دسته‌بندی نشده

علت تغییر رنگ پوست نوزاد : از کجا بفهمیم نوزاد سفید است یا سبزه ؟

در دوره نوزادی کلیه ارگان های بدن رشد و نمو به صورت سریع رخ می‌دهد همین موضوع موجب به وجود آمدن تغییراتی می‌شود که در پوست این تغییرات به صورت واضح تری مشاهده می شود. ما در این مطلب درباره رنگ پوست نوزاد صحبت می کنیم.

رنگ پوست نوزاد و خصوصیات آن

خیلی از صفات جسمی و روحی کودک وراثتی است ولی استفاده از برخی میوه‌ها و سبزی‌ها و غذاها می‌تواند در برخی از صفات کودک مانند رنگ پوست تاثیر گذار باشد.

بعد از تولد نوزاد سطح پوست توسط چربی خاصی به نام ورنیک پوشیده است و نیک یک ماده چرب و سفید رنگ است که در دوران جنینی نیز بدن جنین را پوشانده و از آن مراقبت می کند و موجب سهولت در خروج جنین در زمان پروسه زایمان می‌شود.
بعد از تولد نوزاد نیز افزون بر حفظ درجه حرارت بدن نوزاد از او در مقابل میکروب های گوناگون مراقبت و محافظت می کند.

رنگ پوست کودک

رنگ طبیعی پوست کودک

رنگ طبیعی پوست کودک بالغ، قرمز رنگ است. وقتی که نوزاد نارس است و زودتر از زمان تولد به دنیا می آید، پوست نوزاد قرمز تیره به نظر می‌رسد و ظریف و نازک است و به راحتی کبود میشود و یا حتی خونریزی می‌کند. ولی در نوزادانی که کم دیرتر از زمان تولد به دنیا می آیند، حتی اگر مشکل خاصی نداشته باشد، پوست نوزاد که رنگ پریده تر بوده و ضخیم تر از دیگر نوزادان است.

در یک تا دو روز اول بعد از تولد رنگ نوک انگشتان دست و پا کمی کبودتر از دیگر مناطق بدن به نظر می‌رسد، این به علت بی ثباتی جریان خون در ابتدای تولد است و مشکل خاصی وجود ندارد و با گذر زمان این مشکل حل می‌شود. روی پوست صورت کودک به خصوص پشت لب بالایی، بالای بینی، پشت پلک ها و همچنین قسمت پشت گردن لکه های قرمز رنگ مشاهده می‌شود که در اثر تجمع عروق مویرگی ریز در زیر پوست است که هیچ جای نگرانی ندارد و در بیشتر موارد به مرور زمان با افزایش سن نابود می‌شود.

تغییر رنگ پوست کودک

ثابت شدن رنگ پوست کودک

رنگ پوست یک مسئله ژنتیکی و تغییر ناپذیر است اما درباره نوزادان تازه به دنیا آمده رنگ پوست تغییر می کند و گفته می‌شود تا دو سالگی دائم در حال تغییر است. رنگ پوست و موی کودک و حتی حالات بدنی آن تا زمان قبل از دو سالگی در حال تغییر است اما بعد از آن کم‌کم ثابت شده و مشخص می‌شود.

رنگ پوست و رژیم غذایی مادر در حاملگی

رنگ پوست و مو و چشم تابع ویژگی های ژنتیکی و وراثتی پدر و مادر و نسل های پیشین مانند پدر بزرگ و مادربزرگ است. اینکه پدر و مادر رنگ پوست تیره داشته باشد و انتظار داشته باشند با رژیم غذایی کودکی با پوست و موی روشن متولد شود امکان پذیر نیست اما رژیم غذایی تا حدودی می تواند در آن تأثیر داشته باشد. اما عامل اصلی تعیین کننده رنگ پوست و مو وراثت است.

زرشک، عناب و نعنای دم کرده برای خوش آب و رنگ شدن نوزاد تاثیر معجزه آسایی دارد.
گفته می‌شود رنگ پوست کودک، بهترین معرف کبد و غدد داخلی مادر است. برای اینکه کودکانتان رنگ پوست خوبی داشته باشد در زمان بارداری غذاهایی که مناسب کبد است مثل روغن زیتون، روغن ماهی، کره، روغن های نباتی، خیار، کاهو، کاسنی و هویج می خورند.

تغذیه و رنگ پوست نوزاد

رژیم غذایی و تاثیر آن در رنگ پوست نوزاد

خوردن میوه و سبزی هایی که دارای ویتامین سی هستند در رنگ کودک تاثیر دارد و آن را بسیار زیبا می‌کند.
پرخوری و علاقه به خوردن غذا های یکنواخت رنگ کودک را تیره و خفه و مایل به زردی می کند.
خوردن غذاهای مانده و فاسد رنگ نوزاد را تیره و مایل به زرد می کند.
استنشاق دود زغال و سیگار کشیدن نیز در تیرگی رنگ نوزاد تاثیر دارد.
مادر اگر در دوران حاملگی دچار ترس شدید شود پوست جنین دچار لکه های تیره می‌شود.
برای اینکه نوزاد پوست خوب و روشنی داشته باشد از روغن زیتون، روغن ماهی، کره گاوی و گوسفندی، هویج، شیرخشت، ترانجبین، گرانگبین، بید خشت، عناب و نعنا مصرف کنید.

حتماً بخوانید:

منبع : آرگا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا