دسته‌بندی نشده

علت ایجاد همانژیوم کبدی چیست؟

اصطلاح همانژیوما به وجود هر گونه کلافه عروقی که در آن عروق کوچک و بزرگ بصورت پیچ در پیچ درهم تنیده شده و به شکل توده های نا منظم کوچک و بزرگ در آمده اند اطلاق میشود .
با توجه به اینکه عروق اعم از شریان و ورید ها در سراسر بدن وجود دارند لذا از نظر تئوری امکان بروز همانژیوم درسراسربدن وجود داشته و در صورتی که این کلاف تومورال عروقی در کبد ایجاد شود بنام همانژیومای کبدی نامیده میشود .
همانژیوم شایع‌ترین تومور خوش‌خیم کبد است و به استثناء پوست و غشاهای مخاطی – کبد نیز شایع‌ترین محل بروز همانژیوم‌ها است. زنان 6 برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

علائم همانژیوم کبدی

اندازه اغلب همانژیوم‌ ها کوچکند و علامت ایجاد نمیکنند و معمولا در جریان انجام بررسی سونوگرافی به هر دلیل دیگر، بطور اتفاقی کشف میشود .
اکثر افرادی که دارای همانژیوم کبدی میباشند هیچوقت دچار علامت و عارضه نمی شوند و به درمان نیاز پیدا نمی کنند مگر اینکه اندازه آن بزرگتر باشد که در اینصورت شخص ممکن است دچار درد مبهمی در قسمت بالا و راست شکم شود و یا تهوع و استفراغ داشته باشد. بندرت ممکن است همانژیوم کبدی پاره شده و به داخل حفره شکم خونریزی کند .

برخی از همانژیومها ممکن است باعث خونریزی یا تداخل با عملکرد ارگان داشته باشند و در موارد نادر، همانژیوم ممکن است پاره شود.به ندرت، تومور های بزرگ خود به خود و یا بعد از ترومای بلانت پاره می شوند و بیماران ممکن است با نشانه هایی از شوک گردش خون و خون در پریتوان مراجعه نمایند.ضایعات بزرگ ممکن است با فشرده سازی معده، انسداد خروجی معده، سبب سیری زودرس، تهوع و استفراغ شوند.یک مورد ادم اندام تحتانی ناشی از فشرده سازی ورید اجوف تحتانی توسط یک همانژیوم کاورنو از لوب caudate کبد گزارش شده استدر همانژیوم های بزرگ، درد ربع فوقانی راست و یا احساس پری شایع ترین شکایت است.

نشانه های همانژیوم کبدی

تشخیص همانژیوم کبدی

این تومورها اغلب ظاهر بسیار عروقی مشخصی دارند. همانژیومهاها اتفاقاً در طول سونوگرافی، CT و یا MRI یافت می شوند. CT به طور معمول به خوبی جرم هیپودنس مشخصی را نشان می دهد.
همانژیوم کبدی معمولا با تصاویر پزشکی از کبد برای پیدا کردن برخی از بیماریها مشخص می شود در صورت پارگی همانژیوم، تنها علامت ممکن است یک کبد بزرگ باشد.

نوزادان با همانژیومای خوش خیم کودکانه ممکن است دارای علائم:

 • بزرگی شکم
 • کم خونی
 • علائم نارسایی قلبی

تست های زیر ممکن است انجام شود:

 • آزمایش خون
 • سی تی اسکن از کبد
 • آنژیوگرام کبدی
 • MRI
 • انتشار تک فوتون توموگرافی کامپیوتری (SPECT)
 • سونوگرافی از شکم

چگونه نوع خال و بدخیم‌ بودن آن را می‌توان تشخیص داد؟

نوع خال عروقی باید به‌وسیله متخصص پوست مشخص شود. وقتی تشخیص انجام شد خوش‌خیم یا بدخیم‌بودن آن هم معلوم می‌شود. خال‌های عروقی انواع متعددی دارند. در این مجال کوتاه تنها به برخی از آنها می‌توانم اشاره می‌کنم.
اول خال بوسه فرشته؛ این نوع خال به شکل یک لک قرمز در پیشانی و بین ابروها ایجاد می‌شود. از بدو تولد روی پوست فرد وجود دارد و معمولا تا ۳ سالگی خودبه‌خود از بین می‌رود.

تشخیص همانژیوم کبدی

وجود چنین خالی روی صورت کودک، والدین را به شدت نگران می‌کند؛ آیا این نوع خال عروقی خطرناک است؟

خال بوسه فرشته هیچ خطری ندارد. شاید دانستن وجه تسمیه این نوع خال همانژیوم برایتان جالب باشد؛ درافسانه‌های قدیمی غربی برای توضیح علت وجود خال، به کودکان چنین توضیح می‌دادند که این بچه تازه متولد را یک فرشته به خانه ما آورده و این ضایعه اثر دهان و یادگار بوسه فرشته بر پوست کودک است.

ریسک فاکتورهای همانژیوم کبدی چیست ؟

 1. جنس مونث : شیوع همانژیوم در خانمها بیشتر از آقایان می باشد.
 2. حاملگی : در طی حاملگی اندازه همانژیوم کبدی بزرگتر میشود.
 3. مصرف استروژن : با مصرف استروژن اندازه همانژیوم کبدی بزرگتر میشود.

حتماً بخوانید:

آیا همانژیوم کبدی رشد می کند؟

آیا همانژیوم کبدی رشد می کند؟

آیا همانژیوم‌ کبدی قابل درمان است؟ همانژيوم کبد شايع ترين تومور خوش خيم کبد است که معمولا بدون علامت و به صورت تصادفی کشف می شود.

آیا خانمهای مبتلا به همانژیوم کبدی میتوانند باردار بشوند ؟

حاملگی برای افراد مبتلا به همانژیوم قدغن نمی باشد. هر چند که در طی بارداری ممکن است اندازه توده مقداری بزرگتر بشود.

همانژیوم کبدی چطور تشخیص داده میشود ؟

وقتی بر اساس یافته سونوگرافی به همانژیوم کبدی مشکوک شدیم جهت تایید تشخیص می توان از CT اسکن تری فازیک با تزریق وریدی ماده حاجب یا MRI استفاده نمود.

آیا افراد مبتلا به همانژیوم کبدی نیاز به پیگیری و تحت نظر دارند؟

پس از تایید تشخیص همانژیوم کبدی توصیه میشود 6 و 12 ماه بعد سونوگرافی مجدد جهت ارزیابی اندازه توده انجام شود اگر تغییری در اندازه توده دیده نشود فاصله بررسی ها بیشتر میشود. اگر اندازه توده بیشتر از 10 سانتی متر باشد سونوگرافی سالانه توصیه میشود.

درمان همانژیوم کبد

درمان همانژیوم کبد

 • در اغلب این تومورها، درمان تنها در صورتی انجام می شود که درد مداوم وجود داشته باشد.
 • درمان برای همانژیواندوتلیومای کودکانه بستگی به رشد و توسعه کودک دارد.

از درمان های زیر ممکن است مورد نیاز:

 • در نوزادان، همانژیومها اغلب تا سن 2 سالگی خود به خود خوب می شوند با این حال، همانژیومهای بزرگ، گاه موجب بروز شنتنج های شریانی به علت نارسایی قلبی و گاهی اوقات اختلال انعقادی می شود.
 • در این موارد، درمان ممکن است شامل کورتیکواستروئیدها با دوز بالا، گاهی اوقات دیورتیک ها و دیگوکسین است.
 • برای بهبود عملکرد قلب، آلفا اینترفرون (SC ) داده می شود جراحی برای برداشتن تومور، آمبولیزاسیون انتخابی شریان کبدی و به ندرت، پیوند کبد می باشد.

در چه مواردی همانژیوم کبدی نیاز به درمان دارد ؟

در موارد زیر درمان جراحی توده توصیه میشود

 • همانژیوم کبدی بزرگ باشد و موجب درد و ناراحتی بیمار شود
 • با اثر فشاری روی اعضا مجاور ایجاد مشکل نماید
 • احتمال پارگی بیشتر باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا