دسته‌بندی نشده

علت خاموش شدن سشوار | آموزش و بررسی دلایل آن

سشوار یکی از وسایل الکترونیکی است که تقریباً در هر خانه‌ای کاربرد دارد. این دستگاه عمدتاً برای حالت‌دهی و خشک‌کردن موها پس از شستشو استفاده می‌شود. با این حال گاهی خاموش شدن ناگهانی سشوار استفاده از این دستگاه را برای افراد خانواده دشوار می‌کند.
اگر شما هم با این مشکل روبه‌رو شده‌اید، با ما همراه باشید تا مشکلات متداول سشوار را مورد بررسی قرار دهیم. اما قبل از هر کاری بهتر است با طرز کار این وسیله برقی آشنا شویم.
گرمایش غیرعادی و خرابی اجزای سشوار، دلایل اصلی روشن نشدن سشوار محسوب می‌شوند.
قبل از اقدام به تعمیر دستگاه، باید نسبت به تمیز کردن فیلتر هوای سشوار اقدام کنید.
در صورتی که در تعمیر سشوار تجربه‌ای ندارید، برای جلوگیری از خرابی بیشتر و بروز خطراتی مثل آتش‌سوزی، از کمک افراد متخصص استفاده کنید.

ساختار سشوار

برای بررسی دلایل خاموش شدن ناگهانی سشوار باید ابتدا با ساختار داخلی این وسیله برقی آشنا شویم. مدل‌های مدرن سشوار شامل بخش‌های ذیل می‌شوند:

نوشته های مشابه

فن
فنر سشوار (عنصر گرمایش)
موتور کوچک
سوئیچ برای تنظیم سرعت هوا
سیم سشوار

خاموش شدن سشوار

از آنجایی که ساختار دستگاه پیچیده نیست، بسیاری از مشکلات متداول سشوار در خانه حل می‌شود. اگر مولتی‌متر، پیچ‌گوشتی و ابزار لحیم‌کاری دارید، می‌توانید خودتان سشوار را تعمیر کنید. حالا بیایید آسیب‌های احتمالی که به خاموش شدن ناگهانی سشوار منجر می‌شوند را بررسی کنیم.

علت خاموش شدن ناگهانی سشوار

سشوار ممکن است به دلایل مختلف ناگهان خاموش شود. در ادامه به عیب یابی سشوار و دلایل خاموش شدن آن می‌پردازیم:

۱. گرمایش غیر عادی

بیشتر اوقات گرم‌شدن بیش‌ازحد دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی سشوار است. در واقع تمام سشوارهای با کیفیت و خوب دارای مدارشکن خودکار هستند که در صورت تشخیص دمای بیش‌ازحد در دستگاه فعال می‌شود.
این راه‌حل ایمنی، گزینه خوبی است؛ زیرا از سشوار شما در برابر گرمای بیش‌ازحد و خطرناک محافظت می‌کند. گرمای بیش‌ازحد روی اجزای حساس سشوار مانند موتور تاثیر می‌گذارد و ممکن است باعث ذوب‌شدن آن شود.
گرمای بیش‌ازحد و در نتیجه خاموش شدن ناگهانی سشوار می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. استفاده بیش‌ازحد از دستگاه، گرفتگی دریچه‌های هوا یا انسداد فیلتر از جمله مشکلات متداول سشوار و یک علت سوختن سشوار محسوب می‌شوند.
اگر متوجه شدید بدنه سشوار به‌طور غیرعادی داغ است یا بوی سوختگی می‌آید احتمالاً علت آن گرمای بیش‌ازحد است. در بیشتر موارد برای حل مشکل کافی‌ست ۱۰ دقیقه صبر کنید. با این حال در صورت تداوم یا تکرار این مشکل بررسی‌های بیشتر ضروری خواهد بود.
برای تعمیر سشوار در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

علت خاموش شدن سشوار

۲. خرابی اجزای داخلی سشوار؛ علت دیگر خاموش شدن ناگهانی سشوار

در موارد نادرتر خاموش شدن ناگهانی سشوار می‌تواند ناشی از خرابی اجزای داخلی سشوار باشد. در ابتدا ممکن است قطعه‌ای که باعث خنک‌شدن، تنظیم دما یا تهویه سشوار می‌شود آسیب دیده باشد. گاهی اوقات برای عیب یابی سشوار، هواکش، فیوز حرارتی یا کارت الکترونیکی باید بررسی شوند.
اگر سشوار شما خود به خود و بدون گرم شدن بیش‌ازحد خاموش می‌شود مشکل می‌تواند قطع شدن برق باشد. خرابی اتصالات مخصوصا در قسمت منبع تغذیه هم علت خاموشی متناوب سشوار در نظر گرفته می‌شود.
کارت الکترونیکی نیز می‌تواند مسئول خاموش شدن ناگهانی سشوار باشد؛ زیرا اتصال الکتریکی بین سایر قطعات الکترونیکی دستگاه را فراهم می‌کند. اگر کارت الکترونیکی خراب شود، سایر اجزا هم به‌درستی کار نمی‌کنند.

تعمیر خرابی سشوار

درنهایت اگر بعد از بررسی همه موارد بالا هنوز سشوار شما خاموش می‌شود، مشکل از کلید روشن/خاموش یا خرابی موتور آن است.
اگر سشوار سوخته، بدنه سشوار آب شده یا سیم برق آسیب دیده است، اکیداً توصیه می‌شود که استفاده از آن را متوقف کنید. در این شرایط خطر برق‌گرفتگی، اتصال کوتاه و آتش‌سوزی شما را تهدید می‌کند. در این شرایط بهتر است هرچه زودتر برای عیب‌یابی و تعمیر سشوار خود اقدام نمایید.

خاموش شدن هوشمند سشوار

خاموش شدن هوشمند سشوار

خاموش شدن ناگهانی سشوار زمانی که آن را روی زمین می‌گذارید، لزوماً به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد. برخی از سشوارها عملکرد هوشمندی دارند که به‌طور خودکار برای صرفه‌جویی در انرژی برق را قطع می‌کند.
مشکل خاموش شدن ناگهانی سشوار بسته به منشا آن متفاوت خواهد بود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم راهنمای ما برای عیب یابی سشوار را دنبال کنید تا بتوانید مشکلات را شناسایی کرده و آن‌ها را حل کنید. راه‌حل‌ها از ساده‌ترین تا سخت‌ترین موارد را شامل می‌شوند.

حتماً بخوانید:

۱. در استفاده از سشوار دقت کنید

اگر متوجه شدید که سشوار شما به دلیل گرم شدن بیش‌ازحد به خودی‌خود خاموش شده است، موارد ذیل را در نظر بگیرید:

از استفاده طولانی‌مدت از سشوار در دمای بالا خودداری کنید. اگر برای مدت طولانی یعنی بیش از ۲۰ دقیقه از سشوار در دمای بسیار بالا استفاده کنید اجزای آن بیش‌ازحد گرم شده و خاموش شدن ناگهانی سشوار شما حتمی خواهد بود.
از مسدود کردن ورودی و خروجی هوا خودداری کنید. دریچه‌های هوای سشوار باید همیشه بدون مانع باشند تا از داغ‌شدن بیش‌ازحد دستگاه جلوگیری شود.
توری تهویه را به‌طور منظم تمیز و گردگیری کنید. این توری اغلب در پشت سشوار قرار دارد. در برخی مدل‌های سشوار این توری را در کناره‌ها یا پایین دسته پیدا می‌کنید.
پس از خاموش شدن ناگهانی سشوار، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا دمای آن پایین بیاید. سپس دوباره از آن استفاده کنید.
اگر سشوار خاموش نشد، مشکل آن موقتی بوده است. اما اگر سشوار دوباره خاموش شد یا پس از ۱۰ دقیقه منتظر ماندن دوباره روشن نشد، مراحل عیب یابی سشوار را مانند راهنمای ما ادامه دهید.

خراب شدن سشوار

۲. تمیز کردن فیلتر هوای سشوار

در اکثر موارد، علت خاموش شدن ناگهانی سشوار گرفتگی فیلتر است. فیلتر از ورود ذرات موجود در هوا یعنی گردوغبار، کثیفی و موی حیوانات به داخل قطعه موتور جلوگیری می‌کند.
زمانی که فیلتر بیش‌ازحد کثیف شود، جریان هوای ورودی کاهش می‌یابد و ذرات به داخل سشوار نفوذ می‌کنند. در این شرایط دستگاه مجبور است با فشار بیشتری کار کند که در نتیجه منجر به گرم شدن بیش‌ازحد و خاموش شدن ناگهانی سشوار می‌شود.

۳. تست اجزای داخلی سشوار

ممکن است به دلیل خرابی یک جزء داخلی، سشوار شما خاموش شود. در این مرحله برای پیدا کردن علت خاموش شدن ناگهانی سشوار لازم است دستگاه را از برق بکشید، قطعات داخلی را جدا و آزمایش کنید و قطعه معیوب را تعویض نمایید.
اگر مهارت‌های الکترونیکی ندارید، برای تعمیر خرابی سشوار خود از متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا