علت درد بالای شکم در بارداری چیست؟

با درد بالای شکم در بارداری چه باید کرد؟

درد بالای شکم در بارداری یکی از مشکلات دوران بارداری است که خانم ها ممکن است آنرا تجربه کنند.زنان در بارداری مسایل و حالات بسیاری را تجربه می کنند که برخی از آن ها غیر قابل انتظار و غیر قابل پیش بینی اند.

درد شکمی یکی از مسایلی است که زنان در طی بارداری از آن شکایت می کنند. با اینکه این درد طبیعی است ولی در بسیاری مواقع، درد شکمی دلیل پاتولوژیک دارد و تشخیص و درمان سریع تر آن می تواند بسیار موثر باشد اما قدم اول این است که این دردها را بی اهمیت نشماریم.

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که بروز درد ناگهانی در ناحیه شکم زنان شما در اغلب موارد بی‌ضرر بوده و ممکن است به بروز شرایط خاص در طی سه ماهه اول بارداری مانند یبوست و افزایش جریان خون به رحم مرتبط باشد. اما بروز درد در بدن زنان پس از صرف غذا به شرایط بدنی او در سه ماهه دوم و سوم بارداری بستگی داشته و ممکن است مشکلات مختلفی از جمله انقباضات Braxton-Hicks و درد لگن را در این افراد به دنبال داشته باشد.

درد بالای شکم در بارداری

درد بالای شکم در بارداری را جدی بگیرید

آیا درد بالای شکم در بارداری طبیعی است؟

مادران باتجربه، حالت چرخیدن جنین، کمردرد و در هنگام غذا خوردن، دردهای شکمی را طبیعی می دانند. در بارداری، بچه با ارگان های تحتانی شکم، رحم و لگن درگیر است پس چرا زنان درد بالای شکمی دارند؟ دردهای پیوسته، نشانه مهم تغییرات درونی بدن مادر و فرایند بارداری است که مادران آن را تجربه می کنند و طبیعی است.

انواع مختلف درد شکم زنان در بارداری

شما به عنوان یک زن حامله می‌توانید درد شکمی بیش از اندازه را همراه با درد کمر که به سمت بالای و راست بدن یا به سمت چپ و پایین می‌باشد، تجربه کنید. در ادامه این مقاله، در مورد انواع دردهای شکمی زنان در بارداری به طور کامل صحبت شده است. این موارد عبارتند از:

درد قسمت بالای شکم در بارداری

بروز هر گونه درد یا ناراحتی که در ناحیه بین حاشیه‌های کمر و رکتال مادر باردار رخ دهد، به عنوان “درد شکمی بالا” شناخته می‌شود. به عبارت دیگر، این درد از ناحیه مرکز بدن، زیر کمر و بند ناف زنان شروع شده و به هر طرف شکم زنان انتقال می‌یابد.

درد قسمت بالا و سمت چپ شکم در بارداری

معمولا این نوع درد از نوک پستان چپ مادران شروع شده و می‌تواند به علت ساختار بدن او و اندام‌های مختلف موجود در سمت چپ بالای شکم زنان مانند طحال، دم پانکراس، شکاف پایین کمر، کلیه سمت چپ، بخشی از روده بزرگ و روده کوچک، قسمت کوچکی از معده و قرارگیری قلب در سمت چپ بالای بدن و شکل استخوان‌ها، پوست و ماهیچه‌های این نواحی بیشتر احساس شود.

نوشته های مشابه

درد قسمت بالا و سمت راست شکم در بارداری

در اغلب موارد این نوع درد شکمی از نوک پستان راست شروع شده و در سطح ناف مادر حامله احساس می‌شود. ساختار بدن زنان و اندام‌هایی مانند کبد، قسمت پایین ریه راست، کلیه راست، غده فوق کلیوی، استخوان‌ها، پوست و عضلات موجود در این نواحی باعث تشدید درد شکمی در این موقعیت خواهد شد.

درد قسمت پایین و سمت راست شکم در بارداری

بروز این نوع درد در بارداری زنان می‌تواند به صورت درد حاد یا مزمن در سمت راست و پایین شکم زنان رخ دهد. با این حال، این درد به قسمت پایین شکم زنانو ربع راست آن محدود نشده و در بدن برخی از زنان حامله به سمت چپ یا عقب بدن نیز گسترش می‌یابد.

البته فراموش نکنید که ساختار بدن زنان و اندام های موجود در این ناحیه مانند ساق پاها، آپاندیس، تخمدان سمت راست، لوله‌های فالوپ و کلیه، بخش متوسط کبد، قسمت راست رحم، روده کوچک، عضلات شکم، اعصاب، رگ‌های خونی و پوست این ناحیه از شکم زنان در بروز درد بسیار موثر هستند.

درد بالای شکم در بارداری نشانه چیست

درد بالای شکم در بارداری دلایل مختلفی دارد

چه عواملی سبب درد بالای شکم در بارداری می شود؟

علل معمول درد بالای شکم در بارداری

برخی از زنان درد جدی در بارداری ندارند. اغلب اوقات درد یک شاخص طبیعی بارداری است. چون در این دوران رحم بزرگ می شود اغلب با درد شکمی همراه است. همین طور اندام های مادر با بزرگ شدن رحم تطبیق پیدا می کنند و کشیده یا فشرده می شوند که عامل دیگری از درد مادر است. دلایل معمول دیگر درد شامل نفخ مادر، ورم مادر، اسهال یا یبوست است. با این حال با وجود درد، تشخیص و خود درمانی نکنید و حتما با پزشک زنان مشورت کنید.

مشکلات جدی درد بالای شکم در بارداری

درد بالای شکمی در بارداری همیشه نشانه نفخ معده نیست، در زیر به چند مورد اشاره می شود.

مسمومیت خونی

در بارداری معمولا فشار خون مادران پایین است، با این حال برخی مادران فشار خونشان به دلایل مشکلات قلبی عروقی بالا می رود. فشار خون کنترل نشده می تواند روی مغز، کلیه ها کبد و دیگر اندام ها اثر مخربی داشته باشد. چک کردن خون مادر در آزمایشگاه دلیل بسیاری از مشکلات را آشکار می کند. نشانه های مسمویت خونی شامل استفراغ، درد بالای شکمی، ورم صورت و اختلال در بینایی است.

سندرم هلپ

زمانی که گلبول های قرمز خونی تحلیل می روند، سطح آنزیم های کبدی افزایش می یابد و تعداد پلاکت های خونی کم می شود. در این رویداد به تدریج درد بالای شکمی، حالت تهوع، خستگی، تورم و گاهی خون ریزی لثه مشاهده می شود.

عفونت کلیه

اگر عفونت های کلیه درمان نشود این عفونت به دیگر نقاط بدن سرایت می کند. اگر عفونت کلیه و درد بالای شکمی دارید شاید نشانه این باشد که عفونت از طریق رگ های خونی به دیگر نقاط پخش شده است. در این حالت، تب، افزایش ادرار، احساس سرما و خنکی همراه با درد بالای شکمی خواهید داشت.

اختلالات کیسه صفرا

اختلالات کیسه صفرا شامل تشکیل سنگ در کیسه صفرا و در نتیجه التهاب است. درد خیلی زیاد در بالای شکم احساس خواهید کرد. عفونت کیسه صفرا به علت سنگ یا هر علت دیگری که سبب التهاب آن شده است نشانه هایی مثل حالت تهوع، درد به همراه تب دارد. در حالت شدید این بیماری، نیاز به عمل جراحی خواهد بود.

مراجعه به پزشک برای درد بالای شکم در بارداری

در صورت تدام درد بالای شکم در بارداری به پزشک مراجعه کنید

درد بالای شکم در بارداری را چگونه مدیریت کنید

  • ساده ترین راه در منزل این است که از حرکت های ساده ورزشی استفاده کنید. اما اگر درد شدید بود باید توسط پزشک بررسی بیشتری انجام گیرد.
  • وعده های غذایی را کوچک کنید و در فواصل کوتاه تری غذا در چندین وعده غذا بخورید این کار باعث می شود از درد شکمی و ایجاد گاز جلوگیری شود.
  • نرمش هایی برای شل کردن عضلات انجام دهید تا باعث شود گرفتگی عضلات برطرف شود و عضلات کش آمده به حالت طبیعی خود بازگردند. برای مثال اگر درد بالای شکمی دارید خود را مانند جنین منقبض کنید و سپس به آرامی بدن خود را بکشید. این تمرین را چند دقیقه انجام دهید، به زودی احساس آرامش می کنید.
  • ممکن است زنان به خاطر یبوست، درد بالای شکمی داشته باشند که یک شکایت معمول زنان در این دوران است. بایستی از یبوست جلوگیری شود، به زنان توصیه می شود مقدار بالایی فیبر را در وعده های غذایی خود وارد کنند. فیبرها آب زیادی جذب می کنند و از خشکی مدفوع جلوگیری می کنند.
  • مقدار کافی آب بنوشید تا از درد شکمی که علت یبوست و نفخ دارد، جلوگیری شود. آب سیستم متابولیکی بدن را فعال نگه می دارد و از خشکی بدن پیشگیری می شود.
  • همچنان که بارداری پیش می رود، رحم بیشتر رشد می کند و جای بیشتری را اشغال می کند. این فشار به مثانه وارد می شود در این حالت اگر ادرار مکرر ندارید پس احتمالا درد شکمی خواهید داشت. بنابراین، توصیه می شود اگر زنان درد مکرر دارند بیشتر از قبل برای ادرار کردن به توالت بروند.
  • کمتر کار کنید و با دراز کشیدن یا نشستن در یک وضعیت راحت، استراحت کنید، به ویژه در مراحل آخر بارداری. استراحت از خستگی و گرفتگی عضلات جلوگیری می کند، بنابراین انقباض و درد شکمی کاهش می یابد.

استراحت در هنگام درد بالای شکم در بارداری

استراحت می تواند به تسکین درد بالای شکم در بارداری کمک کند

در چه مواقعی برای درد بالای شکم در بارداری باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با انجام توصیه های بالا، باز هم درد شکمی ادامه پیدا کرد و اگر دردهای زیر شکمی با گرفتگی یا خون ریزی همراه بود، به متخصص مراجعه کنید. در برخی نمونه ها خون ریزی به مقدار کم و همراه با ترشحات واژینال می باشد.

اگر انقباض رحمی دارید که در زمان قابل توجهی ادامه می یابد و با دارو تسکین نمی یابد و یا گرفتگی عضلات گردن و شانه همراه باشکم را دارید بایستی سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر علائمی مثل خستگی، به سختی ادرار کردن و سرگیجه دارید، به آسانی از مقابل آنها عبور نکنید.

اگر وضعیت شما وخیم است از خود مراقبت بیشتری کنید و هر علامت و نشانه ای را جدی بگیرید و با پزشک خود مشورت کنید تا نگرانی شما برطرف شود از خود درمانی خودداری کنید تا خطر عوارض این کار را کاهش دهید.

در نهایت اگر درد هایی که شما در دوران بارداری خود دارید تکرار شود و یا اینکه به صورت مکرر در دوران بارداری خود احساس کنید به ویژه در ناحیه شکم، رحم و روی شکم باشد و این دردها به صورت گرفتگی در شما ایجاد شده باشد، می تواند برای شما مشکل ساز باشد و باید هر چه سریعتر به متخصص زنان و زایمان و یا پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی و معاینات بیشتری بر روی شما انجام شود.

اما به طور کلی در دوران بارداری انقباضات رحم به صورت پراکنده همیشه وجود دارد که نگران کننده نیست اما اگر مدت این انقباضات طولانی و با درد همراه باشد، احتمال زایمان زودرس را برای شما بالا خواهد برد.

بیشتر بخوانید:

درد و گرفتگی زیر شکم در حین حرکت جنین در شکم مادر

آیا درد زیر شکم نشانه بارداری است؟ + علایم اولیه بارداری

علت درد پهلو در دوران بارداری چیست؟

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.