دسته‌بندی نشده

علت درد قفسه سینه هنگام قورت دادن آب و غذا چیست؟

درد قفسه سینه هنگام غذا خوردن، علل و راه های درمان آن

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

GERD زمانی است که محتویات معده به سمت مری حرکت می کند . این می تواند احساس دردناک و سوزشی به نام سوزش سر دل در وسط قفسه سینه ایجاد کند. درد ممکن است هنگام قورت دادن یا کمی بعد از صرف غذا ایجاد شود.

سایر علائم GERD می تواند شامل موارد زیر باشد:

حالت تهوع یا استفراغ
مشکل در بلع (دیسفاژی)
نارسایی
احساس می کنید چیزی در گلوی شما گیر کرده است.
بوی بد دهان

GERD زمانی رخ می دهد که عضله حلقه مانندی که مری شما را به معده شما متصل می کند (اسفنکتر) ضعیف شود. این اجازه می دهد تا اسید معده یا غذا از معده شما به مری شما جریان یابد. فتق هیاتال همچنین می توانید GERD شود.

برخی از عوامل خطر بالقوه GERD عبارتند از:

داشتن اضافه وزن یا چاقی
مصرف برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها، مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای آسم
بارداری
سیگار کشیدن

 درد قفسه سینه

ازوفاژیت

ازوفاژیت التهاب مری است. اگر این عارضه درمان نشود، می تواند باعث زخم، زخم یا باریک شدن شدید مری شود. این به نوبه خود می تواند عملکرد مری را محدود کند. ازوفاژیت می تواند باعث درد قفسه سینه و همچنین بلع دردناک شود. علائم دیگر می تواند شامل سوزش سردل و گیر کردن غذا در مری می شود.

فتق هیاتال

فتق هیاتال می افتد زمانی که قسمت بالای معده خود را از طریق یک سوراخ کوچک (وقفه) در خود را به برآمدگی آغاز می شود دیافراگم . شما می توانید یک فتق هیاتال کوچک داشته باشید و آن را ندانید. با این حال، بزرگترها اغلب علائم ایجاد می کنند. فتق هیاتال گاهی اوقات می تواند باعث برگشت غذا یا اسید معده به مری شود. این می تواند باعث سوزش سر دل در قفسه سینه اغلب پس از بلعیدن یا غذا خوردن شود.

حتماً بخوانید:

کدام درد قفسه سینه را جدی بگیریم ؟

کدام درد قفسه سینه را جدی بگیریم ؟

درد قفسه سینه بیماری نیست، بلکه صرفا یک علامت هشداردهنده محسوب می‌شود. تنها در برخی موارد درد قفسه سینه می تواند به دلیل مشکلات قلبی باشد. در این…

سایر علائم فتق هیاتال می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکل در بلع
نارسایی
احساس تنگی نفس
استفراغ خون
خون در مدفوع شما

فتق هیاتال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله تغییرات مرتبط با افزایش سن و آسیب. همچنین ممکن است در اثر فشار مداوم به ناحیه ناشی از سرفه، استفراغ یا زور زدن در حین اجابت مزاج ایجاد شود.

تنگی های مری

تنگی مری یک باریک شدن غیر طبیعی مری است. به دلیل باریکتر بودن مری از آنچه باید باشد، تنگی می تواند باعث درد قفسه سینه در هنگام بلع شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکل در بلع، به ویژه غذاهای جامد
احساس می کنید چیزی در گلوی شما گیر کرده است.
کاهش وزن غیر قابل توضیح

اختلالات حرکتی اولیه مری (PEMDs)

به طور معمول، مری شما منقبض می شود تا غذایی که خورده اید را به سمت پایین به سمت معده هدایت کند. اختلال حرکتی مری زمانی اتفاق می افتد که این انقباضات نامنظم یا غایب باشند. از آنجایی که انقباضات هماهنگ نیستند، PEMD ها می توانند هنگام قورت دادن باعث درد قفسه سینه شوند. در برخی موارد، این درد حتی ممکن است با درد قلبی (آنژین صدری) اشتباه گرفته شود.

علت درد در قفسه سینه در هنگام بلع

انواع مختلفی از PEMD وجود دارد، مانند:

اسپاسم منتشر مری. این انقباضات در مری ناهماهنگ و نامرتب هستند.
Nutcracker esophagus. مری چکشی نیز نامیده می شود، انقباضات در این مری هماهنگ اما بسیار قوی هستند.
آشالازی. اسفنکتری که به معده منتهی می شود شل نمی شود. آشالازی بسیار نادر است.

مشخص نیست چه چیزی باعث این اختلالات می شود. به نظر می رسد که آنها مربوط به عملکرد غیر طبیعی اعصابی هستند که انقباضات ماهیچه های صاف مری را کنترل می کنند.

تشخیص علت درد قفسه سینه هنگام بلع

برای تشخیص اینکه چرا این درد را دارید، پزشک ابتدا سابقه پزشکی شما را می گیرد و معاینه فیزیکی انجام می دهد. از آنجایی که درد قفسه سینه می‌تواند نشان‌دهنده شرایطی مانند حمله قلبی باشد، آن‌ها همچنین می‌خواهند آزمایش‌هایی را برای رد بیماری قلبی انجام دهند.

هنگامی که بیماری قلبی رد شد، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را برای کمک به تشخیص انجام دهد:

آندوسکوپی در این روش، پزشک شما از یک لوله انعطاف پذیر کوچک (اندوسکوپ) با دوربین متصل برای مشاهده مری و معده استفاده می کند.
اشعه ایکس. اشعه ایکس می تواند به پزشک کمک کند تا ناحیه قفسه سینه و گلو را برای بررسی آسیب یا ناهنجاری های ساختاری تجسم کند. یکی از روش ها، بلع باریم، از محلول باریم برای پوشاندن دستگاه گوارش شما استفاده می کند. این باعث می شود که مشاهده هر گونه ناهنجاری در اشعه ایکس آسان تر شود.
بیوپسی در برخی موارد، پزشک شما ممکن است بخواهد نمونه ای از بافت را برای بررسی در آزمایشگاه بگیرد. این را می توان در طول آندوسکوپی انجام داد.

درد قفسه سینه هنگام قورت دادن

مانومتری مری. این آزمایش از یک لوله کوچک برای اندازه گیری فشار انقباضات عضلانی مری در هنگام بلع استفاده می کند. می تواند نواحی مختلف مری را آزمایش کند.
پایش PH مری. این آزمایش pH مری شما را در یک دوره 24 تا 48 ساعته اندازه گیری می کند. این به پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا اسید معده به مری شما جریان دارد یا خیر. مانیتور را می توان روی یک لوله نازک کوچک یا با اتصال یک دستگاه بی سیم در مری در حین آندوسکوپی در مری قرار داد.

درمان های پزشکی درد قفسه سینه هنگام بلع

درمانی که پزشک برای درد قفسه سینه در حین بلع تجویز می کند به شرایط خاصی که باعث آن شده است بستگی دارد. داروها. بسته به تشخیص شما، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. برخی از گزینه ها عبارتند از:

مسدود کننده های H2، که میزان اسید معده شما را کاهش می دهد
مهارکننده های پمپ پروتون که مانع از تولید اسید معده می شوند.
داروهایی برای کمک به شل شدن عضلات مری، مانند نیترات ها یا مسدود کننده های کانال کلسیم
داروهای استروئیدی برای درمان التهاب همراه با ازوفاژیت
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای برای کمک به کاهش درد در مری
آنتی بیوتیک ها یا ضد قارچ ها برای درمان عفونت

تشخیص علت درد قفسه سینه هنگام قورت دادن

چند نمونه از روش هایی که ممکن است به درمان درد قفسه سینه هنگام بلع کمک کند عبارتند از:

اتساع. در این روش که برای تنگی مری استفاده می شود، یک لوله با یک بالون کوچک به داخل مری شما هدایت می شود. سپس بالون برای کمک به باز شدن مری منبسط می شود.
تزریق سم بوتولینوم. تزریق سم بوتولینوم به مری می تواند با مهار تکانه های عصبی به شل شدن عضلات مری کمک کند.
استنت گذاری. در موارد شدید تنگی مری، ممکن است لوله‌های موقتی منبسط شونده به نام استنت قرار داده شود تا به باز نگه داشتن مری کمک کند.

عمل جراحی برای درد قفسه سینه هنگام بلع

جراحی معمولاً تنها زمانی کاربرد دارد که درمان هایی مانند داروها و تنظیم شیوه زندگی برای کاهش علائم کارایی نداشته باشند. چند نمونه از روش های جراحی عبارتند از:

فوندوپلیکاسیون. با این جراحی لاپاراسکوپی، پزشک بالای معده شما را دور مری می دوزد. این کار اسفنکتر را سفت می کند و از جریان یافتن اسید معده به سمت بالا جلوگیری می کند. سایر اعمال جراحی برای GERD پزشک شما همچنین می‌تواند اسفنکتری که از مری به معده منتهی می‌شود را به روش‌های دیگری سفت کند. برخی از گزینه ها شامل ایجاد ضایعات حرارتی و استفاده از مهره های مغناطیسی است.

درمان درد قفسه سینه هنگام قورت دادن

ترمیم فتق. برای ترمیم جراحی فتق هیاتال، پزشک معده شما را به سمت پایین به داخل شکم شما می کشد. سپس می توانند فاصله شما را کوچکتر کنند.
میوتومی. این شامل ایجاد بریدگی در عضلات پوشاننده قسمت تحتانی مری است که می تواند انقباضات عضلانی را ضعیف کند. نسخه کم تهاجمی این روش نیز موجود است.
تعمیر سوراخ. افرادی که دارای پارگی در مری خود هستند، اغلب باید سوراخ را با جراحی ببندند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا