده می شود:

 1. تورم پشت زانو
 2. برآمدگی پشت زانو
 3. آب (مایع) اطراف زانو
 4. صدا دادن زانو
 5. احساس قفل شدگی در زانو

توجه داشته باشید که حتما این علایم را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

تشخیص درد پشت زانو

پزشک معالج، با استفاده از یک یا چند روش ارزیابی زیر به علت درد در پشت زانو شما پی خواهد برد :

 1. سابقه پزشکی
 2. پرسش در مورد فعالیت های اخیر شما
 3. ام آر آی
 4. اشعه ایکس
 5. سونو گرافی
 6. آزمایش خون

درمان درد پشت زانو

راه های درمان و تسکین درد پشت زانو

درد پشت زانو می‌تواند بسیاری از حرکات شما را در زندگی روزمره با دشواری روبرو کند. از طرف دیگر بسته به علت، اگر این درد‌ها جدی گرفته نشود و درمان به تاخیر افتد، می‌تواند در طولانی مدت مشکل جدی حرکتی در افراد ایجاد کند و نیازمند عمل‌های جراحی سنگین و سخت با هزینه‌های درمانی بسیار بالا باشد؛ بنابراین همواره توصیه می‌شود درد پشت زانو را جدی گرفته و برای پیدا کردن علت و روش درمانی به پزشک متخصص مراجعه کنید. در ادامه با روش‌های درمانی معمول برای تسکین درد پشت زانو آشنا خواهید شد.

استراحت برای درمان درد پشت زانو

استراحت یکی از بهترین راه های بازیابی بدن واحیای آن ازهرگونه آسیب دیدگی وبیماری است استراحت زانوها مخصوصا هنگام بالا رفتن از ارتفاع باعث کاهش اختلال در زانو و درد کنار زانو می شود به دلیل اینکه جریان خون درآن ناحیه کاهش میابد.

یخ در درمان درد پشت زانو

یخ یکی از راه های طبیعی برای کاهش درد و التهاب است شما نباید از هرگونه کمپرس داغ بر روی مفصل استفاده کنید زیرا باعث باز شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون و ایجادناراحتی در مفصل می شود.

استفاده از زانو بندها

زانوبند‌ها زانو را ثابت نگه داشته و به شما کمک می‌کنند فعالیت‌های روزمره را با ریسک کمتری انجام دهید.

حرکات کششی

انجام حرکات کششی و نرمشی به مفاصل شما کمک زیادی می‌کند. این حرکات با افزایش جریان خون در ناحیه زانو باعث رسیدن مواد غذایی و اکسیژن بیشتر به بافت‌های زانو شده و روند ترمیم و درمان سلول‌ها و بافت‌های آسیب دیده را تسریع و بهبود می‌بخشند. همچنین تمرینات کششی انعطاف پذیری مفاصل زانو را افزایش داده و از سختی حرکت پس از نشستن‌های طولانی مدت می‌کاهند.

کفش‌های مناسب

کفش‌های نامناسب فشاری زیادی به پا و زانو وارد می‌کنند. این فشار‌ها می‌توانند روند تخریب بافت‌ها و عضلات در زانو را شدت بخشند؛ بنابراین توصیه می‌شود برای ورزش کفش مناسب ورزش بپوشید و در زمان‌هایی که برای مدت طولانی بیرون منزل به سر می‌برید، از کفش‌های طبی استفاده کنید.

کاهش وزن برای درمان درد پشت زانو

اگر دچار اضافه وزن و یا چاقی هستید توصیه می‌شود با برنامه ریزی یک رژیم غذایی و ورزش مناسب، ورزن خود را به مرور کاهش دهید. اضافه وزن فشار زیادی به زانو‌ها وارد کرده و می‌تواند موجب تشدید تخریب بافت‌های زانو و به خصوص نواحی غضروفی و کپسول‌های بین مفصلی شود.

تای چی برای درمان درد پشت زانو

ورزش تای چی یک ورزش بسیار مناسب برای افرادی است که دچار آسیب‌های فیزیکی و درد هستند. ورزش تای چی می‌تواند باعث افزایش دامنه حرکتی در زانو و هم چنین درمان زانو درد‌های ناشی از التهابات مفصلی و آرتروز باشد.

ماساژ درمانی با روغن ها

ماساژ درمانی برای بهبود رنج گسترده‌ای از مشکلات زانو توصیه می‌شود. جهت اثر بخشی بهتر می‌توانید ماساژ درمانی را با روغن‌هایی که به کاهش درد‌های مفصلی کمک می‌کنند همراه کنید. از جمله این روغن‌ها می‌توان روغن بابونه و اکالیپتوس را نام برد.

فیزیوتراپی برای درمان درد پشت زانو

درمان درد ناحیه پشت زانو بوسیله فیزیوتراپی تحت نظر دکتر ارتوپد بوسیله بیمه پوشش داده میشود وحداقل به یک هفته درمان نیازدارد تمرینات فیزیوتراپی به شکل ساده است و باعث تحرک مفصل به صورت کاملا سالم درمدت زمان کم می شود اکثر تمرینات بدون هیچ گونه دردی هستند اما تعدادی ازحرکات که باعث کشش لیگامنت ها می شود می تواند در مفصل ایجاد دردکند. اگردچار درد شدید،نترسید و موضوع را با پزشک درمیان بگذارید پزشکان می توانند برنامه جامعی را برای ایجاد توانایی درفرد طراحی کنند.

دارو و جراحی برای درمان درد پشت زانو

درصورتی که درد بیمار شدید باشد درمان های جدی تری نیازاست اگر زانو ازقبل دچار آسیب دیدگی باشد و درد ایجادشود مصرف دارو،تزریق و جراحی توسط جراح زانو ضروری است.
هرسه نوع درمانی که در بالا ذکرشد تاثیر بسیارخوبی درکاهش درد پشت زانو در دراز مدت دارد.درمان های استروئیدی مانند تزریق در موارد شدید یا مصرف خوراکی داروها در موارد خفیف میتواند در کنترل درد و احیای بیمار بسیار موثر باشد آخرین گزینه برای درمان زانو درد عمل جراحی است که در روش ها ی جدید جراحی با ایجاد شکاف های کمتر این جراحی انجام میشود.

بیشتر بخوانید:

علت سفتی و گرفتگی عضلات ساق پا چیست؟

درمان درد مزمن کشکک زانو

درمان ضرب دیدگی زانو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا