دسته‌بندی نشده

علت بوی فاضلاب و بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست؟

​علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

گاهی اوقات پس از شستشوی ظروف از ماشین ظرفشویی بوی بدی می دهد. احتمالا به دلیل ذرات غذایی که در فیلتر ماشین ظرفشویی مانده است یا شلنگ درست نصب نشده است می باشد.

بوی بد ماشین ظرفشویی وحشتناک است شاید شما هم به این مشکل برخورده اید. چگونه ماشین ظرفشویی شما بوی بد و منزجرکننده ای گرفته است. نمی دانید مشکل کجاست. دیگر رقبتی به استفاده از ماشین ظرفشویی ندارید. نگران نباشید ما در این محتوا بوی بد ماشین ظرفشویی را علت یابی کرده و برای از بین بردن این بو، راهکار هایی ارائه خواهیم داد.

فیلتر تخلیه

ماشین ظرفشویی نیز مثل سینک ظرفشویی دارای خروجی آب است. همان گونه که برای خروجی سینک یک فیلتر می گذارید که ذرات باقیمانده غذا داخل آن جمع شده و مسیر خروج آب را نبندد، ماشین ظرفشویی نیز، دارای یک فیلتر تخلیه است تا ذرات باقیمانده در آن جمع شوند. نخستین کاری که برای بوزدایی ماشین ظرفشویی انجام می شود، کنترل فیلتر تخلیه است. فیلتر را از کف دستگاه بیرون آورده و با آب گرم و مواد شوینده بشویید.
چنانچه احتیاج بود، از یک برس نرم برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی استفاده کنید. تنها پیش از اینکه مجددا فیلتر را در جای خود بگذارید، مسیر تخلیه آب را چک کنید که مسدود نباشد.

بوی بد ماشین ظرفشویی

مشکل شلنگ تخلیه

یکی دیگر از علل به وجود آمدن بوی بد در ماشین ظرفشویی امکان دارد به علت خم شدن یا پیچ خوردن شلنگ تخلیه باشد. در این صورت سبب می شود آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی بازگردد. برای برطرف شدن مشکل باید شلنگ تخلیه را صاف کنید تا از برگشت جریان آب فاضلاب به درون ماشین ظرفشویی پیشگیری کنید.

استفاده نکردن طولانی مدت از ظرفشویی

بعضی وقتها دلیل بوی نامطبوع ظروف شسته شده به علت استفاده نکردن طولانی و بسته بودن درب ماشین ظرفشویی است. همان طور که می دانید ماشین ظرفشویی به دلیل باقی ماندن مواد ریز غذایی و محیط داخلی مرطوب، محل مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب و باکتری است.

به همین جهت بسته بودن طولانی مدت درب آن باعث باقی ماندن رطوبت، رشد میکروب و در نتیجه به وجود آمدن بوی بد می شود. بستن درب ماشین ظرفشویی بلافاصله بعد از شستشوی ظروف هم باعث باقی ماندن رطوبت و به وجود آمدن بوی بد می شود؛ پس خشک نشدن محیط داخلی دستگاه به هر دلیلی باعث رشد باکتری ها دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی است. برای پیشگیری از این اتفاق حتما باید درب دستگاه را باز بگذارید تا با گردش هوا داخل محفظه داخلی رطوبت از بین برود.

بوی زهم وسایل برقی

محفظه داخلی ماشین ظرفشویی

بوی بد امکان دارد به علت به وجود آمدن جرم و کپک در بدنه داخلی نیز باشد. بنابراین برای برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی این قسمت را نیز در نظر داشته باشید. تمیز کردن این قسمت خیلی راحت است. نخست سبدها را بیرون بیاورید. آنگاه با استفاده از یک پارچه (یا اسفنج) و مایع ظرفشویی همه سطح ها و ریل ها را به خوبی ضدعفونی کنید.

واشرهای ماشین ظرفشویی

بعضی اوقات چربی ها و ذرات ریز زیر واشر گیر می کند و پس از گذشت زمان در محیط مرطوب داخل لاستیک کثیفی و بوی نامطبوع به وجود می اید. برای حل این مشکل واشر را بیرون بیاورید، همه سطح بیرونی و داخلی آن را به خوبی بشویید و پس از خشک کردن، مجددا آن را در دستگاه بگذارید. توجه داشته باشید هنگام کار با واشر صدمه ای به آن نرسد. پارگی واشر می تواند برای عملکرد دستگاه مشکل ساز باشد.

حتماً بخوانید:

بازوهای آبپاش دستگاه

هر نوع مشکل در آبپاش سبب پایین آمدن کیفیت در شستشو ظروف می شود؛ درنتیجه این مشکل باعث به وجود آمدن بوی بد در ظرفشویی خواهد شد. چنانچه بازوهای آبپاش دستگاه شما توسط ذرات و خرده های غذا مسدود شده اند، با جدا کردن بازوهای دستگاه آن ها را تمیز و مواد غذایی و خرده ها را بیرون بیاورید.

نکته: شما می توانید با عبور دادن آب از بین منافذ بازوها از بسته نبودن آن ها مطمئن شوید.

منبع : ساعد نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا